Komunikaty PR

Jakiego wsparcia w obszarze zdrowia potrzebują kobiety? Znamy laureatów IV edycj

2024-02-21  |  15:00
Biuro prasowe

Fundacje „Ronić po ludzku” oraz „Serce Dziecka” zostały nagrodzone w IV edycji konkursu „Grant na zdrowie” organizowanego przez Gedeon Richter Polska oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Warszawie podczas XVIII Forum Organizacji Pacjentów.

„Grant na zdrowie” to inicjatywa Gedeon Richter Polska, której celem jest wyróżnienie i promowanie stowarzyszeń zajmujących się realizacją projektów wpływających na poprawę jakości i komfortu życia w obszarze zdrowia kobiet. Laureatami tegorocznej edycji konkursu są fundacja „Ronić po ludzku”, która została wyróżniona za projekt „O_CENA ZAUFANIA – ocena opieki szpitalnej w trakcie poronienia” oraz fundacja „Serce Dziecka”, którą doceniono za program „KardioMama”.

Troska o zdrowie kobiet to dużo więcej niż dostarczanie wartościowych terapii. Pacjentki oczekują nie tylko poprawy w tym obszarze, ale potrzebują też wsparcia w zmaganiach z chorobą i pomocy w codziennym życiu. Od lat, nieustannie skupiamy się na terapeutycznym wsparciu kobiet. Zainicjowany przez nas konkurs Grant na zdrowie ma na celu wspieracie organizacji działających w tym obszarze. W ten sposób możemy być jeszcze bliżej pacjentek i dbać o ich najpilniejsze potrzeby – mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

Do konkursu można zgłaszać inicjatywy odpowiadające na najpilniejsze potrzeby zdrowotne pacjentek, przyczyniające się m.in. do budowania świadomości nt. profilaktyki, standardów w leczeniu bądź poprawiające jakość życia w chorobie. W każdej edycji wyróżnione zostają dwie organizacje, które na realizację zwycięskiego projektu otrzymują grant w wysokości 20 000 zł. W sumie, w czterech edycjach konkursu, zgłoszonych zostało ponad 150 różnych inicjatyw.

Tego typu konkursy są szczególnie cenne dla niewielkich organizacji pozarządowych. Dzięki środkom z grantu mogą wdrażać projekty, które mają szanse realnie poprawić sytuację pacjentów – mówi Igor Grzesiak, Wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

W tegorocznej edycji zgłoszono ponad 50 projektów. Wnioski były oceniane przez kapitułę konkursową, w skład której weszli eksperci branży medycznej: prof. dr. hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Marta Majchrzak – psycholożka, badaczka społeczna, CEO agencji badawczej Herstories i ekspertka fundacji OFF school, Igor Grzesiak, Wiceprezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Aneta Grzegorzewska, Dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.           

Blisko 40 tys. kobiet rocznie doświadcza straty ciąży

Według raportu NIK-u z 2021 roku w Polsce ok. 10-15% ciąż kończyło się poronieniem. Oznacza to, że ok. 40 tys. kobiet rocznie doświadczało straty ciąży. Wytyczne dotyczące przysługujących praw po poronieniu, znajdują się m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Mimo istniejących procedur aż w 73% skontrolowanych przez NIK jednostkach pacjentkom nie przekazywane były informacje na temat ich praw[1].

Projekt „O_CENA ZAUFANIA – ocena opieki szpitalnej w trakcie poronienia” zainicjowany przez fundację „Ronić po ludzku” ma na celu poprawę standardów opieki w szpitalach w przypadku poronienia i martwego urodzenia, poprzez monitorowanie działalności placówek oraz rozpowszechnienie informacji, gdzie można uzyskać pomoc na temat praw przysługujących po utracie ciąży.

Ta nagroda to bardzo duży krok dla naszej fundacji, ale przede wszystkim krok naprzód w walce o godność kobiet w momencie poronienia i martwego urodzenia. Sytuacja poronienia jest niezwykle trudna zarówno dla kobiety jak i dla pary. Zależy nam, żeby ta trauma nie była pogłębiona przez niewłaściwe traktowanie w szpitalu czy też brak poszanowania praw pacjenta. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu projektowi wybrzmi głośno słowo „godność” – mówi Paulina Szydłowska, przedstawicielka fundacji „Ronić po ludzku”.

W Polsce przybywa pacjentów z wrodzonymi wadami serca

Ograniczona liczba wysokospecjalistycznych ośrodków zdrowia utrudnia prowadzenie ciąży u pacjentek kardiologicznych w Polsce. Ciężarne kobiety z wrodzonymi wadami serca wymagają indywidualnego podejścia przy udziale zespołu specjalistów, w szczególności ginekologa i kardiologa, w celu zaplanowania bezpiecznego przebiegu ciąży i porodu. Tymczasem dostęp do informacji dla przyszłych mam nie jest powszechny - pacjentki nie wiedzą, gdzie udać się o pomoc, brakuje także wypracowanych standardów i procedur związanych z przygotowaniem do ciąży, jej przebiegu, jak również okresu po porodzie.

Celem programu „KardioMama” realizowanego przez fundację „Serce Dziecka” jest zapewnienie kompleksowej edukacji kobietom zmagającym się z wrodzonymi wadami serca, pragnącym urodzić dziecko.

Bardzo dziękuję za przyznanie nam tego grantu. Fundacja „Serce Dziecka” została założona z myślą o dzieciach z wadami serca. W tym roku kończymy jednak już 20 lat, a pod naszymi skrzydłami wychowało się wiele dzieci, które stały się już dorosłymi. Wśród nich są także młode kobiety z wadami serca, które pragną mieć dzieci. Właśnie dlatego powstał program „KardioMama”, który jest skierowany do młodych pacjentek, które pragną zostać mamami. Chcemy je wesprzeć w planowaniu ciąży, dostarczyć im niezbędnych informacji, wskazać jakie badania powinny wykonać oraz z jakimi specjalistami się konsultować – mówi Katarzyna Parafianowicz, prezeska fundacji „Serce Dziecka”.

 


[1] https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/poronienia-i-martwe-urodzenia-opieka-nad-pacjentkami.html [Dostęp z dnia 14.02.2024]

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego? Biuro prasowe
2024-11-04 | 14:35

Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?

W dzisiejszym dynamicznym świecie coraz więcej osób zgłasza dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem, problemami ze snem, oraz brakiem energii, co wpływa nie tylko na ich
Zdrowie Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
2024-10-30 | 14:10

Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy

Hipofosfatazja (HPP) to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U dzieci HPP objawia
Zdrowie Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
2024-10-29 | 14:00

Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins

Centrum Designu DOMOTEKA świętowało swoje 18. urodziny w wyjątkowej atmosferze, łącząc miłośników dobrego wzornictwa, sztuki i filmu. W ramach jubileuszowego wydarzenia,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.