Krew znów potrzebna - akcje honorowego krwiodawstwa przed Galerią Katowicką
Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Światowa pandemia COVID-19 przeorganizowała plany nie tylko indywidualnych osób i przedsiębiorstw, ale również szpitali. W lokalnych lecznicach na odwołane w marcu oraz kwietniu zabiegi czekały setki pacjentów. Teraz, w związku z powrotem do codziennego funkcjonowania szpitali, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o pomoc i oddawanie krwi. Cenny dar przekazać można m.in. 20 i 21 maja w godz. 10:00-15:00 na placu przed Galerią Katowicką.
Na powrót do normalności czekają wszyscy, choć niektórzy ze szczególnym zniecierpliwieniem i obawami – osoby przebywające w miejscowych szpitalach od kilku miesięcy oczekują na kontynowanie leczenia. Aby było to w pełni możliwe, konieczne jest zapewnienie placówkom medycznym zapasów krwi, niezbędnych do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych i operacji. Wedle statystyk, dostępnych na oficjalnej stronie RCKiK w Katowicach, obecnie najbardziej potrzeba grup: A Rh+, A Rh-, AB Rh-, 0 Rh+ oraz 0 Rh-.
- Serdecznie zachęcam do aktywnego uczestnictwa w naszych akcjach krwiodawstwa, a tym samym wsparcia pacjentów śląskich szpitali i klinik. Pamiętajmy, że krew potrzebna jest każdego dnia i nie zmieni tego żadna epidemia. Jeden z naszych mobilnych punktów poboru znajduje się w strategicznym punkcie miasta – na placu przy Galerii Katowickiej, gdzie będziemy na Państwa czekać przez kilka najbliższych dni – informuje Aleksandra Dyląg z RCKiK w Katowicach.
Jak aktualnie przebiegają akcje honorowego krwiodawstwa na placu przed Galerią Katowicką? Pobory prowadzone są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich uczestnikom oraz medykom. Najpierw odbywa się wstępny wywiad, podczas którego potencjalny krwiodawca wypełnia ankietę, dezynfekuje ręce oraz ma mierzoną temperaturę. Później następuje rejestracja i drugi etap kwalifikacji - odbywający się już na dotychczasowych zasadach.
Przypomnijmy, że w związku z pandemią koronawirusa krew mogą oddać honorowi dawcy, którzy: w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywali za granicą oraz nie mieli kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, nie mają objawów infekcji, ich temperatura ciała nie przekracza 37,3°C, nie są objęci kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym.
Najbliższa akcja honorowego krwiodawstwa pod Galerią Katowicką odbędzie się w środę, 20 maja, w godz. 10:00-15:00, a kolejna w czwartek. Następnie krew będzie można oddać w dniach 25-27 maja. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na: https://rckik-katowice.pl/kalendarium.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.