Komunikaty PR

HDK, PPH, ZTNH, HSL – skróty, które mogą wydłużyć życie

2023-12-07  |  15:00
Biuro prasowe

Aktywność fizyczna, zdrowa dieta, regularne podstawowe badania – dzisiaj to wszystko jest na porządku dziennym. I super! Ale czegoś tu brakuje. Warto również regularnie testować się w kierunku HIV i pamiętać o używaniu prezerwatywy przy każdym stosunku, która jako jedyny środek antykoncepcji chroni także przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Bo mimo tego, że 9 na 10 Polaków uważa, że HIV ich nie dotyczy, zakazić może się każdy, kto choć raz uprawiał seks bez prezerwatywy. Między innymi o tym mówią skróty, które w ostatnim czasie zalały Polskę i zawładnęły internetem. Za całym zamieszaniem stoi Fundacja Edukacji Społecznej, a idealnym momentem dla tego przekazu były Europejski Tydzień Testowania (20-27 listopada) oraz Światowy Dzień AIDS (1 grudnia).

HDK –>> HIV Dotyczy Każdego

Naprawdę. Każdego. Nawet nie tylko tych aktywnych seksualnie. Bo co prawda kontakty seksualne to główna droga zakażenia HIV, ale może do niego dojść też przez kontakt krwi z otwartą raną bądź błonami śluzowymi osoby zakażonej. Zdarza się też, że wirus przenosi się z matki na dziecko w trakcie ciąży, podczas porodu i/lub przy karmieniu piersią, jeśli kobieta nie wie o swoim zakażeniu i nie korzysta z terapii antyretrowirusowej.

A wracając jeszcze do kontaktów seksualnych – chodzi tu nie tylko o te one night stands, ale też te podejmowane w stałym, wieloletnim związku. Bo w tym przypadku też możemy nie wiedzieć, jakie kontakty seksualne przed nami podejmował/a partner/partnerka.

PPH –>> Prezerwatywą Powstrzymasz HIV

Zgadza się, to zabezpieczenie nie tylko przed nieplanowaną ciążą. Trzeba jednak pamiętać, żeby z prezerwatywy korzystać zawsze, w prawidłowy sposób i nie dopuścić do jej zsunięcia. Wówczas ryzyko zakażenia się HIV i innymi infekcjami przenoszonymi drogą płciową, znacznie się zmniejsza. Tak proste, więc why not?

ZTNH –>> Zrób Test Na HIV

Super double check’iem dla potwierdzenia swojego zdrowia będzie prosty, bezbolesny, bezpłatny i anonimowy test na HIV. Jak on wygląda? Praktycznie tak samo, jak zwykłe badanie krwi z palca i to takie, które można wykonać samemu, w domu. Wystarczy kupić certyfikowany test np. w aptece, wykonać go zgodnie z instrukcją, 12 tygodni po sytuacji ryzykownej i tyle.

Można też wybrać się do jednego z punktów konsultacyjno-diagnostycznych. W tym przypadku wystarczy zachować 6 tygodni odstępu od sytuacji ryzykownej. Poza zrobieniem testu, w PKD można też porozmawiać z doradcą ds. HIV/AIDS, który pomoże realnie oszacować ryzyko zakażenia, ustalić właściwy termin wykonania testu i rozwiać wszelkie wątpliwości związane z HIV.

HSL –>> HIV Się Leczy

Ok, a co w przypadku, gdy wynik testu będzie dodatni? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dzisiaj nie jest to żaden wyrok. To informacja, żeby udać się do jednej ze znajdujących się w całej Polsce placówek medycznych, tzw. ośrodka referencyjnego, i rozpocząć leczenie. Co prawda leczenie to trwa już do końca życia, ale raz, że jest bezpłatne, a dwa – nie jest niczym strasznym. Polega po prostu na przyjmowaniu leków. A jeżeli zacznie się je brać wcześnie, można żyć w pełnym zdrowiu i już po 6 miesiącach przestać zakażać podczas kontaktów seksualnych.

Dzisiaj HIV pozwala zachować jakość życia na normalnym poziomie. Pozwala też mieć zdrowe dzieci. Prawdziwym wyzwaniem nie jest więc leczenie wirusa, a zwiększenie świadomości w jego zakresie, które pozwoli zatrzymać rosnące statystyki (w 2022 roku liczba zakażeń HIV w Polsce wynosiła 2384 przypadków, a w 2021 roku było ich 1173. Oznacza to wzrost o ok. 90 proc. w stosunku rok do roku[1]). Jeżeli każdy będzie zdawał sobie sprawę, że mógł się zakazić, gdyż chociaż raz uprawiał seks bez prezerwatywy i jeżeli w związku z tym wykona test, a później zawsze będzie się zabezpieczał, to sytuacja z pewnością się polepszy. Nie jest to nic trudnego, ale trzeba wiedzieć. 

 

LP kampanii: ztnh.pl

Dodatkowe informacji dot. HIV: pozytywnezycie.eu

Lokalizacje punktów konsultacyjno-diagnostycznych: https://aids.gov.pl/pkd/?cn-reloaded=1

Zamów domowy test na HIV: zamowtestnahiv.pl

 


[1] Źródło PZH: https://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/hiv_aids/index.htm

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?
2024-06-25 | 10:00

Materace dla alergików – jak wybrać odpowiedni model?

Materace zawsze tworzone są z myślą o komforcie użytkowników. Szacuje się, że około 20-30% populacji to alergicy. Dlatego powstało wiele produktów z myślą

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.