Jak samodzielnie badać piersi? „Akcja Samokontrola” w King Cross Praga
W przypadku raka piersi profilaktyka odgrywa bardzo ważną rolę. Im wcześniej wykryjemy niepokojące zmiany, tym mamy większe szanse na podjęcie skutecznej terapii. Nie wszystkie kobiety wiedzą jednak, jak należy się badać.
Z myślą o nich 8 października w centrum handlowym King Cross Praga odbędzie się „Akcja Samokontrola”.
Faktem jest, że wczesne wykrycie zmian nowotworowych znacznie zwiększa szanse nawet na całkowite wyleczenie.
A przecież w przypadku profilaktyki raka piersi możemy wykonać wstępną diagnostykę samodzielnie w domu! Nie wszyscy jednak wiedzą, jak zrobić to poprawnie, a tym z pomocą przychodzi „Akcja Samokontrola” w warszawskim centrum handlowym King Cross Praga.
„Akcja Samokontrola” jest regularnie przeprowadzana od 2017 roku w ramach Ogólnopolskich Spotkań Profilaktyki Raka Piersi i służy edukowaniu oraz zachęcaniu kobiet do regularnych badań. Nauka będzie odbywać się w specjalnie wydzielonej strefie, na profesjonalnych fantomach. Uczestniczki wydarzenia zostaną nagrodzone nie tylko przydatną wiedzą, ale również specjalnym upominkiem oraz tulipanami. Dodatkowo będą czekać też atrakcje w postaci analizy masy ciała, profesjonalnych mini sesji zdjęciowych i konkursów z atrakcyjnymi nagrodami.
– Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ok. 18 000 nowych przypadków raka piersi. Bardzo zależy nam na zwiększaniu świadomości na tematy zdrowotne wśród naszych klientów. Uważamy, że nasze centrum to idealne miejsce na przeprowadzenie „Akcji Samokontroli”, bo liczymy na to, że przy okazji zwyczajnych zakupów kobiety zwrócą uwagę na odbywające się wydarzenie i zechcą dowiedzieć się więcej o samobadaniu piersi. – mówi Monika Leszczyńska, Dyrektor Centrum Handlowego King Cross Praga.
Wydarzenie „Akcja Samokontrola” odbędzie się 8 października w godzinach 11.00-17.00 w King Cross Praga na ul. Jubilerskiej 1/3 w Warszawie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie King Cross Praga: www.kingcrosspraga.pl
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.