Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach? Praktyczny poradnik
Nasze noworoczne plany często dotyczą zdrowej diety i smukłej sylwetki, rzucenia palenia i rozpoczęcia regularnych ćwiczeń. Mają sprawić, że będziemy lepiej wyglądać i lepiej się czuć. Podpowiadamy, jak wcielić je w życie na tyle skutecznie, by nie poddać się już w styczniu.
Od dziś będę zdrowo jeść!
Przechodzenie na zdrową dietę w zimie jest nieco trudniejsze niż wiosną
i latem, kiedy mamy dostęp do sezonowych warzyw i owoców, ale oczywiście jak najbardziej możliwe. Obecnie także w styczniu i lutym mamy dostęp do wielu zdrowych produktów. Warto pamiętać o kiszonkach, które nie tylko są niskokaloryczne, ale też zawierają cenne probiotyki i wiele witamin. Ważne jest nie tylko to, co jemy, ale też z jaką regularnością. Dlatego dobrze jest zaplanować swój jadłospis (czasami nawet na cały tydzień) i robić zgodne z nim zakupy. Bywa, że nie mamy czasu na przygotowanie w pełni zbilansowanego posiłku i zależy nam nie tylko na czasie, ale też na kontroli liczby kalorii w naszych posiłkach. W takiej sytuacji sprawdzi się koktajl Formuła 1 Herbalife Nutrition. Nie dość, że zapewnia on niezbędne mikroskładniki odżywcze i zawiera dodatek składników roślinnych i ziół, to jeszcze pomaga kontrolować wagę. Zastąpienie jednego posiłku koktajlem Formuła 1 pomaga utrzymać wagę, a dwóch posiłków – schudnąć.
Rzucę palenie!
Palenie to jeden z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia nałogów, z którym jednocześnie bardzo trudno jest zerwać. Nikotyna jest na trzecim miejscu najbardziej uzależniających substancji na świecie. Są jednak sposoby na to, by rzucenie palenia było łatwiejsze. Jednym z nich jest z pewnością przygotowanie zdrowych przekąsek, po które będziemy sięgać, gdy dopadnie nas głód nikotynowy. Ważne, by były one niskokaloryczne i nie spowodowały wzrostu wagi. Sprawdzą się warzywa takie jak marchewka i seler naciowy oraz owoce (w zimie polecamy jabłka oraz owoce cytrusowe, zwłaszcza grejpfruty). Warto mieć przy sobie orzechy, trzeba jednak pamiętać, że mają sporo kalorii i pilnować tego, jak dużo ich zjadamy. Można wspomóc się gumą do żucia i cukierkami – najlepiej bez cukru. Zwykle po papierosa sięgamy w sytuacjach stresujących, wierząc w to, że „dymek” nas uspokoi. Nie jest to prawdą – nikotyna działa pobudzająco na nasz organizm. W nerwowych sytuacjach znacznie lepiej sprawdzą się proste techniki relaksacyjne (np. kontrolowanie oddechu, wizualizacje, krótki spacer).
Będę codziennie ćwiczyć
Radykalne zmiany są trudniejsze do wcielenia w życie. Dlatego lepiej zaplanować początkowo 2 treningi w tygodniu. Nie powinno się też ćwiczyć codziennie – organizm potrzebuje regeneracji.
Z pewnością regularny wysiłek fizyczny jest łatwiejszy, gdy wybierzemy dyscyplinę odpowiadającą twojemu temperamentowi. Sprawdź, czy wolisz spokojne zajęcia (jogę, pilates), czy bardziej odnajdujesz się w tym, co dynamiczne (bieganie, crossfit lub ABT). Odpowiedni wybór ćwiczeń to klucz do wytrwałości. Dobrą motywacją jest regularna, choć nie za częsta kontrola efektów. Warto dokonywać co tydzień pomiarów tkanki tłuszczowej i mierzyć obwody brzucha i bioder, by sprawdzić, czy nasze treningi są efektywne.
Niezależnie od tego, jakie postanowienia noworoczne planujemy wcielić
w życie, wytrwać w nich pomaga spisanie planów na kartce i powieszenie jej w widocznym miejscu. Swoje szanse na sukces zwiększymy także dzieląc się postanowieniami z innymi, ogłaszając, że rzucamy palenie, zaczynamy chodzić na siłownię lub przechodzimy na dietę. Jeśli to wciąż za mało, warto przekonać bliską osobę, by towarzyszyła nam w realizacji planów i wspólne się wspierać.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.