Jak dbać o wzrok latem? [EKSPERTKA WYJAŚNIA]
KOBOLD.
ul. Iłłakowiczówny 19b/12
40-134 Katowice
j.marcjasz|koboldpr.pl| |j.marcjasz|koboldpr.pl
600114162
www.koboldpr.pl
Lato nie stanowi przeszkody, aby poddać się operacji usunięcia zaćmy, a sam zabieg nie powinien mieć wpływu na nasze wyjazdowe plany. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach - mówi lek. okulista chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci.
Zaćma, jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia, to najczęstsza przyczyna zaćmy na świecie.
- Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka. Pojawia się przede wszystkim u pacjentów w podeszłym wieku, ale może również występować u ludzi młodych, a nawet u dzieci. Operacja jest jedynym możliwym sposobem wyleczenia zaćmy i poprawy widzenia. W miejsce zmętniałej soczewki – za pomocą specjalnego aplikatora – okulista wkłada nową, elastyczną, odpowiednio zwiniętą, sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową, która już w oku przyjmuje właściwy kształt. Operację zaćmy przeprowadza się ambulatoryjnie. Zabieg trwa kilka minut i jest prawie całkowicie bezbolesny, znieczulenie miejscowe podawane jest w formie kropli i infuzji - opisuje lek. okulista chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.
Jak podkreślają specjaliści, zabieg usunięcia zaćmy może być przeprowadzany przez cały rok. Także latem i nie stanowią one przeszkody przed wyjazdem na wakacje, chociaż trzeba pamiętać o kilku zasadach.
- Po zabiegu – by nie doprowadzić do infekcji oka – trzeba się powstrzymać od dotykania, drapania i tarcia oka. Na spacery należy wychodzić w okularach przeciwsłonecznych, by chronić oko przed zaprószeniem, a także zminimalizować pojawiającą się u niektórych zwiększoną wrażliwość na światło. W pierwszych dniach po operacji widzenie może być zamglone, jednak rekonwalescencja i poprawa widzenia generalnie przebiegają szybko. Zwykle zaleca się, by kontrola pooperacyjna pacjenta miała miejsce do pięciu dni po operacji w przypadku operacji 1 oka - mówi ordynator kliniki Gemini.
Decyzję co do wakacyjnego wyjazdu najlepiej podjąć po kwalifikacji do zabiegu oraz kontrolnej wizycie po zabiegu, ponieważ oko daje nam najwięcej informacji na temat faktycznego stanu, co zwiększa pewność, że nic nieprzewidzianego się nie wydarzy.
– Rekonwalescencja pooperacyjna jest sprawą indywidualną, uzależnioną od stopnia zaawansowania zaćmy, szybkości gojenia pooperacyjnego, charakteru wykonywanej pracy czy wykonywanej aktywności fizycznej – tłumaczy ordynator kliniki Gemini w Ostrawie. – Do miesiąca po operacji, należy unikać infekcyjnego otoczenia, zapylonych i zakurzonych pomieszczeń, nie wolno również uczęszczać na basen i do sauny. Po operacji - do około trzech miesięcy - trzeba także zrezygnować z forsowania się, dźwigania i schylania się. Czas powrotu do prowadzenia auta jest też uzgadniany indywidualnie – mówi lek. okulista Justyna Krowicka.
A co z lotem samolotem, który często związany jest z wakacyjnym wyjazdem?
- Po większości operacji okulistycznych, tak jest także w przypadku zaćmy, latanie samolotem nie jest niebezpieczne. Warto jednak mieć ze sobą krople do oczu, ponieważ suche powietrze w samolocie może wysuszać oko. Natomiast co najmniej przez miesiąc nie zaleca się podróżowania samolotem po zabiegach, w których śródoperacyjnie użyto powietrza albo innego gazu, tak jak dzieje się na przykład w przypadku leczeniu odwarstwienia siatkówki, ponieważ wówczas wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku - ostrzega ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.
Wszyscy natomiast powinniśmy dbać o oczy podczas wakacyjnych wojaży. W letnich miesiącach ważna jest ochrona wzroku przed negatywnym wpływem słońca, piasku, czy sinic i bakterii znajdujących się w wodzie. Wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia stanu zapalnego oczu. Warto zauważyć, że intensywne promienie słoneczne dłuższej perspektywie mogą przyczyniać się do powstawania zaćmy, a wyjątkowo do uszkodzenia siatkówki.
- Jeśli oczy są wystawione na działanie promieniowania UV przez długi czas, powierzchnia spojówki i rogówki może ulec uszkodzeniu. Może to prowadzić do zapalenia rogówki lub spojówki, co bardzo często objawia się uczuciem „piasku pod powiekami”, pieczeniem i zaczerwienieniem oka i powiek - ostrzega lek. okulista Justyna Krowicka.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.