Komunikaty PR

Idą wakacje i potrzeba więcej krwi. Będzie zbiórka w Warszawie

2023-05-31  |  14:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Do pobrania IP ( 0.04 MB )

Wakacje za pasem. Dla banków krwi oznacza to gwałtowny wzrost zapotrzebowania na krew. Powodem jest większa liczba wypadków samochodowych, ale także urlopy Honorowych Dawców Krwi, którzy latem w mniejszym stopniu zasilają zasoby. Także warszawskie banki przygotowują się do sezonu i apelują o oddawanie krwi.

Okazją do tego jest organizowana w najbliższą sobotę, 3 czerwca, akcja zbiórkowa przed Galerią Północną, którą prowadzić będzie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”. W godzinach od 10.00 do 15.00 przed centrum handlowym, od ul. Światowida, parkować będzie mobilny punkt poboru. Zgłosić się do niego będzie mógł każdy, kto kwalifikuje się do bycia dawcą. Potrzeba bowiem krwi z każdej grupy.

– Dzięki akcji przed Północną, tylko od początku tego roku zebrano już blisko 80 litrów krwi. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb, tym bardziej, że zbliża się sezon, kiedy to zapotrzebowanie na krew z każdej grupy, ale także na jej produkty, znacząco rośnie na oddziałach szpitalnych i SOR-ach – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej.

– Organizowaną w sobotę akcją, która poprzedza Światowy Dzień Krwiodawcy, chcemy pomóc bankom lepiej przygotować się do lata, ale także uzupełnić zapasy, które tu i teraz się kurczą - dodaje. Tym bardziej, że potrzeby na dziś też są ogromne. Jak czytamy na stronie RCKIK w Warszawie już mocno skurczyły się zapasy grup m.in. 0 Rh- i B Rh-.

– Utrzymanie zapasów banku krwi to ciągła walka z czasem, bo zasoby nieustannie ulegają zmianie. Dlatego tak ważne jest stałe ich uzupełnianie. Niestety krwi nie można wyprodukować, nie ma też zamiennika. Jedynym sposobem, aby ją pozyskać są zbiórki. Te są kluczowe dla wydolności banków – wyjaśnia Magdalena Rejchert ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”.

Kto może przyłączyć się do akcji? Krew może oddać osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Pomyślnie trzeba też przejść kwalifikację do pobrania, w czasie której koniecznie należy poinformować personel o wszystkich schorzeniach, w tym przewlekłych, zabiegach i operacjach, a także przyjmowanych lekach. Każdy dawca ma też wykonywane podstawowe badanie krwi.

– Oddanie krwi trwa kilka minut, pobierane w tym czasie jest 450 ml płynu, który szybko się regeneruje. Wszystko obydwa się w komfortowych warunkach, a także pod opieką zespołu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Po pobraniu wystarczy tylko chwilowy odpoczynek i można wrócić do codziennych czynności – mówi Magdalena Rejchert.

– Pobrana w czasie zbiórek krew, podawana jest osobom m.in. po wypadkach, w czasie zabiegu operacyjnego, z zaburzeniami krzepnięcia, po urazach czy oparzeniach, a także osobom z chorobami nowotworami, w tym dzieciom. Mówiąc wprost – ratuje zdrowie i życie – dodaje.

Przed wizytą w mobilnym punkcie trzeba się jednak przygotować. Dzień wcześniej zaleca się wypicie min. 2 litrów płynów (woda, soki), co jest konieczne do uzyskania właściwego ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Trzeba też dobrze się wyspać i zjeść lekkie śniadanie, najlepiej bez tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Guarana Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.