Komunikaty PR

Kleszcze? Mamy na nie sposób! Marzec i kwiecień czasem szczepień przeciw KZM

2022-03-21  |  10:00

Kleszcze i związana z nimi choroba – kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) – stanowią największe zagrożenie od maja do września. Pełną ochronę przed KZM nabywa się po trzech dawkach szczepionki, a więc początek wiosny jest idealnym momentem, by rozpocząć profilaktykę. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest pakiet szczepień – przekonuje Medicover.

W Polsce od lat prowadzone są działania edukacyjne zwiększające świadomość na temat kleszczy i chorób, które wywołują. Niestety, kampanie te nie przekładają się na zauważalny wzrost poziomu wyszczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM), które obok, również wywoływanej przez kleszcze, boreliozy – stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób w każdym wieku. Szczególnie w okresie wiosny i lata, gdy więcej czasu spędza się na świeżym powietrzu. Niestety, ryzyko to nie dotyczy tylko rejonów wiejskich, a także obszarów zurbanizowanych.

Przeciw boreliozie nie istnieją szczepionki, można ją jednak skutecznie leczyć antybiotykami. W przypadku KZM sytuacja jest odwrotna – dysponujemy szczepionkami,  natomiast w przypadku wystąpienia choroby, nie mamy leczenia przyczynowego, i możemy jedynie łagodzić objawy.  Choroba może zakończyć się niedowładem, wystąpieniem zaburzeń psychicznych, a nawet zgonem.

Profilaktyka szczepionkowa KZM musi odbywać się według określonego schematu, który wyjaśnia ekspertka Medicover.

Szczepienie przeciw KZM, dające pełną odporność, składa się z trzech dawek szczepionki. Pierwszą można przyjąć w dowolnym czasie. Drugą podaje się w odstępie miesiąca do trzech, a trzecią po 5-12 miesiącach od momentu podania drugiej. W sytuacji gdy potrzebne jest szybkie uodpornienie, 2. dawkę można podać już po 2 tygodniach od pierwszej. Dawki przypominające podaje się co 3 lub 5 lat, w zależności od wieku osoby szczepionej i rodzaju szczepionki

–  informuje lek. med. Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog, Kierownik ds. Jakości i Standardów Medycznych w Medicover.

Skomplikowany schemat uodpornienia i konieczność odbycia kilku wizyt kwalifikujących do podania szczepionki to czynniki, które mogą zniechęcać Polaków do tego rodzaju profilaktyki KZM. Tymczasem, rozwiązaniem, które umożliwia przyjęcie szczepionek we właściwym czasie, są pakiety szczepień przeciw KZM. W ramach pakietu szczepień, pacjent ma gwarancję przypomnienia mu o konieczności wykonania danej dawki szczepionki. Nie musi też każdorazowo wykupywać poszczególnych dawek szczepionki, co wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy.

Medicover przekonuje, że wiosenne miesiące: marzec i kwiecień, to idealny moment, by rozpocząć schemat szczepień przeciw KZM, ze względu na zbliżający się ciepły sezon. A zabezpieczyć się może pacjent niemal w każdym wieku.  

Szczepionka może być podawana dzieciom od pierwszego roku życia i dorosłym. Z uwagi na fakt, że dzieci i młodzież stanowią ok. 25 proc. chorujących na kleszczowe zapalenie mózgu, warto rozważyć zaszczepienie podopiecznych właśnie teraz – przed wiosennymi, czy letnimi wyjazdami

– podsumowuje lek. med. Agnieszka Motyl.

Medicover jest partnerem wspierającym kampanii „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z Kleszczowym Zapaleniem Mózgu”. Firma oferuje także pakiety szczepień przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM) dla dorosłych i dzieci – „Sposób na kleszcze”.


Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.