Fakty i mity o wpływie roślin na alergików
W świadomości większości z nas utarło się, że rośliny mają niekorzystny wpływ na osoby z alergią czy chorujące na astmę. Prawdą jest, że wiele z kwiatów doniczkowych uczula przez pylenie. Są jednak rozwiązania, które przy wykorzystaniu konkretnych gatunków roślin, mogą pomóc w walce z alergiami i astmą. Idealnym przykładem jest oczyszczacz powietrza Aria, który dzięki odpowiedniej technologii i wbudowanej roślinie, poprawia jakość powietrza.
Wpływ roślin na alergików
Wiele roślin doniczkowych uczula przez pylenie. Jednak niezgodne z prawdą jest, że mając alergię, nie można mieć ich w mieszkaniu. Wręcz przeciwnie, jest cała lista gatunków, które pozytywnie wpływają na jakość powietrza w domu i są zalecane dla osób z uczuleniami. Cześć z roślin doniczkowych zwiększa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, ma właściwości dezynfekujące czy wytwarza olejki eteryczne, które dobrze wpływają na układ oddechowy. Dlatego firma Mateko daje swoim klientom dostęp do mobilnej aplikacją Tuya, z wbudowaną biblioteką roślin. Dzięki niej użytkownicy mogą sprawdzić, jakie gatunki będą dla nich najlepsze i wpłyną odpowiednio na choroby układu oddechowego.
Hybryda łącząca technologię i moc roślin
Jak pisaliśmy, same rośliny mają właściwości oczyszczające i mogą mieć pozytywny wpływ na alergików czy astmatyków. Firma Mateko, tworząc Arię, poszła o krok dalej i połączyła właściwości roślin ze znanym mechanizmem oczyszczania. Klasyczna technologia oczyszczacza powietrza ARIA wykorzystuje bakteriobójcze światło UV-C, filtr z węglem aktywnym HEPA oraz generator jonów, których skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń powietrza została udowodniona. Aria ulepsza ją jeszcze bardziej i zwiększa CADR (współczynnik dostarczania czystego powietrza) dzięki zastosowaniu Air Boostera Mateko, który wykorzystuje turbinę, aby przyspieszyć naturalny ruch powietrza. ARIA wciąga powietrze z dołu, prowadząc je przez wiele filtrów, a także komorę UV-C, by na koniec doprowadzić je do rośliny, gdzie w jej systemie korzeniowym zachodzi fitoremediacja niszcząca pozostałe toksyny i zanieczyszczenia, które mogą czaić się w powietrzu.
W ten sposób zaawansowana filtracja oraz naturalna moc roślin wspólnie eliminują aż 99% wszystkich zanieczyszczeń, zapewniając świeże i czyste powietrze w pomieszczeniach, również dla osób z alergiami czy chorującymi na astmę.

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

Wzrost alergii wśród dzieci. Wczesne rozpoczęcie leczenia może zatrzymać jej dalszy rozwój, zapobiec ciężkim powikłaniom i astmie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.