Lekarze w Tomaszowie robią blizny na sercach. Wszystko dla zdrowia pacjentów
W tomaszowskim Centrum Kardiologii Scanmed odbyła się pierwsza sesja ablacji. Podczas nowoczesnego zabiegu szansę na powrót do zdrowia w ciągu kilku godzin zyskało 2 pacjentów.
Za to, aby nasze serce biło miarowo, odpowiada węzeł zatokowo-przedsionkowy. To tam powstają impulsy elektryczne, które wywołują skurcze i regulują ich częstotliwość. Kiedy w naszym organizmie na skutek schorzeń pojawia się alternatywna droga generowania i przewodzenia impulsów dochodzi do różnego rodzaju arytmii. To najrozmaitsze częstoskurcze nadkomorowe, które mogą być zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale czasem nawet dla życia. W pewnych określonych sytuacjach konieczne jest leczenie zabiegowe.
W Centrum Kardiologii Scanmed odbyła się pierwsza sesja ablacji dla pacjentów zmagających się z podobnymi problemami. Przeprowadził ją zespół złożony m.in. z lekarzy-kardiologów, mających doświadczenie w przeprowadzaniu tej procedury w składzie: dr Haval Qawoq, dr med. Paweł Życiński, dr Beata Goleniewska
Pielęgniarki Agata Białkowska, Elżbieta Przedbora, Technicy Łukasz Gruda, Dominik Ogórek.
Podczas sesji trwającej łącznie 3 godziny przeprowadzono zabieg u 2 pacjentów.
Na czym to polega? Podczas ablacji lekarze za pomocą balonu ochładzają i zamrażają tkankę usuwając ogniska wywołujące migotanie przedsionków. W ten sposób tworzą się niby blizny, które w rzeczywistości przywracają normalną pracę serca.
Dr Radosław Kręcki, dyrektor medyczny kardiologii Grupy Scanmed, do której należy tomaszowskie Centrum Kardiologii, ocenia, że zabiegi ablacji to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia arytmii u wybranych pacjentów. Potwierdza to ostatnia sesja. - Oczywiście kluczowa jest właściwa kwalifikacja do procedury – największe korzyści odnoszą pacjenci, u których proces choroby nie jest zaawansowany tj. mają krótki wywiad arytmii. Aktualne doniesienia medyczne pokazują również dużą korzyść kliniczną metody u pacjentów ze współistniejącą ciężką niewydolnością serca. Oczywiście każdy przypadek analizowany jest indywidualnie przez naszych ekspertów – wyjaśnia.
- W naszej placówce na co dzień zapewniamy kompleksową opiekę kardiologiczną pacjentom z powiatu tomaszowskiego oraz ościennych, m.in. w zakresie kardiologii interwencyjnej, intensywnego nadzoru kardiologicznego, poradni, hemodynamiki, echokardiografii, elektrofizjologii, czy testów wysiłkowych – mówi ordynator Piotr Paliński z Centrum Kardiologii Scanmed w Tomaszowie. – Sesja ablacji pokazuje, że jesteśmy przygotowani, aby w naszej placówce przeprowadzać nowoczesne procedury, które jeszcze wzbogacają tę ofertę, a przede wszystkim pozwalają pacjentom wracać do zdrowia. Kompleksowa oferta dla naszych Pacjentów wpisuje się w założenia Programu Krajowej Sieci Kardiologicznej.
Centrum Kardiologii Scanmed w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęło pracę w 2009 roku. Ośrodek specjalizuje się w zabiegach kardiologii interwencyjnej zarówno w nagłych przypadkach - głównie leczenie ostrych zespołów wieńcowych, jak i planowanych zabiegach kardiologicznych z zakresu hemodynamiki i elektrofizjologii.

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.