Komunikaty PR

Dziewczyny dziewczynom w walce z cukrzycą.

2021-04-29  |  15:30
Biuro prasowe

Na cukrzycę, zwaną epidemią XXI wieku, obecnie choruje 7% Polaków. Wśród diabetyków aż 56% stanowią kobiety. Tym bardziej warto przyjrzeć się paniom – fighterkom, które mimo licznych przeciwności, nie poddają się udowadniając, że z cukrzycą typu 1 można normalnie funkcjonować, a dzięki swojemu doświadczeniu i determinacji aktywnie wspierają inne diabetyczki.  

Jest naukowo udowodnione, że kobiety częściej niż mężczyźni chorują na cukrzycę. Choroba ta przebiega u nich jednak inaczej i cechuje się innymi symptomami. Niskie libido, wahania wagi, zaburzenia hormonalne, kłopoty          z zajściem w ciążę, sinusoida nastrojów – to tylko nieliczne problemy, z którymi zmagają się diabetyczki. Dlatego fundamentalne w leczeniu, poza pomocą medyczną, jest wsparcie psychiczne, a co za tym idzie - dzielenie się własnymi doświadczeniami, obawami i pomocnymi wskazówkami w zaufanym kręgu osób, które łączy jeden mianownik: cukier.

Ada zachorowała na cukrzycę typu 1 (T1) w wieku 17 lat. W tym czasie nie było jeszcze powszechnej wiedzy na temat tej choroby ani wyspecjalizowanych ośrodków, do których można było się łatwo dostać. Również w Internecie informacje na temat cukrzycy były ograniczone i bardzo skąpe. Nie wspominając o wskazówkach, jak funkcjonować z tą chorobą w codziennym rytmie dnia.

Ada świadoma sytuacji oraz realnie małego wsparcia dla kobiet z cukrzycą, postanowiła tę sytuację zmienić. Powoli zaczęła formować społeczność kobiet wokół tej choroby: „kobiety z cukrzycą”. Była to platforma wymiany myśli, doświadczeń oraz miejsce do rozmów o wszystkich frapujących, często intymnych tematach. Spotkania fokusujące się na problemach związanych   z cukrzycą zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością – liczba uczestniczek na panelach nierzadko przekraczała kilkadziesiąt osób. Ada stworzyła kompendium wiedzy dla kobiet na temat cukrzycy oraz nieustannie aktywnie działa na tym polu, planując kolejne webinary dla coraz to większej audiencji. Pokazuje nie tylko ciemną, ale i jasną stronę tej chory, często przełamując tabu i zadając  trudne, a nawet kontrowersyjne pytania – co dobrego dała nam cukrzyca? Jak zmieniła nasze nawyki  żywieniowe?  Jak wygląda nasze życie intymne, rodzinne? Na panelach kobiety poruszają również czysto „technologiczne” kwestie dotyczące np. konfiguracji systemów, monitorowania poziomów glikemii etc.  Kobiety coraz częściej korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych tj. systemy ciągłego monitorowania poziomu cukru we krwi, które nie wymagają regularnego nakłuwania i pozwalają dzięki specjalnemu sensorowi łączącemu się   z urządzeniem mobilnym (np. smartfonem czy smartwatchem) śledzić aktualny poziom cukru we krwi, co znacznie poprawia jakość życia i ułatwia podejmowanie decyzji dotyczących np. diety czy aktywności fizycznej.

W przypadku Ady system Dexcom CGM (System ciągłego monitorowania glikemii) uratował ją oraz kolosalnie poprawił jakość jej życia. Ada na co dzień mieszka we Francji i zajmuje się bankowością.

 

Ada Maciejczyk: https://www.instagram.com/idiabetic_cukrzyk/

                              https://www.facebook.com/JaCukrzyk

 

 

 

 

 
   

Czym jest Dexcom G6? 

 

Dexcom G6 to system ciągłego monitorowania w czasie rzeczywistym poziomu glukozy (CGM-RT). Jest fabrycznie skalibrowany, w związku z czym nie są wymagane pomiary krwi  z palca. W najnowszej odsłonie Dexcom G6 zaprojektowano na nowo automatyczny aplikator, który jednym  kliknięciem  w prosty sposób wprowadza sensor pod skórę. System Dexcom G6 wysyła odczyty poziomu glukozy do urządzenia lub odbiornika Dexcom co 5 minut. Z dodatkowych funkcji czujnik blokuje mający znaczenie kliniczne wpływ paracetamolu na notowane wyniki. Wyświetla ponadto ostrzeżenia dla stężenia 55 mg/dL za 20 minut, to pozwala przewidywać możliwość wystąpienia ciężkiej hipoglikemii. Ostrzeżenia w zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika mogą być ustawione dla zarówno na noc, jak i na dzień.

Stosowanie w praktyce

System Dexcom G6 jest wskazany do stosowania dla pacjentów w wieku od 2 roku życia. Mogą go również używać kobiety w ciąży i w pełni kontrolować wysokie lub niskie poziomy glukozy. Preferowane są trzy części ciała do zamontowania systemu: górna część pośladków, tylna, górna część ramienia, oraz brzuch. Górna część pośladków jest stosowana najczęściej u dzieci od 2 do 17 roku życia. System współpracuje z 2 aplikacjami:

  • Dexcom Clarity - udostępnia dane lekarzowi, przesyła w czasie rzeczywistym regularne raporty. Wystarczy, że użytkownik tylko raz połączy się z daną kliniką.
  • Dexcom Follow - użytkownik może udostępnić dane o swojej glikemii, maksymalnie
    5 obserwatorom. W przypadku sytuacji nagłego spadku glukozy i braku reakcji pacjenta, pozostali mogą podjąć niezbędne kroki, być w kontakcie i wspomóc w razie potrzeby.

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.