Krwawiące dziąsła - jak poradzić sobie z tym problemem?
SIMEDIA
Czapli 57
02-703 Warszawa
k.cichocka|simedia.pl| |k.cichocka|simedia.pl
664049000
simedia.pl
Krwawiące dziąsła to dolegliwość, którą często ignorujemy. A taki stan to zwykle sygnał, że w naszej jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. Może być wynikiem nieodpowiedniej techniki szczotkowania, nitkowania, ale także innych dolegliwości, również dotyczących całego organizmu. Jak sobie radzić z tym problemem? Przedstawiamy kilka sposobów, które w tym pomogą.
Jaką rolę w jamie ustnej pełnią dziąsła?
Są to tkanki, których stan ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Stanowią barierę ochronną, zabezpieczającą korzenie zębów oraz inne elementy jamy ustnej przed bakteriami lub uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak dziąsła zabezpieczają nie tylko zęby, dbają również o zdrowie całego orgazmu. Dlatego ich krwawienie może oznaczać zarówno nieprawidłową technikę szczotkowania czy nitkowania, ale kiedy pojawia się częściej, może sygnalizować zaburzenia ogólnoustrojowe. Kiedy dziąsła dotknięte są stanem zapalnym, pojawia się widoczne zaczerwienienie oraz wrażliwość. Nieleczony stan zapalny może prowadzić do poważniejszych chorób, np. paradontozy.
Jak poradzić sobie z tym problemem?
Poprawne i regularne szczotkowanie
Odpowiednio prowadzone zabiegi higieniczne, przede wszystkim prawidłowe szczotkowanie, to podstawa w utrzymaniu zębów i dziąseł w świetnej kondycji. Aby tak się stało, należy robić to regularnie, delikatnie, a przede wszystkim dokładnie, co najmniej dwa razy dziennie. W przypadku krwawiących dziąseł najlepiej wybrać miękką szczoteczkę, np. ELGYDIUM CLINIC 20/100, żeby uniknąć ich podrażnienia. Szczotkowanie powinno trwać 2-3 minuty.
Przy krwawiących dziąsłach warto zadbać o zastosowanie odpowiedniej pasty do zębów, delikatnej dla podrażnionych miejsc. Pasta ELGYDIUM Clinic Perioblock Pro, dzięki zawartości chloroheksydyny, hamuje tworzenie i odkładanie się płytki nazębnej, zawarta w niej alantoina działa łagodząco, a kwas glicerytynowy przeciwzapalnie. Połączenie tych trzech składników pomaga zmniejszyć objawy podrażnienia dziąseł: zaczerwienienie, krwawienie, wrażliwość.
Nitkowanie
To świetny sposób na pozbycie się resztek pokarmu oraz bakterii z przestrzeni międzyzębowych. Podczas nitkowania należy zwrócić uwagę na to, aby robić to delikatnie i nie dociskać nici do dziąsła zbyt mocno.
Dieta i nawyki
W przypadku problemów z dziąsłami warto postawić na odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w substancje mineralne i witaminy, a szczególnie w witaminę C. To właśnie ona pomaga w leczeniu stanów zapalnych dziąseł i wspomaga ochronę jamy ustnej przed chorobami.
Wskazane jest również znaczne ograniczenie lub całkowita rezygnacja z palenia tytoniu czy spożywania alkoholu. I nikotyna, i alkohol mogą zwiększać ryzyko powstania lub nasilenia problemów z dziąsłami.
Profesjonalne produkty ELGYDIUM dostępne są w aptekach stacjonarnych i internetowych oraz w wybranych gabinetach stomatologicznych.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.