Letnia zbiórka krwi w Westfield Arkadia
W wielu polskich miastach odczuwalne są obecnie braki w zapasach krwi 0 Rh- oraz B Rh-. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Centrum handlowe Westfield Arkadia włącza się w promocję honorowego krwiodawstwa i zaprasza na kolejną w tym roku zbiórkę. W piątek, 30 czerwca w godz. 10.00-15.00 na terenie zielonym przed obiektem stanie specjalny krwiobus.
Centra krwiodawstwa regularnie borykają się z niedoborami w stanach magazynowych krwi. Mimo że nie dotyczy to każdej grupy, braki stają się szczególnie odczuwalne w okresie wakacyjnym. Latem wzrasta liczba wypadków i poszkodowanych w nich osób, co z kolei przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na krew i jej składniki. Sytuację pogarsza fakt, że możliwości poboru krwi są utrudnione, szczególnie od stałych dawców.
– Krew jest niezbędna, by móc skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi, dlatego Westfield Arkadia od lat włącza się w akcje honorowego krwiodawstwa. W tym roku będzie to już trzecia zbiórka organizowana na terenie naszego obiektu. Cieszymy się, że możemy brać aktywny udział w tak ważnej inicjatywie, zwłaszcza w obliczu zbliżających się wakacji, kiedy centra krwiodawstwa najgłośniej alarmują o brakach w stanach magazynowych – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.
Jak zostać Honorowym Dawcą Krwi?
By wziąć udział w zbiórce krwi, należy spełnić kilka wymogów. Krew mogą oddawać osoby dorosłe od 18. do 65. roku życia, których masa ciała wynosi co najmniej 50 kilogramów. Od dawcy jednorazowo pobiera się około pół litra krwi, a cała procedura zajmuje zwykle nie więcej niż 5-10 minut. Chcąc oddać krew, w dniu zbiórki należy zabrać ze sobą dowód osobisty.
Co ważne, istnieją określone przeciwwskazania do oddawania krwi. Dawcami nie mogą zostać:
- osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykonywały zabiegi, takie jak akupunktura, tatuaż, przekłucia uszu lub innych części ciała,
- osoby, które w ciągu 6 miesięcy miały wykonywane zabiegi chirurgiczne, endoskopowe lub były leczone krwią i jej składnikami,
- kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, kobiety będące 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią oraz 6 tygodni po poronieniu,
- kobiety w czasie miesiączki oraz 3 dni po jej zakończeniu.
Osoby po przebyciu choroby zakaźnej mogą oddać krew po upływie minimum 4 tygodni od czasu wyzdrowienia oraz co najmniej 2 tygodnie po ustąpienia objawów grypy.
W zbiórkach odbywających się na terenie Westfield Arkadia w lutym i kwietniu tego roku wzięło udział 40 dawców, którzy oddali łącznie 18 000 ml krwi. Od marca 2021 roku w sumie 223 dawców przekazało ponad 100 litrów krwi. Krew będzie można oddać w godzinach 10.00-15.00. Kolejne zbiórki zostały zaplanowane na wrzesień i grudzień. Partnerem akcji jest Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.