Komunikaty PR

Jaki wpływ na kondycję naszego wzroku ma „home office”?

2020-05-05  |  09:00
Biuro prasowe

Żyjemy w świecie elektronicznych urządzeń. Pomagają nam w pracy, dostarczają wiedzy, zapewniają rozrywkę i kontakt ze znajomymi. Sięgamy po nie praktycznie bez przerwy. Szczególnie w tym wyjątkowym czasie, kiedy wiele osób pracuje zdalnie, dzieci mają zajęcia online, funkcjonujemy „wśród ekranów”. W jaki sposób wpływa to na kondycję naszego wzroku? Czy światło niebieskofioletowe może być szkodliwe dla wzroku?

Światło niebieskie jest naturalną składową światła słonecznego i w niewielkich ilościach nie stanowi zagrożenia dla wzroku. Co więcej, pewien zakres światła niebieskiego jest korzystny dla zdrowia, ponieważ reguluje zegar biologiczny. Największe zagrożenie dla naszego wzroku stanowi wysokoenergetyczna część promieniowania niebieskiego: pasmo niebieskofioletowe. Zbyt długa ekspozycja na ten rodzaj światła może np. przyczynić się do uszkodzenia plamki żółtej- mówi Piotr Janaś, optyk i optometrysta, Business Development Manager w JZO S.A.

Era cyfryzacji – „życie wśród ekranów”

Obecne ograniczenia związane z pandemią koronawirusa przyczyniają się do tego, że większość czasu spędzamy w domu przed ekranami. Nie tylko ze względu na pracę zdalną, ale także na czas przeznaczony na odpoczynek, który poświęcamy na oglądanie filmów, przeglądanie mediów społecznościowych na smartfonach. Dotyczy to również naszych dzieci, nieustannie korzystających z urządzeń cyfrowych. Rozwój technologii spowodował, że światła niebieskofioletowego jest w naszym otoczeniu coraz więcej. Wszędzie otaczają nas ekrany smartfonów, tabletów, telewizorów, laptopów. W ciągu dnia spędzamy od kilku do kilkunastu godzin przed urządzeniami cyfrowymi. Życie wśród ekranów to ogromny wysiłek dla naszego wzroku. Różne, czasem bardzo bliskie odległości, mała czcionka… przez co nasze oczy nieustannie akomodują – czyli podlegają procesowi dostosowywania się oka do oglądanych przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach.

„Cyfrowe zmęczenie oczu” – objawy

Wzrastające i intensywne użytkowanie urządzeń cyfrowych, szczególnie małych ekranów, ma istotny wpływ na kondycję naszego zdrowia. Jakie są najczęstsze objawy związane z „cyfrowym zmęczeniem oczu”?

Skutkiem długotrwałej pracy z bliska oraz nadmiernej ekspozycji na promieniowanie niebieskofioletowe może być:

  • zmęczenie oczu,
  • podrażnienie oczu,
  • suchość oczu,
  • słabe i nieostre widzenie,
  • łzawienie,
  • a nawet bóle głowy.

Według wielu specjalistów objawy te można przypisać również ekspozycji na ekrany. Nasz zmysł wzroku nie jest biologicznie przystosowany do pracy z bliska, która powinna być ograniczona do okazjonalnego akomodowania. Właśnie dlatego długotrwałe wpatrywanie się w urządzenia cyfrowe szybko wywołuje fizjologiczną reakcję. Ekrany potęgują istniejące problemy wzrokowe oraz negatywnie wpływają na osoby niestosujące korekcji. Astenopia jest przede wszystkim związana z częstym i długim korzystaniem z urządzeń cyfrowych, które są wszechobecne w naszym codziennym życiu - mówi Piotr Janaś.

 

Zaburzona harmonia

Istnieją również inne objawy, które są wiązane przez ekspertów z użytkowaniem urządzeń cyfrowych. Należą do nich zaburzenia rytmu dobowego, jakie może powodować nadmierna ekspozycja na promieniowanie niebieskofioletowe. Oglądanie przed snem telewizji, czy korzystanie z telefonu przed zaśnięciem, które może utrudniać zasypianie, pogarszać jakość snu, a nawet powodować bezsenność.

- Niezależnie od tego, czy mamy wadę wzroku, czy nie, możemy korzystać z wyjątkowych soczewek zaprojektowanych do relaksowania oczu podczas korzystania z ekranów. Jesdnym ze sposobów ochrony przed szkodliwym działaniem ekranów są okulary, które pomagają zmniejszyć wysiłek akomodacyjny oczu związany z korzystaniem z urządzeń cyfrowych i efektywnie redukują napięcie oczu. Grupa Essilor oferuje specjalne powłoki antyrefleksyjne (Ideal Max Blue, Crizal Prevencia oraz Blue Care), chroniące przed szkodliwym promieniowaniem, które w połączeniu z konstrukcją szkieł okularowych, popularnie zwanych relaksacyjnymi jak Pulseo, Eyezen, FF Readlax 2.0. znacząco poprawiają komfort pracy. Ponadto kompleksową ochronę przed promieniowaniem słonecznym, a także przed światłem niebieskofioletowym ekranów zapewniają Inteligentne Szkła Transitions - podsumowuje Piotr Janaś.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.

Edukacja

Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.

Motoryzacja

Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.