Jak wiele może uśmiech? 6 października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu
Uśmiech to naturalny sposób wyrażania radości oraz poczucia szczęścia. Jak co roku, w pierwszy piątek października obchodzimy jego święto. Według licznych badań, dzięki uśmiechaniu się można powiększyć grono znajomych, lepiej rozwijać swoją karierę, a nawet wydłużyć swoje życie! To właśnie uśmiech zdaje się sprawiać, że zaczynamy błyszczeć. Warto więc prawidłowo o niego zadbać. Już od wielu lat wspomaga nas w tym marka bezcukrowych gum do żucia Orbit®.
Światowy Dzień Uśmiechu został zainicjowany w 1999 r. Przez Harvey’a Balla – autora kultowego uśmiechniętego emotikonu. Pierwotną ideą święta było zwrócenie uwagi, jak ogromną siłę może mieć uśmiech. Magda Chorzewska – terapeutka poznawczo-behawioralna, trenerka umiejętności psychologicznych miękkich oraz założycielka rozpoznawalnego profilu Instaporadnia – pokazuje w jak wielu sferach życia może on dodać nam skrzydeł.
1. Przyciąga bardziej niż magnes
Wiele osób narzeka, że nie ma gdzie poznać nowych ludzi, a kiedy już mają ku temu okazję, nie bardzo wiedzą, jak zacząć znajomość. Odpowiedź jest prosta – od uśmiechu. Uśmiech to sygnał, że jesteś otwarty na znajomość, masz dobre intencje i jesteś przyjaźnie nastawiony. Przeprowadzono na ten temat badania. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnili, że ludzie wolą wchodzić w interakcje z osobami przejawiającym pozytywne emocje, a jednym z takich przejawów jest szczery uśmiech, obejmujący zasięgiem zarówno okolice ust, jak i oczu, czyli tak zwany uśmiech Duchenne’a (nazwa ta pochodzi od nazwiska francuskiego anatoma, który badał ekspresję twarzy)[1].
2. Nie szata zdobi człowieka
Chcesz być bardziej atrakcyjny, przyciągać spojrzenia innych ludzi? Nie musisz codziennie spędzać kilku godzin przed lustrem i wydawać fortuny na kosmetyki i ubrania. Wystarczy, że wychodząc z domu nie zapomnisz o uśmiechu. Dzięki niemu inni będą chcieli spędzać z Tobą czas i poznać Cię lepiej. Z badań wynika, że dzięki uśmiechowi jesteśmy postrzegani jako osoby mające więcej pozytywnych cech osobowości[2]. Zapewniam was, że to działa! Przetestowałam to na sobie i dawno nie słyszałam, aż tylu komplementów!
3. Kariera z uśmiechem
Uśmiechając się masz o wiele większe szanse na sukces zawodowy! Wielu ludziom zależy na osiąganiu kolejnych awansów, być może jesteś jednym z nich. Zacznij uśmiechać się w pracy oraz podczas spotkań biznesowych. Z badań wynika, że ludzie, którzy regularnie się uśmiechają, wydają się bardziej pewni siebie, są bardziej skłonni do awansu i chętniej się o niego starają[3].
4. Bezpłatne lekarstwo
Uśmiech działa prozdrowotnie. Czy wiedziałeś o tym, że to naturalny środek przeciwbólowy? Dzięki śmiechowi mózg produkuje katecholaminy, czyli hormony, które powodują wydzielanie endorfin. Dzięki nim zmniejsza się nasilenie bólu, a zwiększa dobre samopoczucie. Uśmiech przyczynia się także do zmniejszenia napięcia i stresu, obniżenia ciśnienia krwi. Istnieje nawet dziedzina nauki zwana „gelotologią”, badająca pozytywny wpływ uśmiechu na nasze zdrowie[4].
5. Dłuższe życie
Uśmiechnięci ludzie żyją dłużej. Naukowcy z Uniwersytetu Wayne w stanie Michigan odkryli, że uśmiech wydłuża życie aż o 7 lat! Badania polegały na analizie 230 graczy Major League Baseball z 1952 roku, aby sprawdzić jak pozytywne emocje wpływają na długowieczność. Gracze z bardziej autentycznym i szczerym uśmiechem żyli średnio 79,9 lat, a Ci z nie uśmiechający się wcale 72,9. Jaki z tego wniosek? Uśmiechaj się i wydłuż swoje życie![5]
Jeśli ktoś zapytałby mnie czy istnieje naturalne remedium na smutek, i kiepskie samopoczucie to bez wahania powiedziałabym, że tak! I to całkiem za darmo! Uśmiechając się możesz mieć wielu ludzi wokół siebie, czuć się szczęśliwszym, osiągać sukcesy zawodowe, mieć naturalny środek przeciwbólowy, antystresowy, a także żyć dłużej. Myślę, że nie muszę Cię przekonywać i zachęcać do korzystania z tego, co masz z natury! Zacznij z tego korzystać, ale też pamiętaj, że należy o niego dbać i stosować 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów – podsumowuje Magda Chorzewska, psycholożka.
Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech
Według badań SW Research i Mars Polska przeszkodą, która często powstrzymuje ludzi przed uśmiechaniem się jest niezadowolenie ze swojego stanu uzębienia[6]. Między innymi dlatego tak ważna jest prawidłowa profilaktyka jamy ustnej oraz wdrażanie się w nią już od najmłodszych lat. Na problem ten odpowiada program edukacyjny Orbit® „Dziel się Uśmiechem”. Inicjatywa organizowana jest przez firmę Mars Polska we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Przez prawie 11 lat projekt dotarł ponad 900 tysięcy dzieci, ucząc je prawidłowej profilaktyki jamy ustnej między innymi w przystępnej formie czterech prostych kroków dla zdrowych i czystych zębów:
1. Szczotkuj – Myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie.
2. Czyść – Stosuj dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe.
3. Żuj – Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie masz możliwości umycia zębów.
4. Kontroluj – Regularnie, raz na pół roku, odwiedzaj stomatologa.
Każdy może wesprzeć dbanie o uśmiechy najmłodszych, kupując bezcukrową gumę Orbit® w sklepach stacjonarnych w okresie od 28.08 do 29.10.2023 r. 1% z ich sprzedaży zostanie przekazany na realizację programu Orbit® „Dziel się Uśmiechem”, w tym na materiały i zajęcia edukacyjne dla nawet 150 tysięcy dzieci.
[1] Uśmiech ułatwia nawiązywanie znajomości | Nauka w Polsce
[2] Wood A, Rychlowska M, Korb S, Niedenthal P. Fashioning the face: Sensorimotor simulation contributes to facial expression recognition. Trends Cogn Sci. 2016;20(3):227-240. doi:10.1016/j.tics.2015.12.010, https://www.verywellmind.com/top-reasons-to-smile-every-day-2223755
[3] Tamże.
[4] https://mlynwiedzy.org.pl/anatomia-usmiechu/
[5] https://healthland.time.com/2010/03/25/grinning-for-a-longer-life/
[6] Badanie zrealizowane na zlecenie Mars Wrigley w dniach 17-19.08.2020 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, N = 1154.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.