Komunikaty PR

Higiena zębów podczas wakacji – jak zadbać o zdrowe zęby?

2023-07-04  |  14:30
Biuro prasowe

Czas urlopowy nie sprzyja zachowaniu zdrowej jamy ustnej. Brak możliwości regularnego szczotkowania zębów, duża ilość przekąsek, słodzonych i gazowanych napojów – higiena zębów nie powinna jednak schodzić na drugi plan podczas wakacji. Letnie podróże nie zwalniają nas z obowiązku dokładnego oczyszczania zębów dwa razy dziennie. W kosmetyczce podróżnej nie powinno zabraknąć szczoteczki, pasty do zębów i nici dentystycznej. Można również zaopatrzyć się w przenośny irygator stomatologiczny. Oprócz podstawowej higieny warto zwrócić uwagę na inne kwestie, które mają wpływ na nasze zęby podczas wakacji.

Dla chcącego nic trudnego

Podczas wakacyjnego urlopu warto mieć przy sobie bezcukrową gumę do żucia oraz jednorazową szczoteczkę do zębów, która jest już pokryta pastą. W trakcie wakacyjnych podróży może brakować nam możliwości umycia zębów. Te rozwiązania mogą nam pomóc odświeżyć jamę ustną. Gumę do żucia przez 10 minut po posiłku zwiększa wytwarzanie śliny, co przyspiesza zobojętnianie kwasów bakteryjnych. Pakując przekąski na wakacyjny wyjazd, warto wybrać twarde owoce i warzywa, które również pomagają dbać o zęby. Spożywanie ich stymuluje pracę ślinianek, co, podobnie jak w przypadku gumy, zwiększa ilość produkowanej śliny, która stanowi naszą pierwszą linię obrony przed próchnicą. To krótkotrwałe, doraźne sposoby na odświeżenie jamy ustnej. Nic jednak nie zastąpi dokładnego szczotkowania zębów.

- Oprócz doraźnych sposobów na oczyszczenie jamy ustnej warto również postarać się nie podjadać zbyt często między posiłkami. Wakacje to okres, kiedy chcemy sobie dogodzić. Pamiętajmy, że zwłaszcza słodycze i inne produkty zawierające cukier wytwarzają szkodliwe dla zębów kwasy – mówi lek. dent. Grzegorz Kruszczyński z centrum stomatologicznego Bimedical w Warszawie.

Woda zdrowia zębom doda

Co mają wspólnego nawadnianie organizmu i stan zębów? Prawidłowe pH jamy ustnej jest takie samo jak pH czystej wody. Dlatego po każdym posiłku zaleca się dokładne przepłukanie jamy ustnej wodą. Spożywanie zalecanej dziennie ilości wody, czyli około 2 litrów, pozwala utrzymać właściwą produkcję śliny. Ślina jest naszą pierwszą linią obrony przed próchnicą, ponieważ pomaga utrzymać właściwe pH w jamie ustnej i odgrywa istotną rolę w zwalczaniu bakterii.

Uszkodzenia mechaniczne

Aktywność fizyczna jest na wakacjach najbardziej wskazana, ale w niektórych dyscyplinach oprócz mięśni z wyzwaniem muszą radzić sobie również zęby. Nurkowanie i pływanie, skoki ciśnienia pod wodą czy wspinaczka wysokogórska potrafią stworzyć dolegliwości stomatologiczne, które nazywane jest barodontalgią. Objawia się ona bólem zębów, który może promieniować na zatoki, skronie, głowę.

- Sporty, zwłaszcza kontaktowe mogą źle skończyć się dla uzębienia. W okresie wakacyjnym obserwujemy wzrost wizyt pacjentów z urazami mechanicznymi. Rekonstrukcji uzębienia nie tylko pozwala znów cieszyć się pełnym uśmiechem, ale również zabezpiecza m.in. nerwy wystawione na czynniki środowiska zewnętrznego. Uszczerbione zęby odbudowujemy za pomocą materiałów kompozytowych, koron lub licówek – dodaje Grzegorz Kruszczyński.

Niespodziewanych sytuacji nie unikniemy, ale warto upewnić się przed długą podróżą, czy nie mamy próchnicy czy ubytków. Podczas urlopu lepiej oszczędzić sobie problemu z niespodziewanym bólem zęba i umówić się do stomatologa, by zrobić przegląd uzębienia.

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie Biuro prasowe
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.