Komunikaty PR

Edukacja HIV w salonie piękności, urzędzie i szkole jazdy

2021-05-31  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania doc ( 0.53 MB )

Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat HIV i innych zakażeń przenoszonych drogą płciową oraz przez krew? Idź do urzędu, kosmetyczki lub… do szkoły jazdy! W takich i podobnych miejscach w całej Polsce wyłożone zostały broszury informujące o profilaktyce HIV. Przygotowali je studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Jest to pierwsze z tegorocznych działań realizowanych w ramach akcji „Tramwaj zwany Pożądaniem”. Wprawdzie pandemia wymusiła przesunięcie przejazdów edukacyjnych tramwajów na wrzesień, ale IFMSA-Poland rozpoczęło akcję edukowania społeczeństwa już teraz. Kampania finansowana jest ze środków pozyskanych w konkursie Pozytywnie Otwarci.

W sumie ponad 36 tysięcy broszur można znaleźć w szkołach rodzenia, urzędach, domach dla seniorów, teatrach, kinach i muzeach, na basenach, kortach tenisowych, salonach tatuażu, ale też u dentysty i w przychodni, w barach i restauracjach. Akcja realizowana będzie w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu oraz Zielonej Górze. Broszury zawierają informacje na temat zagrożeń związanych z HIV oraz innymi zakażeniami przenoszonymi przez płyny ustrojowe, w tym krew. Dowiedzieć się z nich można także – co bardzo ważne w kontekście walki ze stygmatyzacją osób seropozytywnych – jakie zachowania na pewno nie doprowadzą do zakażenia.

Grafika broszur nawiązuje do tradycyjnych biletów na Tramwaj zwany Pożądaniem, a one same są dostosowane do miejsc, w których się pojawiają. W gabinetach stomatologicznych czy salonach tatuażu zawierają informację na temat sterylizacji sprzętu, a w teatrach i na kortach tenisowych opisują sytuacje, w których do zakażenia nie dojdzie. Same bilety będą wręczane pasażerom podczas wrześniowych przejazdów tramwajów i autobusów IFMSA-Poland.

Nad projektem czuwa dr Mateusz Pliczko, wiceprezes Stowarzyszenia Profilaktyki Zdrowotnej „Jeden Świat”, Koordynator Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Krakowie, asystent w Pracowni Seksuologii Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ oraz lekarz Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych Dzieci i Młodzieży SU w Krakowie.

 

„W warunkach pandemii obawialiśmy się organizować przejazdy tramwajów już teraz, w maju. Dlatego zdecydowaliśmy się na inne działania. Dzięki nim mamy nadzieję dotrzeć z informacjami na temat profilaktyki HIV jeszcze szerzej niż dotychczas. Stąd obecność naszych broszur w tak wielu różnorodnych miejscach. A już we wrześniu – o ile pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna – zorganizujemy tradycyjne przejazdy Tramwaju zwanego Pożądaniem” – powiedziała Karolina Mikołap z IFMSA-Poland, Koordynatorka Ogólnopolska Projektu.

„Wolontariusze IFMSA-Poland co roku dokładają starań, aby w sposób atrakcyjny dla uczestników szerzyć wiedzę na temat profilaktyki HIV. Zawsze są niezwykle skuteczni. Nie wątpię, że również w tym roku kampania „Tramwaj zwany Pożądaniem” dotrze do tysięcy młodych ludzi w całej Polsce. W dodatku, dzięki zmienionej formule, informacje te trafią także do osób, które nigdy tramwajami IFMSA-Poland nie jeździły. Z korzyścią dla wszystkich” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła około 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie Biuro prasowe
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.