Jak dbać o związek po 50 roku życia?
Niektórzy mówią, że związek jest jak ognisko – trzeba o niego dbać i odpowiednio pielęgnować, by dalej iskrzył i był pełny miłości i namiętności. Z upływem lat wzajemne uczucie często zmienia postać, ponieważ zmieniają się priorytety, podejście i charaktery. Co zrobić, by po 50 roku życia dalej cieszyć się wspaniałą relacją? Sprawdź!
Zadbaj o odpowiednią komunikację
Najprostszą, a zarazem najtrudniejszą kwestią w związku jest wzajemny dialog i praca nad porozumieniem. Rozmowa pozwala wyrazić własne emocje, uczucia i myśli, a co z tym idzie – siebie. Z drugiej strony, dzięki rozmowie możemy poznać zdanie i podejście drugiej osoby oraz jej wysłuchać, co jest kluczowe w procesie skutecznej komunikacji. Ważne jest to w jaki sposób ze sobą rozmawiamy – zwyczajna rozmowa o sprawach dnia codziennego – zakupach, sprzątaniu, dzieciach – nie jest równa głębokiej, refleksyjnej i pełnej szczerości konwersacji, która buduje wzajemne porozumienie. Wiele doświadczonych par ma wypracowane wspólne rytuały, dzięki którym ich głębokie rozmowy są naturalne i stanowią rutynę codzienności. Jednym z nich może być wypracowanie stałej pory, w trakcie której siedząc ze sobą można prowadzić dialog – np. codziennie wieczorem w sypialni, a w weekendy przy wspólnej kolacji i lampce wina. Jeśli macie poważniejsze problemy związane ze wzajemnym porozumieniem się – warto skorzystać z pomocy terapeuty związkowego.
Bądźcie zainteresowani sobą
W wieloletnich związkach często obserwuje się tendencję, zgodnie z którą przestaje się zwracać uwagę na wzajemne zainteresowanie i wyrażanie troski. Spontaniczne i miłe gesty, romantyczne wyrażenie swoich uczuć (np. za pomocą kwiatów lub drobnego prezentu), czy nawet zwykły masaż mogą być zapomnianym praktykami „bycia miłym/miłą”, ale bardzo potrzebnymi do poprawy jakości związku i sposobu wyrażania uczuć.
Zmiany w organizmie kobiety i ich wpływ na komunikację w związku
Kobiety po 50 roku życia przechodzą menopauzę, czyli naturalny proces przejrzewania. Ciało zmienia się pod wpływem hormonów, wchodząc w okres końca płodności. Oprócz problemów natury cielesnej, takich jak: uderzenia gorąca, intensywne pocenie się, nienaturalny przyrost wagi, występujące uczucie nadmiernego zmęczenia czy zmian skórnych, mogą pojawić się również problemy natury hormonalnej – wahania hormonalne. Takie zmiany organizmu mogą mieć negatywny wpływ na ciało i duszę kobiety, co w konsekwencji może objawiać się problemami związanymi z nastrojem (raz dobry, raz zły nastrój) oraz niezrozumieniem ze strony partnera. Jednak to nie koniec świata – negatywne skutki menopauzy można ograniczyć. Preparat Femiflamax został przygotowany z myślą o dojrzałych kobietach, które odczuwają negatywne skutki klimakterium. Dzięki specjalnie dobranym składnikom – takim jak ekstrakt z czerwonej koniczyny (o działaniu łagodzącym dolegliwości związane z przekwitaniem - pocenia nocne, uderzenia gorąca, drażliwość i niepokój), czarny pieprz (pomagający w utrzymaniu odpowiedniej wagi naturalny spalacz tkanki tłuszczowej, wspierający działanie innych składników), witamina B6 (o działaniu sprzyjającym regulacji czynności hormonalnej), magnez (wzmacniający układ nerwowy) oraz kwas foliowy - nieoceniony w zmniejszaniu uczucia zmęczenia i znużenia, uspokajaniu i wyciszaniu organizmu. Izoflawonoidy z czerwonej koniczyny zostały poddane procesowi mikronizacji, czyli rozdrobnieniu substancji na cząsteczki wielkości kilku mikronów, dzięki czemu lepiej się rozpuszczają, wchłaniają i rozprowadzają w organizmie. Wystarczy 1 tabletka Femiflamaxu, by wesprzeć organizm w walce z menopauzą.
Nie daj się!
Nawet jeśli dotykają cię negatywne skutki menopauzy, w tym te związane z wahaniami nastrojów – możesz sobie z nimi poradzić. Wiek nie musi mieć wpływu na Twoją relację – jeśli postawisz na otwarty dialog z partnerem, szczere wyznawanie swoich myśli i uczuć, rozmowy o potrzebach oraz zadbasz o siebie poradzisz sobie z przeciwnościami losu i nie wpłyną one tak bardzo na jakość Twojej relacji – zarówno z partnerem, jak i innymi bliskimi.
www.lagodnamenopauza.pl

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.