Jak chronić Ziemię? Projekt Akademia Eko Liderów
Planeta Ziemia zmaga się z coraz większymi globalnymi problemami – zanieczyszczenia powietrza, marnowanie wody, wymieranie zwierząt, zaśmiecenie. Zewsząd docierają do nas dane o pogarszającym się stanie środowiska. Wszystko to prowadzi do pogłębiania się kryzysu klimatycznego i zachodzenia nieodwracalnych zmian dla planety i człowieka.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w 2019 roku zebrano ponad 13 milionów ton śmieci. Obecnie 10% kraju boryka się z suszą rolniczą, a na 52 rzekach jest widoczna susza hydrologiczna. Jasno wybrzmiewa z tego przekaz, że wpływa to na każdego z nas oraz że my sami przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje przerażające dane – z powodu złego stanu powietrza co roku umiera ponad 7 milionów osób.
Z braku dobrych przyzwyczajeń, zaniedbań lub wręcz przeciwnie – z chęci dbania o planetę, ale braku dokładnej wiedzy – przyczyniamy się do pogłębienia kryzysu ekologicznego. Pozornie małe rzeczy mają ogromne znaczenie – dla teraźniejszości i przyszłości – więc należy nauczyć się o nie dbać. Proces ochrony planety zaczyna się w domu, a edukowanie i uświadamianie od najmłodszych lat może być gwarancją lepszego życia dla pokoleń.
Wychodząc z tego założenia, Fundacja Zwalcz Nudę przygotowała edukacyjny projekt dla najmłodszych – Akademię Eko Liderów, który uczy dzieci podstaw troski o środowisko. Wydarzenie odbywa się w dwóch szkołach podstawowych na Pradze-Południe w ramach Lata w Mieście i jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawę. Ma charakter gry miejskiej, podzielonej na 6 punktów – w każdym czeka wiedza merytoryczna oraz praktyczna gra, tłumacząca zasady segregacji odpadów, ochrony przyrody, zdrowego żywienia. Dzieci dowiedzą się, jakie są zagrożone gatunki zwierząt w Polsce, jak działają odnawialne źródła energii i co robić, aby oszczędzać wodę. Uczniom będą pomagać animatorzy, którzy wcielą się w rolę ekologicznych specjalistów. Celem projektu Akademii Eko Liderów jest pomoc najmłodszym w zrozumieniu, jak małymi krokami, w swoim własnym domu, ratować planetę.
Łącząc edukację i zabawę, można zdziałać naprawdę wiele dobrego – takim zdaniem można opisać ideę projektu. Dzięki materiałom edukacyjnym dzieci poznają najprostsze, a jednocześnie najważniejsze zasady troski o środowisko. Co więcej, same wypróbują je w praktyce. Po zakończeniu projektu Akademii uczestnicy będą mogli z dumą nosić specjalne odznaki Eko Liderów i opowiedzieć o dbaniu o środowisko swoim rodzinom, rozpoczynając także proces domowej troski o ekologię. Zmiana tylko kilku przyzwyczajeń może doprowadzić do ogromnych pozytywnych zmian.
Na całym świecie toczy się dyskusja o zagrożeniach, z jakimi zmaga się nasza planeta. Akademia Eko Liderów zwraca uwagę na to, co u podstaw – edukację, która jest fundamentem do budowania czystszego, zdrowszego i bezpieczniejszego miejsca.
Jedno z wydarzeń odbywało się 6 sierpnia, a kolejne jeszcze przed nami – 18 sierpnia.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.