Komunikaty PR

Higiena zębów podczas wakacji – jak zadbać o zdrowe zęby?

2023-07-04  |  14:30
Biuro prasowe

Czas urlopowy nie sprzyja zachowaniu zdrowej jamy ustnej. Brak możliwości regularnego szczotkowania zębów, duża ilość przekąsek, słodzonych i gazowanych napojów – higiena zębów nie powinna jednak schodzić na drugi plan podczas wakacji. Letnie podróże nie zwalniają nas z obowiązku dokładnego oczyszczania zębów dwa razy dziennie. W kosmetyczce podróżnej nie powinno zabraknąć szczoteczki, pasty do zębów i nici dentystycznej. Można również zaopatrzyć się w przenośny irygator stomatologiczny. Oprócz podstawowej higieny warto zwrócić uwagę na inne kwestie, które mają wpływ na nasze zęby podczas wakacji.

Dla chcącego nic trudnego

Podczas wakacyjnego urlopu warto mieć przy sobie bezcukrową gumę do żucia oraz jednorazową szczoteczkę do zębów, która jest już pokryta pastą. W trakcie wakacyjnych podróży może brakować nam możliwości umycia zębów. Te rozwiązania mogą nam pomóc odświeżyć jamę ustną. Gumę do żucia przez 10 minut po posiłku zwiększa wytwarzanie śliny, co przyspiesza zobojętnianie kwasów bakteryjnych. Pakując przekąski na wakacyjny wyjazd, warto wybrać twarde owoce i warzywa, które również pomagają dbać o zęby. Spożywanie ich stymuluje pracę ślinianek, co, podobnie jak w przypadku gumy, zwiększa ilość produkowanej śliny, która stanowi naszą pierwszą linię obrony przed próchnicą. To krótkotrwałe, doraźne sposoby na odświeżenie jamy ustnej. Nic jednak nie zastąpi dokładnego szczotkowania zębów.

- Oprócz doraźnych sposobów na oczyszczenie jamy ustnej warto również postarać się nie podjadać zbyt często między posiłkami. Wakacje to okres, kiedy chcemy sobie dogodzić. Pamiętajmy, że zwłaszcza słodycze i inne produkty zawierające cukier wytwarzają szkodliwe dla zębów kwasy – mówi lek. dent. Grzegorz Kruszczyński z centrum stomatologicznego Bimedical w Warszawie.

Woda zdrowia zębom doda

Co mają wspólnego nawadnianie organizmu i stan zębów? Prawidłowe pH jamy ustnej jest takie samo jak pH czystej wody. Dlatego po każdym posiłku zaleca się dokładne przepłukanie jamy ustnej wodą. Spożywanie zalecanej dziennie ilości wody, czyli około 2 litrów, pozwala utrzymać właściwą produkcję śliny. Ślina jest naszą pierwszą linią obrony przed próchnicą, ponieważ pomaga utrzymać właściwe pH w jamie ustnej i odgrywa istotną rolę w zwalczaniu bakterii.

Uszkodzenia mechaniczne

Aktywność fizyczna jest na wakacjach najbardziej wskazana, ale w niektórych dyscyplinach oprócz mięśni z wyzwaniem muszą radzić sobie również zęby. Nurkowanie i pływanie, skoki ciśnienia pod wodą czy wspinaczka wysokogórska potrafią stworzyć dolegliwości stomatologiczne, które nazywane jest barodontalgią. Objawia się ona bólem zębów, który może promieniować na zatoki, skronie, głowę.

- Sporty, zwłaszcza kontaktowe mogą źle skończyć się dla uzębienia. W okresie wakacyjnym obserwujemy wzrost wizyt pacjentów z urazami mechanicznymi. Rekonstrukcji uzębienia nie tylko pozwala znów cieszyć się pełnym uśmiechem, ale również zabezpiecza m.in. nerwy wystawione na czynniki środowiska zewnętrznego. Uszczerbione zęby odbudowujemy za pomocą materiałów kompozytowych, koron lub licówek – dodaje Grzegorz Kruszczyński.

Niespodziewanych sytuacji nie unikniemy, ale warto upewnić się przed długą podróżą, czy nie mamy próchnicy czy ubytków. Podczas urlopu lepiej oszczędzić sobie problemu z niespodziewanym bólem zęba i umówić się do stomatologa, by zrobić przegląd uzębienia.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.