Kaufland zaprasza na bezpłatne badanie słuchu w Bydgoszczy
Co trzeci Polak ma problemy ze słuchem, natomiast Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że do 2050 roku niemal 2,5 miliarda ludzi będzie żyć z pewnym stopniem ubytku słuchu[1]. Chcąc zadbać o ten zmysł, warto przede wszystkim pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych, do których dodatkowy dostęp w najbliższym czasie będą mieli mieszkańcy Bydgoszczy.
Sieć Kaufland zaprasza na Tydzień Bezpłatnych Badań Słuchu, który odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. W dniach 20 i 22 września 2022 roku na parkingu przed marketami sieci Kaufland staną busy – mobilne gabinety, wyposażone w niezbędny do badań sprzęt.
Każda osoba, która we wskazanych dniach zgłosi się do punktu, otrzyma bezpłatne badanie słuchu oraz bezpłatną konsultację protetyczną. Badanie trwa około dziesięć minut. Akcja organizowana jest przez firmę Audika. Mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli skorzystać z badań w dniach 19-23 września stacjonarnie w Centrach Słuchu Audika oraz w mobilnych punktach:
- 20 września, ul. Wojska Polskiego 16, przy sklepie Kaufland
- 22 września, ul. Solskiego 5, przy sklepie Kaufland
- 23 września, Aleja Ossolińskich 2, przed Bazyliką pw. św. Wincentego a Paulo
[1] https://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/sroda-z-profilaktyka-zrob-dobry-ruch-i-zadbaj-o-sluch,435.html
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.