Jak dbać o wzrok latem? [EKSPERTKA WYJAŚNIA]
KOBOLD.
ul. Iłłakowiczówny 19b/12
40-134 Katowice
j.marcjasz|koboldpr.pl| |j.marcjasz|koboldpr.pl
600114162
www.koboldpr.pl
Lato nie stanowi przeszkody, aby poddać się operacji usunięcia zaćmy, a sam zabieg nie powinien mieć wpływu na nasze wyjazdowe plany. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach - mówi lek. okulista chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci.
Zaćma, jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia, to najczęstsza przyczyna zaćmy na świecie.
- Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka. Pojawia się przede wszystkim u pacjentów w podeszłym wieku, ale może również występować u ludzi młodych, a nawet u dzieci. Operacja jest jedynym możliwym sposobem wyleczenia zaćmy i poprawy widzenia. W miejsce zmętniałej soczewki – za pomocą specjalnego aplikatora – okulista wkłada nową, elastyczną, odpowiednio zwiniętą, sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową, która już w oku przyjmuje właściwy kształt. Operację zaćmy przeprowadza się ambulatoryjnie. Zabieg trwa kilka minut i jest prawie całkowicie bezbolesny, znieczulenie miejscowe podawane jest w formie kropli i infuzji - opisuje lek. okulista chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.
Jak podkreślają specjaliści, zabieg usunięcia zaćmy może być przeprowadzany przez cały rok. Także latem i nie stanowią one przeszkody przed wyjazdem na wakacje, chociaż trzeba pamiętać o kilku zasadach.
- Po zabiegu – by nie doprowadzić do infekcji oka – trzeba się powstrzymać od dotykania, drapania i tarcia oka. Na spacery należy wychodzić w okularach przeciwsłonecznych, by chronić oko przed zaprószeniem, a także zminimalizować pojawiającą się u niektórych zwiększoną wrażliwość na światło. W pierwszych dniach po operacji widzenie może być zamglone, jednak rekonwalescencja i poprawa widzenia generalnie przebiegają szybko. Zwykle zaleca się, by kontrola pooperacyjna pacjenta miała miejsce do pięciu dni po operacji w przypadku operacji 1 oka - mówi ordynator kliniki Gemini.
Decyzję co do wakacyjnego wyjazdu najlepiej podjąć po kwalifikacji do zabiegu oraz kontrolnej wizycie po zabiegu, ponieważ oko daje nam najwięcej informacji na temat faktycznego stanu, co zwiększa pewność, że nic nieprzewidzianego się nie wydarzy.
– Rekonwalescencja pooperacyjna jest sprawą indywidualną, uzależnioną od stopnia zaawansowania zaćmy, szybkości gojenia pooperacyjnego, charakteru wykonywanej pracy czy wykonywanej aktywności fizycznej – tłumaczy ordynator kliniki Gemini w Ostrawie. – Do miesiąca po operacji, należy unikać infekcyjnego otoczenia, zapylonych i zakurzonych pomieszczeń, nie wolno również uczęszczać na basen i do sauny. Po operacji - do około trzech miesięcy - trzeba także zrezygnować z forsowania się, dźwigania i schylania się. Czas powrotu do prowadzenia auta jest też uzgadniany indywidualnie – mówi lek. okulista Justyna Krowicka.
A co z lotem samolotem, który często związany jest z wakacyjnym wyjazdem?
- Po większości operacji okulistycznych, tak jest także w przypadku zaćmy, latanie samolotem nie jest niebezpieczne. Warto jednak mieć ze sobą krople do oczu, ponieważ suche powietrze w samolocie może wysuszać oko. Natomiast co najmniej przez miesiąc nie zaleca się podróżowania samolotem po zabiegach, w których śródoperacyjnie użyto powietrza albo innego gazu, tak jak dzieje się na przykład w przypadku leczeniu odwarstwienia siatkówki, ponieważ wówczas wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku - ostrzega ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.
Wszyscy natomiast powinniśmy dbać o oczy podczas wakacyjnych wojaży. W letnich miesiącach ważna jest ochrona wzroku przed negatywnym wpływem słońca, piasku, czy sinic i bakterii znajdujących się w wodzie. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia stanu zapalnego oczu. Warto zauważyć, że intensywne promienie słoneczne dłuższej perspektywie mogą przyczyniać się do powstawania zaćmy, a wyjątkowo do uszkodzenia siatkówki.
- Jeśli oczy są wystawione na działanie promieniowania UV przez długi czas, powierzchnia spojówki i rogówki może ulec uszkodzeniu. Może to prowadzić do zapalenia rogówki lub spojówki, co bardzo często objawia się uczuciem „piasku pod powiekami”, pieczeniem i zaczerwienieniem oka i powiek - ostrzega lek. okulista Justyna Krowicka.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.