Komunikaty PR

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

2024-10-02  |  15:30
Biuro prasowe
Kontakt
Bartosz Sosnówka
2pr

ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.04 MB )

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Te formy fotonadwrażliwości różnią się przyczynami, mechanizmem powstawania i działania oraz długofalowymi skutkami, ale ich wspólnym mianownikiem jest promieniowanie UV. Szczególnie często pojawiają się latem lub podczas pobytów w ciepłych krajach, ale mogą być również skutkiem korzystania z lamp solarnych czy niektórych zabiegów kosmetycznych.

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne, choć brzmią podobnie, mają odmienne mechanizmy działania. Oba zjawiska łączy ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV), ale przyczyny ich powstawania są różne. Fototoksyczność to wynik bezpośredniego uszkodzenia komórek skóry przez substancje chemiczne, które po wystawieniu na działanie promieni UV, stają się toksyczne. Objawy pojawiają się szybko, przypominając oparzenia słoneczne. Z kolei fotouczulenie, znane także jako fotoalergia, jest reakcją immunologiczną, w której zmodyfikowana przez promieniowanie UV substancja chemiczna wywołuje odpowiedź alergiczną organizmu. Choć obie te reakcje mogą wyglądać podobnie, ich rozróżnienie jest kluczowe dla prawidłowej diagnozy i leczenia.

Zwiększona dawka promieniowania

Alergia na słońce, czyli polimorficzna osutka świetlna (PLME), to jedno z najczęstszych zaburzeń związanych z fotonadwrażliwością. Dotyka ona około 10% populacji, zwykle osób o jasnej karnacji. PLME objawia się swędzącą, czerwoną wysypką, która najczęściej pojawia się na szyi, ramionach i dekolcie, a jej pierwsze symptomy można zaobserwować na początku sezonu letniego, kiedy skóra jeszcze nie jest przyzwyczajona do zwiększonej dawki promieniowania. Często objawy te znikają samoistnie po kilku dniach, ale w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, co znacznie obniża komfort życia dotkniętych nią osób.

Fotonadwrażliwość, będąca podstawą zarówno fototoksyczności, jak i fotoalergii, może być wywołana przez różnorodne substancje chemiczne. Do pojawienia się tego rodzaju reakcji potrzebne są trzy elementy – promieniowanie ultrafioletowe, substancja fotouczulająca oraz czynnik chemiczny. Substancje fotouczulające, obecne w wielu lekach, kosmetykach, a nawet żywności, mogą wchodzić w reakcję z promieniowaniem UV, prowadząc do niepożądanych zmian skórnych.

Reakcje fototoksyczne są bezpośrednim wynikiem uszkodzenia komórek skóry przez substancje chemiczne aktywowane przez promieniowanie UV, co często przypomina oparzenia słoneczne. Objawy te pojawiają się szybko i mogą być bardzo intensywne. Fotoalergia natomiast to zjawisko bardziej skomplikowane, gdyż wiąże się z reakcją immunologiczną organizmu. Substancje chemiczne pod wpływem UV zmieniają się w związki, które organizm traktuje jako obce, co prowadzi do rozwoju reakcji zapalnych. Należy podkreślić, że podczas gdy reakcja fototoksyczna może pojawić się u każdego, fotoalergia wystąpi tylko u nielicznych osób, mających do tego predyspozycje. Wiedza na temat tych mechanizmów pozwala na lepsze zrozumienie i leczenie zmian skórnych – mówi Natalia Soszka, młodsza specjalistka ds. badań i rozwoju w onesano, producencie naturalnych suplementów diety.

W kontekście reakcji fototoksycznych, jedną z najczęściej występujących substancji, które mogą je wywołać, są niektóre leki, takie jak tetracykliny czy sulfonamidy, a także składniki kosmetyków, na przykład olejki cytrusowe. Fototoksyczność może również wystąpić w wyniku spożycia pewnych produktów spożywczych. Warto podkreślić, że reakcje te mogą mieć poważne konsekwencje, jeśli nie zostaną odpowiednio szybko zdiagnozowane i leczone.

Długotrwałe reakcje skórne

Podstawą profilaktyki fototoksyczności jest unikanie substancji fotouczulających oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony przeciwsłonecznej. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów, na przykład poprzez stosowanie chłodzących maści, kremów sterydowych oraz przede wszystkim na unikaniu dalszej ekspozycji na słońce. Negatywne skutki tej dermatozy stopniowo ustępują po wyeliminowaniu czynnika fotouczulającego, jednak w przypadku długotrwałego występowania odczynów fototoksycznych, mogą pojawić się trudne do usunięcia przebarwienia skórne.

Fotoalergia, choć mniej powszechna niż fototoksyczność, może prowadzić do bardziej rozległych i długotrwałych reakcji skórnych. Jest wynikiem reakcji immunologicznej, która rozwija się powoli, a jej objawy mogą obejmować wysypkę, silny świąd, zaczerwienienie i obrzęk. Substancje wywołujące fotoalergię to najczęściej składniki niektórych leków, kosmetyków, a także niektóre naturalnie występujące w roślinach związki chemiczne.

Unikanie fotodermatoz wymaga stosowania odpowiednich strategii, takich jak ochrona przed słońcem, unikanie substancji fotouczulających oraz świadomość, jakie substancje mogą wywoływać takie reakcje. Najważniejsza jest ochrona przed promieniowaniem UV, w tym stosowanie kremów przeciwsłonecznych o wysokim współczynniku SPF, noszenie odzieży ochronnej oraz unikanie słońca w godzinach największego nasłonecznienia. Ważna jest również znajomość substancji fotouczulających obecnych w kosmetykach, lekach czy żywności, co pozwala na świadome podejście do ochrony skóry. Zarówno fototoksyczność, jak i fotoalergia mogą wydawać się podobnymi reakcjami skóry na światło słoneczne, jednak różnią się one znacząco mechanizmami działania oraz długofalowymi skutkami. Świadomość tych różnic pozwala nie tylko na skuteczniejsze zapobieganie tym reakcjom, ale także na właściwe leczenie, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowej i pięknej skóry przez cały rok.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 2pr
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku Biuro prasowe
2025-02-05 | 06:00

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale skorygować. Najwięcej obaw pacjentów dotyczących tych
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.