Jak dbać o blizny po zabiegu mastopeksji?
Chirurgia plastyczna piersi cieszy się wśród kobiet bardzo dużym zainteresowaniem. Coraz młodsze panie decydują się na poprawę biustu. Są to nie tylko zabiegi powiększające z użyciem implantów, operacje pomniejszenia piersi, ale także lifting, czyli mastopeksję. Zabieg operacyjny nierozerwalnie wiąże się z powstaniem blizny. Jak o nią dbać, by nie tylko prawidłowo się goiła, lecz także była jak najmniej widoczna i dokuczliwa?
Mastopeksja polega na podniesieniu i poprawie kształtu piersi. Wskazaniami do zabiegu jest wiotkość skóry z powodu starzenia się, w przypadku niekorzystnych zmian wyglądu piersi spowodowanych dużą utratą wagi ciała lub po ciąży i po karmieniu. Zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od jego rozległości. Cięcia wykonuje się wokół otoczki, pionowo do fałdu podpiersiowego lub pionowo w dół z fałdu piersi i poziomo wzdłuż fałdu piersi, co daje efekt blizny w kształcie kotwicy. Po zabiegu mastopeksji piersi są wyraźnie podniesione, odzyskują też bardziej naturalny kształt.
Blizny po zabiegu są nieuniknione
Zabieg podniesienia biustu pozostawia trwałe blizny na piersiach. Blizny zaraz po operacji są czerwone lub ciemnoróżowe. Z upływem czasu będą blednąć. Oczywiście chirurg przeprowadzający zabieg stara się wykonać mastopeksję tak, by blizna była jak najmniejsza. Jednak w przypadku tego zabiegu są one nieuniknione. W zależności od metody cięcia blizna pooperacyjna może być skierowana od brodawki pionowo w dół lub skośnie w dół i na zewnątrz. Niektóre linie nacięć mogą być ukryte w naturalnym zarysie piersi. Rekonwalescencja po zabiegu powinna przebiegać w sposób kompleksowy. Stosowanie odpowiednich produktów może znacznie poprawić wygląd blizn.
Jak pielęgnować blizny po mastopeksji?
Miejsce cięcia początkowo osłania opatrunek, który zabezpiecza uszkodzoną skórę i pomaga jej się zasklepić. W żadnym wypadku nie można go moczyć, a po zdjęciu rana musi pozostać sucha i czysta, gdyż łatwo o zakażenie. Myj ją delikatnymi preparatami i osuszaj łagodnie jednorazowymi ręcznikami
lub gazikami, regularnie ją dezynfekuj. Gdy już skóra się wygoi, a wszystkie strupki odpadną czas wdrożyć terapię na blizny – pierwszoliniową, nieinwazyjną i bezpieczną kurację preparatami na bazie silikonów.
BLIZCARE® - w trosce o Twoją bliznę!
W leczeniu blizny powstałej po operacji podniesienia biustu najlepszym wyborem będą medyczne profesjonalne plastry BLIZCARE®PRO, które stanowią skuteczną, nowoczesną oraz nieinwazyjną metodę wspomagania procesów gojenia blizn pooperacyjnych. Wyjątkowość plastrów BLIZCARE® PRO tkwi w ich kształcie. Plastry dedykowane bliznom po mastopeksji są produkowane w kształcie kotwicy, aureoli, lizaka i łuku, co daje możliwość ich precyzyjnego dostosowania do powierzchni blizn. Co więcej, plaster w kształcie łuku może być dodatkowo zastosowany w przypadku innych blizn pooperacyjnych.
Proces kształtowania się blizny trwa ok. 1. roku, więc wskazane jest rozpoczęcie kuracji już w tym okresie. Profesjonalne plastry BLIZCARE®PRO uelastyczniają i wygładzają blizny poprawiając ich kosmetyczny wygląd. Jedno opakowanie wystarczy na 2 tygodnie terapii. Plastry powinno się zmieniać średnio co ok. 5-7 dni, należy unikać ich wielokrotnego stosowania ze względu na ewentualne uszkodzenie warstwy adhezyjnej podczas usuwania.
Plastry są przezroczyste i hipoalergiczne. Tworzą na skórze cienką, oddychającą, nieprzepuszczalną dla wody membranę, która utrzymuje właściwą wilgotność skóry oraz zabezpiecza bliznę przed kontaktem z otoczeniem. Zapobiegają nadmiernemu wzrostowi tkanki bliznowatej, a regularnie stosowane pomagają zmniejszyć rozmiar blizny, rozjaśniają ją i zmiękczają, sprawiają, że staje się bardziej płaska i elastyczna oraz pomagają wyeliminować takie dolegliwości jak świąd i ból.
Sprawdź skuteczność preparatów na własnej skórze!

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Gwiazdy: Stresują nas galerie, więc wolimy zakupy online. W sieci łatwiej też znaleźć dobre promocje
Gwiazdy obecne podczas Domówki Amazon Prime zgodnie przyznają, że zakupy online bardzo ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Z powodu licznych obowiązków zawodowych czy też opieki nad dziećmi nie zawsze mają bowiem czas na wielogodzinne buszowanie po galeriach, natomiast oferta sklepów internetowych jest dostępna 24 godziny na dobę, co umożliwia dokonanie wyboru o każdej porze
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Handel
Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.