Jak chronić oczy zimą?
Walk PR
Dzielna 60
01-029 Warszawa
renata.sieron|walk.pl| |renata.sieron|walk.pl
+48 789 443 408
www.walk.pl
Słońce i śnieg
Zimą trzeba lepiej chronić wzrok przed słońcem niż podczas lata – jak twierdzą specjaliści. Oprócz zwykłego promieniowania do naszych oczu dociera aż 85 proc. światła odbitego od śniegu, który działa jak lustro. W tym okresie należy więc koniecznie zadbać o ochronę oczu, w przeciwnym razie grozi nam zapalenie spojówek i inne, bardziej odległe szkodliwe skutki promieniowania. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, że latem zabezpieczamy sobie oczy okularami słonecznymi, zimą o tym zapominamy, a tak naprawdę do naszych oczu dociera więcej szkodliwego promieniowania niż w porze letniej. Słoneczny zimowy dzień powoduje duży dyskomfort, a także podrażnienie oczu. Dlatego okulary przeciwsłoneczne są koniecznością, kiedy na dworze robi się biało. Bardzo ważne jest, aby wyjeżdżając w góry czy wysyłając dzieci na ferie zabrać ze sobą okulary z dobrym filtrem UV oraz polaryzacją, która doskonale niweluje odbijające się promienie światła od powierzchni wody, zaśnieżonej jezdni czy stoku). Okulary słoneczne należy kupować tylko z filtrem wysokiej jakości skutecznie chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym i tylko w salonach optycznych.
Smog
Regularnie należy sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza. W przypadku alertów smogowych nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz albo ograniczać przebywanie na dworze do minimum. Składniki smogu negatywnie oddziałują na wiele narządów, w tym także na oczy. Ich wpływ możemy odczuć niemal natychmiast. Może pojawić się zapalenie spojówek, objawy zespołu suchego oka takie jak uczucie suchości, pieczenie i szczypanie oczu. Jeśli zdecydujemy się jednak na wyjście to warto wiedzieć, że okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne w dużym stopniu chronią nasz wzrok przez zanieczyszczeniami powietrza. Powinny być duże i dobrze przylegać do twarzy, aby ograniczać kontakt oczu ze smogiem.
Pyły zawieszone oddziałują negatywnie na krwioobieg, prowadząc do zwężenia tętnic, także tych wokół oczu. W rezultacie oczy mogą być niedotlenione i niewłaściwie odżywione, a to podwyższa ryzyko krótkotrwałych i długotrwałych zaburzeń widzenia. Istnieją też wyniki badań wskazujące, że zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych, przewlekłych chorób zapalnych przedniego odcinka gałki ocznej. – zwraca uwagę Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.
Ekspert dodaje: Istotnym elementem profilaktyki jest dbałość o dobrą kondycję naszych oczu, przede wszystkim o ich właściwe nawilżenie. Film łzowy stanowi skuteczną ochronę i może znacznie zminimalizować ryzyko wszelkich podrażnień, także tych od smogu. W razie potrzeby warto go wesprzeć odpowiednimi kroplami nawilżającymi, czyli tzw. „sztucznymi łzami”, najlepiej tymi bez środków konserwujących.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.