Komunikaty PR

Kot zachęca do testów na HIV

2022-03-28  |  08:45
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.55 MB )

W ciągu ostatnich czterech lat liczba zakażeń HIV odnotowywanych w pierwszych 10 tygodniach roku wzrosła o 30 procent

Łódź, 28 marca 2022 r. Z każdym rokiem coraz więcej Polaków dowiaduje się, że żyje z HIV, mimo że zaledwie 10% z nas wykonało test w kierunku zakażenia tym wirusem. O tym, jak przenosi się HIV i jak można się przed nim chronić wiemy stanowczo za mało. Dotyczy to zwłaszcza młodzieży, która jest na HIV najbardziej narażona. Dlatego Fundacja Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro z Łodzi przygotowała serię animowanych filmów edukacyjnych pod wspólnym tytułem „Zbadaj się, kotku!”, adresowanych głównie do młodych ludzi. Kampania jest realizowana w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci.

Historia głównego bohatera – eleganckiego kotka – zaczyna się od szalonego marca, chwili zapomnienia i uniesień. Potem przychodzi refleksja i spotkanie z konsultantką Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego (PKD). O tym, jak może ona przestraszonemu kotkowi pomóc, jak wygląda wizyta w PKD i test na HIV – dowiemy się z kolejnych filmów, które sukcesywnie będą pojawiać się na stronie projektu zbadajsiekotku.pl oraz w mediach społecznościowych, na przykład na profilu Facebook Fundacji. Do badań będą ponadto zachęcać plakaty, które w kwietniu zawisną na łódzkich uczelniach.

Celem akcji jest popularyzacja testowania w PKD. Adresy Punktów w całej Polsce można znaleźć na stronie leczhiv.pl oraz na portalu Krajowego Centrum ds. AIDS. W łódzkim PKD prowadzonym przez Fundację Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro przy ulicy Piotrkowskiej 5, w 2021 roku udzielono 758 porad, choć możliwości Fundacji są większe. Najczęściej przychodzą osoby w wieku 20-29 lat. Zakażenie HIV wykryto w ubiegłym roku u 15 z nich. Wszystkie zostały skierowane na leczenie. Ilu jeszcze mieszkańców Łodzi żyje z HIV, ale nie ma tej świadomości? Zapewne wielu...

„Młodzi ludzie często nie wiedzą o istnieniu PKD i możliwości wykonania bezpłatnego, anonimowego testu na HIV. A nawet jeśli wiedzą, boją się wizyty, albo myślą, że im HIV się nie przydarzy. Dlatego bohater naszych filmów będzie w kolejnych odcinkach przełamywał swoje lęki, a przede wszystkim oswajał widzów z tematem, rozmową w PKD, testem, odbieraniem wyniku oraz – w razie potrzeby – leczeniem” – mówi Kinga Stępniak z Fundacji Edukacji Zdrowotnej Lepsze Jutro, koordynatorka projektu. – „Nasz kotek to bohater uniwersalny, z którym łatwo się utożsamić. Mamy nadzieję, że zachęci młodzież do badania się w kierunku HIV.”

„Według NIZP PZH – PIB zakażenia HIV odnotowano w Polsce w okresie od 1 stycznia do 15 marca 2022 roku u 233 osób. Pomijając rok 2021, kiedy z powodu COVID-19 liczba osób testujących się spadła, oznacza to stały wzrost. W tym samym okresie w roku 2020 nowo wykrytych zakażeń było 224, w 2019 – 220, a w 2018 – 177. Od 2018 roku do dziś wzrost liczby zakażeń w pierwszych 10 tygodniach roku sięgnął więc 30 procent. Dlatego tak ważne są inicjatywy mające na celu profilaktykę i edukację, szczególnie skierowaną do młodzieży” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich jedenastu lat przeznaczyła ponad 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

 

Dodatkowych informacji udziela:

Mariola Sarnowska

Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci

tel: +48 502 213 047

biuro@pozytywnieotwarci.pl

www.pozytywnieotwarci.pl

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.