Jak wiele może uśmiech? 6 października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu
Uśmiech to naturalny sposób wyrażania radości oraz poczucia szczęścia. Jak co roku, w pierwszy piątek października obchodzimy jego święto. Według licznych badań, dzięki uśmiechaniu się można powiększyć grono znajomych, lepiej rozwijać swoją karierę, a nawet wydłużyć swoje życie! To właśnie uśmiech zdaje się sprawiać, że zaczynamy błyszczeć. Warto więc prawidłowo o niego zadbać. Już od wielu lat wspomaga nas w tym marka bezcukrowych gum do żucia Orbit®.
Światowy Dzień Uśmiechu został zainicjowany w 1999 r. Przez Harvey’a Balla – autora kultowego uśmiechniętego emotikonu. Pierwotną ideą święta było zwrócenie uwagi, jak ogromną siłę może mieć uśmiech. Magda Chorzewska – terapeutka poznawczo-behawioralna, trenerka umiejętności psychologicznych miękkich oraz założycielka rozpoznawalnego profilu Instaporadnia – pokazuje w jak wielu sferach życia może on dodać nam skrzydeł.
1. Przyciąga bardziej niż magnes
Wiele osób narzeka, że nie ma gdzie poznać nowych ludzi, a kiedy już mają ku temu okazję, nie bardzo wiedzą, jak zacząć znajomość. Odpowiedź jest prosta – od uśmiechu. Uśmiech to sygnał, że jesteś otwarty na znajomość, masz dobre intencje i jesteś przyjaźnie nastawiony. Przeprowadzono na ten temat badania. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnili, że ludzie wolą wchodzić w interakcje z osobami przejawiającym pozytywne emocje, a jednym z takich przejawów jest szczery uśmiech, obejmujący zasięgiem zarówno okolice ust, jak i oczu, czyli tak zwany uśmiech Duchenne’a (nazwa ta pochodzi od nazwiska francuskiego anatoma, który badał ekspresję twarzy)[1].
2. Nie szata zdobi człowieka
Chcesz być bardziej atrakcyjny, przyciągać spojrzenia innych ludzi? Nie musisz codziennie spędzać kilku godzin przed lustrem i wydawać fortuny na kosmetyki i ubrania. Wystarczy, że wychodząc z domu nie zapomnisz o uśmiechu. Dzięki niemu inni będą chcieli spędzać z Tobą czas i poznać Cię lepiej. Z badań wynika, że dzięki uśmiechowi jesteśmy postrzegani jako osoby mające więcej pozytywnych cech osobowości[2]. Zapewniam was, że to działa! Przetestowałam to na sobie i dawno nie słyszałam, aż tylu komplementów!
3. Kariera z uśmiechem
Uśmiechając się masz o wiele większe szanse na sukces zawodowy! Wielu ludziom zależy na osiąganiu kolejnych awansów, być może jesteś jednym z nich. Zacznij uśmiechać się w pracy oraz podczas spotkań biznesowych. Z badań wynika, że ludzie, którzy regularnie się uśmiechają, wydają się bardziej pewni siebie, są bardziej skłonni do awansu i chętniej się o niego starają[3].
4. Bezpłatne lekarstwo
Uśmiech działa prozdrowotnie. Czy wiedziałeś o tym, że to naturalny środek przeciwbólowy? Dzięki śmiechowi mózg produkuje katecholaminy, czyli hormony, które powodują wydzielanie endorfin. Dzięki nim zmniejsza się nasilenie bólu, a zwiększa dobre samopoczucie. Uśmiech przyczynia się także do zmniejszenia napięcia i stresu, obniżenia ciśnienia krwi. Istnieje nawet dziedzina nauki zwana „gelotologią”, badająca pozytywny wpływ uśmiechu na nasze zdrowie[4].
5. Dłuższe życie
Uśmiechnięci ludzie żyją dłużej. Naukowcy z Uniwersytetu Wayne w stanie Michigan odkryli, że uśmiech wydłuża życie aż o 7 lat! Badania polegały na analizie 230 graczy Major League Baseball z 1952 roku, aby sprawdzić jak pozytywne emocje wpływają na długowieczność. Gracze z bardziej autentycznym i szczerym uśmiechem żyli średnio 79,9 lat, a Ci z nie uśmiechający się wcale 72,9. Jaki z tego wniosek? Uśmiechaj się i wydłuż swoje życie![5]
Jeśli ktoś zapytałby mnie czy istnieje naturalne remedium na smutek, i kiepskie samopoczucie to bez wahania powiedziałabym, że tak! I to całkiem za darmo! Uśmiechając się możesz mieć wielu ludzi wokół siebie, czuć się szczęśliwszym, osiągać sukcesy zawodowe, mieć naturalny środek przeciwbólowy, antystresowy, a także żyć dłużej. Myślę, że nie muszę Cię przekonywać i zachęcać do korzystania z tego, co masz z natury! Zacznij z tego korzystać, ale też pamiętaj, że należy o niego dbać i stosować 4 kroki dla zdrowych i czystych zębów – podsumowuje Magda Chorzewska, psycholożka.
Zdrowy uśmiech to piękny uśmiech
Według badań SW Research i Mars Polska przeszkodą, która często powstrzymuje ludzi przed uśmiechaniem się jest niezadowolenie ze swojego stanu uzębienia[6]. Między innymi dlatego tak ważna jest prawidłowa profilaktyka jamy ustnej oraz wdrażanie się w nią już od najmłodszych lat. Na problem ten odpowiada program edukacyjny Orbit® „Dziel się Uśmiechem”. Inicjatywa organizowana jest przez firmę Mars Polska we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. Przez prawie 11 lat projekt dotarł ponad 900 tysięcy dzieci, ucząc je prawidłowej profilaktyki jamy ustnej między innymi w przystępnej formie czterech prostych kroków dla zdrowych i czystych zębów:
1. Szczotkuj – Myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie.
2. Czyść – Stosuj dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe.
3. Żuj – Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie masz możliwości umycia zębów.
4. Kontroluj – Regularnie, raz na pół roku, odwiedzaj stomatologa.
Każdy może wesprzeć dbanie o uśmiechy najmłodszych, kupując bezcukrową gumę Orbit® w sklepach stacjonarnych w okresie od 28.08 do 29.10.2023 r. 1% z ich sprzedaży zostanie przekazany na realizację programu Orbit® „Dziel się Uśmiechem”, w tym na materiały i zajęcia edukacyjne dla nawet 150 tysięcy dzieci.
[1] Uśmiech ułatwia nawiązywanie znajomości | Nauka w Polsce
[2] Wood A, Rychlowska M, Korb S, Niedenthal P. Fashioning the face: Sensorimotor simulation contributes to facial expression recognition. Trends Cogn Sci. 2016;20(3):227-240. doi:10.1016/j.tics.2015.12.010, https://www.verywellmind.com/top-reasons-to-smile-every-day-2223755
[3] Tamże.
[4] https://mlynwiedzy.org.pl/anatomia-usmiechu/
[5] https://healthland.time.com/2010/03/25/grinning-for-a-longer-life/
[6] Badanie zrealizowane na zlecenie Mars Wrigley w dniach 17-19.08.2020 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel, N = 1154.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.