Komunikaty PR

Jak chronić Ziemię? Projekt Akademia Eko Liderów

2020-08-13  |  09:00
Biuro prasowe

Planeta Ziemia zmaga się z coraz większymi globalnymi problemami – zanieczyszczenia powietrza, marnowanie wody, wymieranie zwierząt, zaśmiecenie. Zewsząd docierają do nas dane o pogarszającym się stanie środowiska. Wszystko to prowadzi do pogłębiania się kryzysu klimatycznego i zachodzenia nieodwracalnych zmian dla planety i człowieka. 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w 2019 roku zebrano ponad 13 milionów ton śmieci. Obecnie 10% kraju boryka się z suszą rolniczą, a na 52 rzekach jest widoczna susza hydrologiczna. Jasno wybrzmiewa z tego przekaz, że wpływa to na każdego z nas oraz że my sami przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje przerażające dane – z powodu złego stanu powietrza co roku umiera ponad 7 milionów osób.

Z braku dobrych przyzwyczajeń, zaniedbań lub wręcz przeciwnie –  z chęci dbania o planetę, ale braku dokładnej wiedzy – przyczyniamy się do pogłębienia kryzysu ekologicznego. Pozornie małe rzeczy mają ogromne znaczenie –  dla teraźniejszości i przyszłości – więc należy nauczyć się o nie dbać. Proces ochrony planety zaczyna się w domu, a edukowanie i uświadamianie od najmłodszych lat może być gwarancją lepszego życia dla pokoleń. 

Wychodząc z tego założenia, Fundacja Zwalcz Nudę przygotowała edukacyjny projekt dla najmłodszych – Akademię Eko Liderów, który uczy dzieci podstaw troski o środowisko. Wydarzenie odbywa się w dwóch szkołach podstawowych na Pradze-Południe w ramach Lata w Mieście i jest współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawę. Ma charakter gry miejskiej, podzielonej na 6 punktów – w każdym czeka wiedza merytoryczna oraz praktyczna gra, tłumacząca zasady segregacji odpadów, ochrony przyrody, zdrowego żywienia. Dzieci dowiedzą się, jakie są zagrożone gatunki zwierząt w Polsce, jak działają odnawialne źródła energii i co robić, aby oszczędzać wodę. Uczniom będą pomagać animatorzy, którzy wcielą się w rolę ekologicznych specjalistów. Celem projektu Akademii Eko Liderów jest pomoc najmłodszym w zrozumieniu, jak małymi krokami, w swoim własnym domu, ratować planetę. 

Łącząc edukację i zabawę, można zdziałać naprawdę wiele dobrego – takim zdaniem można opisać ideę projektu. Dzięki materiałom edukacyjnym dzieci poznają najprostsze, a jednocześnie najważniejsze zasady troski o środowisko. Co więcej, same wypróbują je w praktyce. Po zakończeniu projektu Akademii uczestnicy będą mogli z dumą nosić specjalne odznaki Eko Liderów i opowiedzieć o dbaniu o środowisko swoim rodzinom, rozpoczynając także proces domowej troski o ekologię. Zmiana tylko kilku przyzwyczajeń może doprowadzić do ogromnych pozytywnych zmian.

Na całym świecie toczy się dyskusja o zagrożeniach, z jakimi zmaga się nasza planeta. Akademia Eko Liderów zwraca uwagę na to, co u podstaw – edukację, która jest fundamentem do budowania czystszego, zdrowszego i bezpieczniejszego miejsca.

Jedno z wydarzeń odbywało się 6 sierpnia, a kolejne jeszcze przed nami – 18 sierpnia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.