Komunikaty PR

HIV na obcasach

2022-05-09  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.56 MB )

Jak podaje NIZP PZH – PIB, po okresie spadków liczba zakażeń HIV w województwie dolnośląskim znów rośnie. W roku 2021 odnotowano w województwie 177 nowo wykrytych przypadków HIV. Stanowiło to 15% zakażeń w całym kraju. Najbardziej narażeni są ludzie młodzi. Dlatego to właśnie do nich skierowana jest akcja „HIV na obcasach” realizowana w mediach społecznościowych przez 22 młode osoby – studentów medycyny z Zielonej Góry oraz starszych uczniów liceum Aslan z Głogowa. Kampanię prowadzi Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae, jeden z laureatów konkursu Pozytywnie Otwarci 2021.

Młodzi ludzie są bezpośrednio zaangażowani w proces tworzenia publikowanych treści: krótkich materiałów filmowych na TikToku i YouTube, podcastów na platformie Spotify oraz wpisów i zdjęć na Facebooku i Instagramie.

Jak mówi Kacper Łuszczki, koordynator projektu i student medycyny zrzeszony w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA P oland, „To, że to my – młodzi – współtworzymy ten projekt sprawia, że ma on szansę lepiej trafić do odbiorców, bo większa będzie przystępność przekazywanych informacji. O to, żeby były one rzetelne dba dr Joanna Dec-Pietrowska, adiunkt w Katedrze Seksuologii, Poradnictwa i Resocjalizacji Uniwersytetu Zielonogórskiego, certyfikowana trenerka edukatorów seksualnych oraz certyfikowana edukatorka w zakresie psychospołecznych aspektów epidemii HIV/AIDS”.

Treści ukazujące się w mediach społecznościowych do końca listopada tego roku będą obalać mity na temat HIV, wyjaśniać różnice między HIV i AIDS oraz walczyć z dyskryminacją osób seropozytywnych. Poruszony też zostanie temat zdrowia psychicznego oraz tego, gdzie osoby żyjące z HIV, albo obawiające się, że są zakażone mogą znaleźć pomoc.

„Obcasy są synonimem dorosłości. Program ma uświadomić młodym ludziom, jakie zagrożenia czekają na niech w procesie dojrzewania, pokazać, jak je identyfikować, jak ich unikać i jak reagować. Krótko mówiąc, jak wejść w dorosłe życie pewnie, nie łamiąc obcasów” – mówi o akcji jej pomysłodawczyni, Alina Ostrowska-Jarzyna z Res Humanae.

„Prawie co szósty Polak, u którego w 2021 roku wykryto HIV był diagnozowany na Dolnym Śląsku. To duży odsetek. Dlatego tak ważna jest akcja prowadzona przez młodych ludzi w ramach projektu „HIV na obcasach”. Młodzież wie najlepiej, jak dotrzeć do swoich rówieśników, a właśnie wśród osób młodych HIV wykrywany jest ostatnio najczęściej. Kluczem do walki z tym wirusem jest edukacja i profilaktyka” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.