Krew znów potrzebna - akcje honorowego krwiodawstwa przed Galerią Katowicką

Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Światowa pandemia COVID-19 przeorganizowała plany nie tylko indywidualnych osób i przedsiębiorstw, ale również szpitali. W lokalnych lecznicach na odwołane w marcu oraz kwietniu zabiegi czekały setki pacjentów. Teraz, w związku z powrotem do codziennego funkcjonowania szpitali, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje o pomoc i oddawanie krwi. Cenny dar przekazać można m.in. 20 i 21 maja w godz. 10:00-15:00 na placu przed Galerią Katowicką.
Na powrót do normalności czekają wszyscy, choć niektórzy ze szczególnym zniecierpliwieniem i obawami – osoby przebywające w miejscowych szpitalach od kilku miesięcy oczekują na kontynowanie leczenia. Aby było to w pełni możliwe, konieczne jest zapewnienie placówkom medycznym zapasów krwi, niezbędnych do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych i operacji. Wedle statystyk, dostępnych na oficjalnej stronie RCKiK w Katowicach, obecnie najbardziej potrzeba grup: A Rh+, A Rh-, AB Rh-, 0 Rh+ oraz 0 Rh-.
- Serdecznie zachęcam do aktywnego uczestnictwa w naszych akcjach krwiodawstwa, a tym samym wsparcia pacjentów śląskich szpitali i klinik. Pamiętajmy, że krew potrzebna jest każdego dnia i nie zmieni tego żadna epidemia. Jeden z naszych mobilnych punktów poboru znajduje się w strategicznym punkcie miasta – na placu przy Galerii Katowickiej, gdzie będziemy na Państwa czekać przez kilka najbliższych dni – informuje Aleksandra Dyląg z RCKiK w Katowicach.
Jak aktualnie przebiegają akcje honorowego krwiodawstwa na placu przed Galerią Katowicką? Pobory prowadzone są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich uczestnikom oraz medykom. Najpierw odbywa się wstępny wywiad, podczas którego potencjalny krwiodawca wypełnia ankietę, dezynfekuje ręce oraz ma mierzoną temperaturę. Później następuje rejestracja i drugi etap kwalifikacji - odbywający się już na dotychczasowych zasadach.
Przypomnijmy, że w związku z pandemią koronawirusa krew mogą oddać honorowi dawcy, którzy: w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywali za granicą oraz nie mieli kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, nie mają objawów infekcji, ich temperatura ciała nie przekracza 37,3°C, nie są objęci kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym.
Najbliższa akcja honorowego krwiodawstwa pod Galerią Katowicką odbędzie się w środę, 20 maja, w godz. 10:00-15:00, a kolejna w czwartek. Następnie krew będzie można oddać w dniach 25-27 maja. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na: https://rckik-katowice.pl/kalendarium.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.
Edukacja
Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.
Motoryzacja
Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.