Komunikaty PR

Kamica żółciowa – objawy i leczenie

2020-09-25  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.32 MB )

Występuje u 10 - 20% populacji, u kobiet 3 - 4 razy częściej niż u mężczyzn. Kamica żółciowa jest najczęstszą chorobą dróg żółciowych. Jej przyczyną są tworzące się w pęcherzyku żółciowym złogi potocznie nazywane kamieniami. Często przebiega bezobjawowo, ale potrafi także boleśnie dać o sobie znać. Lek. med. Andrzej Kupisz z Humana Medica Omeda w Białymstoku odpowie na pytania: jak przebiega kamica i jak leczyć to schorzenie?

Kamica żółciowa to dolegliwość polegająca na występowaniu w pęcherzyku żółciowym lub w drogach żółciowych złogów (kamieni) zbudowanych z substancji chemicznych znajdujących się w żółci.
- Zazwyczaj największy odsetek stanowią kamienie mieszane. U zdrowego człowieka substancje te rozpuszczają się w żółci i są wydzielane do przewodu pokarmowego. Duże zagęszczenie żółci prowadzi do wytrącania się tych substancji w drogach żółciowych – mówi Andrzej Kupisz.
Na to schorzenie narażeni są głównie pacjenci w podeszłym wieku, otyli, kobiety w ciąży, pacjenci zmagający się z cukrzycą i hipertriglicerydemią. Również ci, którzy podejmują gwałtowne odchudzanie, muszą liczyć się z tym, że zostanie u nich zdiagnozowana kamica żółciowa. Dodatkowo ryzyko zachorowania jest większe po zabiegach operacyjnych, np. resekcji żołądka, podczas długotrwałego żywienia pozajelitowego, przewlekłej infekcji dróg żółciowych, zastoju żółci, chorób wątroby i niedoczynności tarczycy.
Objawy
Kamienie w pęcherzyku żółciowym przez wiele lat mogą nie powodować żadnych objawów. Jest to tzw. kamica bezobjawowa. Złogi zostają uwidocznione podczas badań obrazowych w trakcie diagnostyki innych chorób.
- USG jamy brzusznej charakteryzuje się dużą, ponad 90% skutecznością w rozpoznawaniu kamicy żółciowej. Pozwala określić wielkość złogów, ich liczbę i lokalizację. Bardzo często objawem tego schorzenia jest kolka żółciowa. Wówczas występuje nagły, napadowy, silny ból brzucha, któremu towarzyszą nudności i wymioty – mówi chirurg z Omedy i dodaje, że kolka żółciowa jest spowodowana częściowym lub całkowitym zamknięciem przewodu pęcherzykowego przez kamień żółciowy. Następstwem może być ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, żółtaczka mechaniczna lub ostre zapalenie trzustki.
Jak leczyć kamicę pęcherzyka żółciowego?
Jedynym skutecznym sposobem leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka wraz ze znajdującymi się weń złogami. Zabieg można wykonać metodą tradycyjną (otwartą) poprzez rozcięcie powłok brzusznych lub metodą laparoskopową (mało inwazyjną) przy użyciu specjalnych urządzeń przez 3 niewielkie nacięcia powłok brzucha.

- Dziś laparoskop jest standardem leczenia operacyjnego kamicy pęcherzyka żółciowego, ponieważ zapewnia on krótszy czas gojenia się rany pooperacyjnej, mniejsze dolegliwości bólowe, mniejszą liczbę powikłań, krótszy czas leczenia szpitalnego (pacjenci opuszczają szpital nazajutrz lub w drugim dniu po operacji).

Czy można obejść się bez operacji?
Istnieją nieoperacyjne metody leczenia kamicy pęcherzyka żółciowego. Można próbować rozpuszczać złogi przez doustnie podawane pochodne kwasów żółciowych lub rozkruszanie falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo. Jednak współczesna medycyna metody te uznaje za mało skuteczne i obarczone dużym ryzykiem nawrotu.
Dieta – podstawa wyleczenia
Pacjentom zmagającym się z kamicą zaleca się racjonalny sposób żywienia. Należy jeść 5 niewielkich posiłków o stałych porach. Do diety dobrze jest też włączyć błonnik pokarmowy.
Regularne posiłki z dużą zawartością błonnika stymulują sprawne obkurczanie pęcherzyka żółciowego. Należy ograniczyć produkty bogate w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, tłuszcze zwierzęce – tłuste wędliny, wędliny z podrobów, tłuste sery żółte, sery pleśniowe. Dietę powinno się wzbogacić produktami bogatymi w β-karoten (marchew, cykoria, papryka, szpinak), witaminę D (ryby morskie: makrela, łosoś, śledź, szprotka), witaminę E (szpinak, sałata, szparagi, otręby pszenne), witaminę K (szpinak, zielona sałata, kapusta, oleje roślinne: słonecznikowy, rzepakowy, z oliwek). Potrawy smażone zastąpić gotowanymi lub pieczonymi w folii. Ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców oraz produktów zbożowych bogatych w błonnik pokarmowy (z grubego przemiału).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego
2024-06-25 | 08:39

Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.