Jak starzeje się wzrok?
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Gdy myślimy o seniorach, najczęściej wyobrażamy sobie kogoś w okularach – zauważa Darya Darkovich, specjalizująca się w opiece senioralnej w ramach firmy Bravecare. Czy to oznacza, że każda babcia i każdy dziadek muszą nosić okulary, by dobrze widzieć?
Jak starzeje się nasz wzrok i jak o niego zadbać, by móc jak najdłużej korzystać z tego ważnego zmysłu? Z okazji Światowego Dnia Optometrii i na specjalne zaproszenie Bravecare – firmy specjalizującej się, przyglądamy się kwestii wzroku seniorów wraz ze znanym specjalistą w tym obszarze Olafem Tabaczyńskim.
W jaki sposób starzeje się wzrok?
Proces starzenia się wzroku zasadniczo jest procesem nie do zatrzymania. Narząd wzroku starzeje się wraz z naszym ciałem. Każdy z nas przechodzi przez te procesy w sposób indywidualny, w związku z tym zmiany, jakie zachodzą w naszym organizmie, dotyczą nas w różnej skali. Starzejący się wzrok jest bardziej narażony na choroby, a do najpopularniejszych z nich należą: jaskra pierwotna, zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD, retinopatia cukrzycowa oraz zaćma. Zmianami wiążącymi się z procesem starzenia się wzroku i ciała jest np. opadająca powieka. Nieco bardziej już zwiotczałe mięśnie sprawiają, że nacisk powięzi na budowę oka może odkształcać cały układ narządu wzrokowego, szczególnie w przedniej części. To powoduje wykrzywienie soczewek i zmianę wartości, które chcemy kompensować. Na pewno warto zwrócić uwagę na to, że proces starzenia się wzroku wiąże się z ograniczoną produkcją łez, a nawilżenie naszego oka z czasem ulega zmniejszeniu, aż do pełnego zaniku, również poprzez zanik tkanki tłuszczowej w oczodole. To może skutkować zapadaniem się gałki ocznej. Warto zwrócić uwagę, że z czasem w naszym układzie nerwowym budowy oka włókna w obrębie hipokampu zanikają i to powoduje, że przepływ informacji potrafi się dynamicznie zmniejszać. W związku z tym warto zwrócić uwagę, że procesy rozciągnięte w czasie przebiegają w sposób bardzo indywidualny i nie każdy z nas będzie miał styczność z takimi schorzeniami. Warto pamiętać, że bardzo często tego typu zmiany można opóźnić, a przede wszystkim na początku trzeba je zdiagnozować i uświadomić sobie, że one w ogóle istnieją.
Czy w starszym wieku wizyty u okulisty powinny być regularne?
Regularność wizyt, dotycząca najczęściej okulistyki, jest wyznaczana przez lekarza i wiąże się z leczeniem narządu wzrokowego, wynikającym z zaistniałych chorób, infekcji lub zmian, które wymagają wsparcia medycznego.
Czy osoby starsze mogą zamiennie używać szkieł kontaktowych?
Wraz z wiekiem narząd wzroku zmienia się, nasza twardówka najczęściej jest odwodniona oraz odkładają się na niej lipidy. Spojówka traci swoje komórki śluzowe, a jej naczynia stają się coraz bardziej kruche i skłonne do pękania, a rogówka bardzo często z czasem staje się bardziej wypłaszczona.
Warto zauważyć, że sama soczewka naszego oka z wiekiem staje się coraz grubsza, ponieważ zarasta. Można porównać ją do drzewa, którego kory się przesuwają, powstają nowe warstwy, to z kolei prowadzi do usztywnienia naszej soczewki i utraty jej elastyczności, często również do zmętnienia. Tych kilka bardzo ważnych aspektów raczej nie predestynuje seniora do noszenia soczewek kontaktowych. Oczywiście nie wykluczam specyficznych sytuacji, ale co do zasady oko osoby starszej jest bardziej sztywne, a soczewka kontaktowa ma swoje pewne uwarunkowania. Nie wykluczam jednak, że być może w niektórych sytuacjach jest to dobre rozwiązanie.
Jakie okulary są najlepsze dla seniora?
Dla zmęczonego wzroku seniorów istotnym aspektem podczas wyboru okularów jest komfort funkcjonowania. Okulary powinny posiadać soczewki umożliwiające widzenie na dal i na blisko, ale również w wartościach pośrednich. Dal to jest przestrzeń, gdzie chodzimy, patrzymy i oglądamy to, co mieści się powyżej 6 m. Natomiast wartości pośrednie wahają się pomiędzy 40 cm a 6 m. Osobom starszym może się zdarzyć, że mają zawroty głowy i nie kontrolują odległości, gdy jest ciemniej. Wtedy warto mieć okulary z wieloma funkcjami, które dają możliwość bezpiecznego widzenia.
Więcej informacji na: https://olaftabaczynski.com/
Bravecare to międzynarodowa firma zajmująca się profesjonalną opieką nad osobami niesamodzielnymi, chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi, oferująca usługi na najwyższym poziomie. Pośredniczy w znalezieniu w pełni legalnej i bezpiecznej pracy w Polsce i za granicą, starannie dobierając kompetentnych pracowników do zleceń, zapewniając językowe, psychologiczne i prawne wsparcie koordynatorów, a także oferując wynagrodzenie odpowiadające kwalifikacjom.
Więcej informacji: www.bravecare.pl
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.