Komunikaty PR

Jak chronić oczy zimą?

2022-01-19  |  16:00
Biuro prasowe
Kontakt
Renata
Walk PR

Dzielna 60
01-029 Warszawa
renata.sieron|walk.pl| |renata.sieron|walk.pl
+48 789 443 408
www.walk.pl

Słońce i śnieg

Zimą trzeba lepiej chronić wzrok przed słońcem niż podczas lata – jak twierdzą specjaliści. Oprócz zwykłego promieniowania do naszych oczu dociera aż 85 proc. światła odbitego od śniegu, który działa jak lustro. W tym okresie należy więc koniecznie zadbać o ochronę oczu, w przeciwnym razie grozi nam zapalenie spojówek i inne, bardziej odległe szkodliwe skutki promieniowania. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, że latem zabezpieczamy sobie oczy okularami słonecznymi, zimą o tym zapominamy, a tak naprawdę do naszych oczu dociera więcej szkodliwego promieniowania niż w porze letniej. Słoneczny zimowy dzień powoduje duży dyskomfort, a także podrażnienie oczu. Dlatego okulary przeciwsłoneczne są koniecznością, kiedy na dworze robi się biało. Bardzo ważne jest, aby wyjeżdżając w góry czy wysyłając dzieci na ferie zabrać ze sobą okulary z dobrym filtrem UV oraz polaryzacją, która doskonale niweluje odbijające się promienie światła od powierzchni wody, zaśnieżonej jezdni czy stoku). Okulary słoneczne należy kupować tylko z filtrem wysokiej jakości skutecznie chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym i tylko w salonach optycznych.

Smog

Regularnie należy sprawdzać poziom zanieczyszczenia powietrza. W przypadku alertów smogowych nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz albo ograniczać przebywanie na dworze do minimum. Składniki smogu negatywnie oddziałują na wiele narządów, w tym także na oczy. Ich wpływ możemy odczuć niemal natychmiast. Może pojawić się zapalenie spojówek, objawy zespołu suchego oka takie jak uczucie suchości, pieczenie i szczypanie oczu. Jeśli zdecydujemy się jednak na wyjście to warto wiedzieć, że okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne w dużym stopniu chronią nasz wzrok przez zanieczyszczeniami powietrza. Powinny być duże i dobrze przylegać do twarzy, aby ograniczać kontakt oczu ze smogiem.

Pyły zawieszone oddziałują negatywnie na krwioobieg, prowadząc do zwężenia tętnic, także tych wokół oczu. W rezultacie oczy mogą być niedotlenione i niewłaściwie odżywione, a to podwyższa ryzyko krótkotrwałych i długotrwałych zaburzeń widzenia. Istnieją też wyniki badań wskazujące, że zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych, przewlekłych chorób zapalnych przedniego odcinka gałki ocznej. – zwraca uwagę Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Ekspert dodaje: Istotnym elementem profilaktyki jest dbałość o dobrą kondycję naszych oczu, przede wszystkim o ich właściwe nawilżenie. Film łzowy stanowi skuteczną ochronę i może znacznie zminimalizować ryzyko wszelkich podrażnień, także tych od smogu. W razie potrzeby warto go wesprzeć odpowiednimi kroplami nawilżającymi, czyli tzw. „sztucznymi łzami”, najlepiej tymi bez środków konserwujących.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Walk PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.