Komunikaty PR

Jak wspierać seniorów w codziennej aktywności

2021-04-29  |  14:10
Biuro prasowe

Regularny ruch ma zbawienne działanie na nas wszystkich, jednak szczególnie ważny jest w przypadku osób starszych. Dostosowana do wieku aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i opóźnia efekty starzenia. Ale jak zachęcić seniorów do codziennej dawki ruchu? Podpowiadamy.

Mierzmy siły na zamiary

Aktywność fizyczna powinna być zawsze dobrana do wieku i możliwości osoby starszej. Nie porywajmy się z motyką na słońce, aby nie zniechęcić seniora na samym początku. Wybierzmy taką aktywność, którą nasza mama, babcia czy dziadek będą wykonywali z ochotą i, co najważniejsze, systematycznie. Na pewno chętniej pójdą na spacer czy przejażdżkę rowerem, jeśli będziemy im w tym towarzyszyć. Jeśli czas nam na to nie pozwala, zmobilizujmy innych członków rodziny lub zachęćmy osobę starszą do znalezienia sobie partnera do ćwiczeń w zbliżonym wieku. Zastanówmy się, jakie są możliwości i przede wszystkim nie poddawajmy się w staraniach!

Sport w moim wieku? Chyba żartujesz!

To typowa wymówka seniora. A jednak istnieją takie dyscypliny, które idealnie nadają się dla osób starszych i spełniają ich potrzeby. Jedną z nich jest tai chi – aktywność łącząca medytację z gimnastyką, pozwalająca zachować seniorom wspaniałą formę psychiczną i fizyczną. Chińczycy od wieków korzystają z dobroczynnego działania tai chi, które poprawia koordynację ruchową i wydolność organizmu, redukuje stres, reguluje oddech i uwalnia mięśnie od napięć. Sprawdźmy, gdzie organizowane są takie zajęcia dla seniorów, lub poszukajmy odpowiedniego tutorialu na You Tubie.

Kolejną dyscypliną bezpieczną i korzystną dla osób starszych jest aqua aerobic. Woda dzięki swojej wyporności sprawia, że ciało staje się lżejsze, dlatego wykonywanie ćwiczeń jest dużo łatwiejsze i, co istotne, nie naraża na niebezpieczne kontuzje. Aqua aerobic wspomaga pracę wszystkich grup mięśni, zwiększa wymianę tlenową w organizmie, wspomaga układ krwionośny i pracę serca i oczywiście poprawia samopoczucie. Jeśli nasz senior nie lubi basenów, wykorzystajmy letnią aurę i wypróbujmy nordic walking. Regularne treningi z kijkami pomagają zredukować nadciśnienie, poprawiają sprawność układu krążenia oraz obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi. Ponadto  dzięki podparciu osoba starsza nie musi obawiać się upadków. Kijki do nordic walkingu to doskonały prezent na urodziny, imieniny seniora czy Gwiazdkę.

Zadbajmy o nawodnienie podczas aktywności

Codzienne przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest szczególnie istotne w przypadku osób powyżej 65. roku życia. Warto o tym pamiętać zwłaszcza latem, kiedy znaczenie właściwego nawodnienia rośnie. Według rekomendacji Instytutu Żywności i Żywienia (2020 r.) dzienne spożycie wody u dorosłych kobiet powinno wynosić 2000 ml, a u mężczyzn 2500 ml dobę1. Tymczasem fizjologiczne zmiany związane z procesem starzenia wpływają na ograniczenie odczuwania pragnienia. Dlatego właśnie musimy zachęcać seniorów do uzupełniania płynów regularnie w ciągu dnia, w mniejszych ilościach, ale częściej, a także stale monitorować stan nawodnienia organizmu, zwłaszcza podczas aktywności fizycznej oraz w sezonie letnim. Podczas upałów organizm wraz z potem wypłukuje cenne elektrolity, które są odpowiedzialne za regulację gospodarki wodnej. Aby je uzupełnić, pamiętajmy o piciu wody lub rozpuśćmy w niej tabletkę Plusssz Elektrolity SENIOR 100% Complex o smaku malinowo-cytrynowym. Preparat ten, stworzony z myślą o seniorach, zawiera pełny zestaw elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń, chlor), ekstrakt z ruszczyka kolczastego, który przyczynia się do prawidłowego krążenia w kończynach dolnych, a także witaminy B6 i B12, które pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Ponadto suplement diety Plusssz Elektrolity SENIOR 100% Complex jest bez dodatku cukru. Podsuńmy go naszym seniorom zwłaszcza w trakcie upałów, aktywności fizycznej i umysłowej, w przypadku dużego spożycia kawy i herbaty oraz odczuwania zmęczenia i znużenia. Zaleca się spożywać dwie tabletki dziennie.

W grupie raźniej

Niezwykle ważna w przypadku osób starszych jest socjalizacja. Samotność bardzo źle wpływa na stan psychiczny seniorów i demotywuje do podejmowania aktywności. Sprawdźmy, jakie zajęcia oferuje pobliski dom kultury. Może będzie to terapia ruchowa czy muzykoterapia. Zachęćmy naszego seniora do powrotu do pasji, na którą wcześniej nie miał czasu. Dzięki uprawianiu nowo odkrytego hobby, zwłaszcza w towarzystwie znajomych, osoba starsza nie będzie czuła się samotna.


Przypisy

  1. „Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie”. Praca zbiorowa pod red. Jarosz M. Instytut Żywności i Żywienia. Warszawa 2020.

 

Plusssz Elektrolity SENIOR 100% Complex – suplement diety, tabletki musujące o smaku malina-cytryna. Preparat stworzony z myślą o seniorach, zawierający pełny zestaw elektrolitów (sód, potas, magnez, wapń, chlor), ekstrakt z ruszczyka kolczastego, który przyczynia się do prawidłowego krążenia w kończynach dolnych, witaminy B6 i B12, które pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, oraz potas, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Bez dodatku cukru

Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Innowacje w biotechnologii. Wegańskie suplementy diety Biuro prasowe
2024-05-08 | 11:30

Innowacje w biotechnologii. Wegańskie suplementy diety

Specyficzna dieta może sprawić, że nie wszystkie dostępne na rynku produkty żywnościowe będą dla nas odpowiednie. Coraz więcej osób decyduje się na radykalną zmianę
Zdrowie Rak jajnika, czyli cichy zabójca kobiet
2024-05-08 | 01:00

Rak jajnika, czyli cichy zabójca kobiet

Rak jajnika to niezwykle podstępny wróg kobiecego zdrowia. Pomimo znacznego postępu w medycynie i diagnostyce, pozostaje on jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów u kobiet.
Zdrowie KONKURS Zostań Aquaphorianinem
2024-05-07 | 01:00

KONKURS Zostań Aquaphorianinem

Szanujmy planetę, bo to nasz jedyny dom. Pamiętajmy o naszych codziennych aktywnościach i wpływie, jaki wywierają one na Ziemię. Liczy się każdy gest - zaczynając od oszczędzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Edyta Herbuś: Rozmawiałam z produkcją na temat mojej ewentualnej roli w „Tańcu z gwiazdami”. Wierzę, że stworzą taką, która będzie dla mnie inspirująca

Tancerka przyznaje, że kiedy dostała propozycję udziału w ostatniej edycji „Tańca z gwiazdami”, to choć miała apetyt na powrót do tej produkcji, po rozważeniu wszystkich za i przeciw jednak ją odrzuciła. Z jednej strony miała już inne zobowiązania zawodowe, a z drugiej – zależało jej na tym, by powrócić do show nie tylko w charakterze instruktorki, ale zaprezentować się widzom z nieco innej strony. Edyta Herbuś wierzy, że w przyszłości program przejdzie pewną metamorfozę i znajdzie się w nim rola skrojona właśnie dla niej. Nie ukrywa też, że ta edycja wyjątkowo przyciągnęła jej uwagę, bo skupiła bardzo charyzmatycznych uczestników.

Prawo

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w produkcję muzyczną. Artyści i odbiorcy chcą jasnego oznaczania utworów generowanych przez takie narzędzia

Dziesięciokrotny wzrost przychodów rynku sztucznej inteligencji w tworzeniu muzyki przewidują analitycy w ciągu najbliższych 10 lat. Wokół tematu narasta coraz więcej kontrowersji, związanych m.in. z uczeniem się algorytmów na już skomponowanych dziełach czy wykorzystywania głosów wokalistów do tworzenia coverów śpiewanych przez SI. Jednocześnie ponad jedna trzecia muzyków przyznaje już, że wspierali się w swojej pracy sztuczną inteligencją. Artyści oczekują jednak jasno wytyczonych ram regulacyjnych dla tego typu narzędzi. Przede wszystkim miałyby one dotyczyć zgód na wykorzystanie własności intelektualnej i wyraźnego oznaczania muzyki komponowanej przez SI.

Handel

Po kiełbaski wege czy roślinne burgery sięga coraz więcej konsumentów. Branża roślinna będzie walczyć o utrzymanie takiego nazewnictwa

Kiełbasa bezmięsna, burger roślinny, parówka wegetariańska, stek vege – do takich nazw produktów wielu konsumentów zdążyło się przyzwyczaić i coraz chętniej po nie sięga. Pojawiają się jednak pomysły, by zakazać nazewnictwa charakterystycznego dla produktów mięsnych. Również w Polsce pojawiła się propozycja w tym zakresie ze strony poprzedniego składu resortu rolnictwa pod koniec ubiegłego roku. Zwolennicy uzasadniają ten pomysł ochroną interesów konsumenckich, ale badania pokazują, że tylko niewielki odsetek klientów pomylił produkt wegański i mięsny przy zakupie.