Ile z nas nie wie, że ma HIV?
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Jak wynika z danych NIZP-PZH od lat wśród osób testujących się na HIV w Polsce kobiety są w zdecydowanej mniejszości. Na przestrzeni ostatnich 5 lat zaledwie 11-15% nowo wykrytych zakażeń HIV stwierdzanych jest u kobiet. W województwie zachodniopomorskim w tym samym okresie ten odsetek wynosi 15-20%. Czy to oznacza, że panie zakażają się o tyle rzadziej od mężczyzn? Niekoniecznie. Natomiast w pewnością oznacza to, że mogą mieć mniejszą świadomość zagrożenia epidemią. Zaradzić temu chce Stowarzyszenie Wolontariuszy DA DU poprzez projekt „Jestem kobietą świadomą, wykonuję badania w kierunku zakażenia HIV”, realizowany w ramach programu Pozytywnie Otwarci.
Projekt zakłada dotarcie do trzech grup kobiet. Pierwszą z nich są panie wchodzące dopiero w wiek inicjacji seksualnej, drugą – kobiety czynne zawodowo, w stałych związkach lub singielki. Trzecia grupa to panie w wieku 50+. Według specjalistów z DA DU ogromna większość kobiet ze wszystkich trzech grup nigdy nie zrobiła testu w kierunku zakażenia HIV.
„Przygotowaliśmy ulotki adresowane do kobiet, zawierające podstawowe informacje na temat HIV – dróg zakażenia, profilaktyki oraz testowania. Ulotki zawierają oczywiście adresy 2 zachodniopomorskich Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych, gdzie można bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo zbadać się w kierunku HIV. Opracowujemy również specjalne spoty adresowane oddzielnie do każdej grupy. Pojawią się w nich znane wszystkim szczecinianom osoby, opowiadające o tym, że HIV to realne zagrożenie, które możemy poprzez właściwe zachowania zminimalizować.” – mówi Małgorzata Kłys-Rachwalska, autorka i realizatorka projektu, będąca specjalistką ds. HIV/AIDS.
Ulotki informacyjne, dostępne w zachodniopomorskich Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych i placówkach ochrony zdrowia oraz wystąpienia znanych osób dostosowane do oczekiwań odpowiedniej grupy wiekowej, które będą dostępne m.in. na stronach internetowych Stowarzyszenia DADU, NFZ, Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego to jeszcze nie wszystko. Projekt „Jestem kobietą świadomą, wykonuję badania w kierunku zakażenia HIV” zakłada również możliwość poszerzenia swojej wiedzy podczas warsztatów prowadzonych przez specjalistów z zakresu HIV/AIDS.
„Celem tych spotkań będzie, poza przekazaniem wiedzy na temat profilaktyki HIV, wypracowanie przez kobiety poczucia odpowiedzialności za zdrowie zarówno swoje, jak i swoich partnerów. Przewidujemy również sesje, podczas których uczestniczki będą mogły nauczyć się odmawiania – niechcianego seksu, niechcianych technik seksualnych bądź seksu bez prezerwatywy” – dodaje Kłys-Rachwalska.
„Edukacja kobiet związana z HIV jest bardzo potrzebna. Zwykło się uważać, że panie bardziej niż panowie dbają o swoje zdrowie, ale z danych dotyczących liczb zakażeń wynika, że o HIV zapominają i nie robią testów. Być może sądzą, że ten wirus ich nie dotyczy? A przecież HIV może zakazić się każda aktywna seksualnie osoba. Wystarczy jeden ryzykowny kontakt, czyli np. seks bez prezerwatywy. Dlatego tak cenne są inicjatywy takie jak projekt Stowarzyszenia DA DU” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.
Dodatkowych informacji udziela:
Mariola Sarnowska
Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci
tel: +48 502 213 047
biuro@pozytywnieotwarci.pl
www.pozytywnieotwarci.pl

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.