Komunikaty PR

Jak zachęcić dziecko do jedzenia kaszy?

2021-06-30  |  07:35
Biuro prasowe

Wszechobecność i ogólnodostępność słodyczy, dań typu fast food oraz słonych przekąsek, sprawia, że trudno jest przekonać najmłodszych do zdrowego odżywiania opartego o niskoprzetworzone produkty, takie jak kasze. Chociaż do dzieci bardziej przemawiają słodycze niż zdrowe produkty zbożowe, to nie można się jednak poddawać. Czasem trzeba uciec się do sprytnych rozwiązań, aby nakłonić je do zjedzenia kaszy. W jaki sposób przekonać dziecko do jej jedzenia, podpowiada Urszula Somow, dietetyczka sportowa, ekspertka kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.

 

Kasze, ze względu na wartości odżywcze, powinny znaleźć stałe miejsce w dziecięcym menu. W kaszach znajdziemy praktycznie wszystkie wartości odżywcze, które posiadają ich ziarna i nasiona. Jaglana, jęczmienna, gryczana, każda z nich zawiera spore ilości skrobi, błonnika, a także witaminy i składniki mineralne (magnez, wapń, żelazo, fosfor). To sprawia, że mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Oto kilka sposobów na sprytne włączanie kaszy do menu dziecka.

 

Unikaj monotonii w diecie

Kasza to wdzięczny produkt, który można przygotować na wiele sposobów. Dodana do ulubionych dań dziecka, wzbogaci i urozmaici smak potraw. Warto przyrządzać posiłki w różnorodny sposób, aby dziecko miało okazję poznać jeden produkt z wielu różnych stron.

 

Bądź dobrym przykładem– jedz kaszę!

Najbardziej efektywnym sposobem zachęcania dzieci do zdrowego jedzenia jest… bycie dobrym przykładem. Ciężko będzie nam przekonać dzieci do jedzenia kaszy, warzyw lub innych niskoprzetworzonych produktów, jeśli sami nie będziemy ich regularnie spożywać. Jednym ze sposobów są wspólne zakupy oraz rodzinne gotowanie, dzięki czemu zwiększamy kontakt dziecka z produktem jeszcze zanim pojawi się on u niego na talerzu. Oprócz tego warto zwiększać wiedzę malucha o tym produkcie, opowiadając mu o nim ciekawostki, pokazując, jak rośnie lub co dobrego zawiera, np. kasza gryczana – magnez, poprawiający koncentrację; kasza jaglana – żelazo, poprawiające wydolność i odporność, kasza jęczmienna - witaminy z grupy B, wspierające dobre samopoczucie.

 

Nie zmuszaj, nie przekupuj, nie nagradzaj

–Częstym błędem jest zmuszanie dziecka do jedzenia bądź karmienie na siłę - to na pewno wywoła zniechęcenie, a posiłkom zaczną towarzyszyć negatywne emocje. Stosowanie szantażu, przekupstwa czy ostrzeżeń może przynieść w dłuższej perspektywie złe skutki. Zamiast tego, zadbajmy o przyjazną atmosferę. Pomoże też regularność posiłków. Dopilnujmy, by dziecko w przerwach pomiędzy posiłkami nie podjadało. I najważniejsze, aby kasze pojawiały się nie tylko na talerzu malucha, ale stały się elementem rodzinnego menu, ponieważ dobry przykład to podstawa. Kasza serwowana z entuzjazmem i zjadana wspólnie ze smakiem bardziej zachęci dziecko do jej częstszego jedzenia - mówi Urszula Somow, dietetyczka i ekspertka kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.

 

Wspólne gotowanie i spożywanie posiłków

Postarajmy się też zaangażować latorośl w przygotowanie posiłku, dając kontrolowany wybór: wolisz dziś na kolację zjeść kaszę gryczaną czy pęczak? Chciałbyś zjeść na śniadanie placuszki z kaszy jaglanej czy jaglankę z ulubionymi dodatkami? Dzieci lubią decydować, wybierać i czują się ważne, kiedy pozwalamy im to robić. Badania potwierdzają także, że nadawanie potrawom bajkowych nazw i produktom magicznych właściwości, może pomóc im polubić je – i tak zupę rybną z kaszą jęczmienną nazwać możemy Zupą Pirata, a kaszy gryczanej można nadać super-właściwości, np. pozwalające lepiej się skupić i zapamiętywać.

 

Kasza estetycznie podana to uczta dla oczu

Ważna jest również estetyka na talerzu. Kolorowe i ozdobione danie przyciągnie uwagę dziecka i zachęci je do spróbowania. Równie istotna jest pozytywna atmosfera podczas posiłku – unikajmy przy stole pytań o złe oceny lub uwagi, stwarzajmy przyjazną aurę, która zaowocuje pozytywnym nastawieniem dziecka do jedzonych w tym czasie dań.

 

Przez kreatywność w kuchni do żołądka

- Posiłki powinny być urozmaicone i smaczne. Kasza jaglana na słodko z ulubionymi owocami, kakao, miodem – można ją zmiksować na koktajl, żeby rano dziecku wygodniej było ją zjeść. Z kaszy gryczanej można zrobić naleśniki, ale również zapiekankę. Kasza jęczmienna może być farszem dla „spring Rollsów”, czyli warzyw, kaszy i jajka lub ryby, zawiniętych papierem ryżowym. Rollsy można pociąć jak sushi, żeby wygodnie było zjeść każdy kawałek „na raz” – podpowiada Urszula Somow. -  Warto również pamiętać o tzw. „regule 10 podań” mówiącej o tym, że o ile niechęć do danego smaku może rozwijać się od jednej ekspozycji, to tolerancja wymaga często wielu powtórzeń”. Oznacza to, że jeśli jednego dnia nasze dziecko odmówiło zjedzenia danego produktu, nie możemy od razu wyrokować, że go nie lubi. Rodzice nie mogą się zniechęcać i powinni cierpliwie podawać kaszę codziennie – w różnych odsłonach i zestawieniach z ulubionymi produktami. Pamiętajmy, że ucząc dzieci dobrych zachowań, dajemy im jeden z cenniejszych prezentów – zdrowe nawyki, powielane w życiu dorosłym, które są dla niego naturalnym zachowaniem (wykonywanym bez przykrości) i drogą do zdrowiadodaje ekspertka kampanii.

 

Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku:

http://www.lubiekasze.pl/

https://www.facebook.com/lubiekasze/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Nowe technologie

Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi

Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.