Komunikaty PR

Letnia zbiórka krwi w Westfield Arkadia

2023-06-27  |  10:30

W wielu polskich miastach odczuwalne są obecnie braki w zapasach krwi 0 Rh- oraz B Rh-. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Centrum handlowe Westfield Arkadia włącza się w promocję honorowego krwiodawstwa i zaprasza na kolejną w tym roku zbiórkę. W piątek, 30 czerwca w godz. 10.00-15.00 na terenie zielonym przed obiektem stanie specjalny krwiobus.

Centra krwiodawstwa regularnie borykają się z niedoborami w stanach magazynowych krwi. Mimo że nie dotyczy to każdej grupy, braki stają się szczególnie odczuwalne w okresie wakacyjnym. Latem wzrasta liczba wypadków i poszkodowanych w nich osób, co z kolei przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na krew i jej składniki. Sytuację pogarsza fakt, że możliwości poboru krwi są utrudnione, szczególnie od stałych dawców.

Krew jest niezbędna, by móc skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi, dlatego Westfield Arkadia od lat włącza się w akcje honorowego krwiodawstwa. W tym roku będzie to już trzecia zbiórka organizowana na terenie naszego obiektu. Cieszymy się, że możemy brać aktywny udział w tak ważnej inicjatywie, zwłaszcza w obliczu zbliżających się wakacji, kiedy centra krwiodawstwa najgłośniej alarmują o brakach w stanach magazynowych – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.

Jak zostać Honorowym Dawcą Krwi?

By wziąć udział w zbiórce krwi, należy spełnić kilka wymogów. Krew mogą oddawać osoby dorosłe od 18. do 65. roku życia, których masa ciała wynosi co najmniej 50 kilogramów. Od dawcy jednorazowo pobiera się około pół litra krwi, a cała procedura zajmuje zwykle nie więcej niż 5-10 minut. Chcąc oddać krew, w dniu zbiórki należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Co ważne, istnieją określone przeciwwskazania do oddawania krwi. Dawcami nie mogą zostać:

  • osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykonywały zabiegi, takie jak akupunktura, tatuaż, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • osoby, które w ciągu 6 miesięcy miały wykonywane zabiegi chirurgiczne, endoskopowe lub były leczone krwią i jej składnikami,
  • kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, kobiety będące 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią oraz 6 tygodni po poronieniu,
  • kobiety w czasie miesiączki oraz 3 dni po jej zakończeniu.

Osoby po przebyciu choroby zakaźnej mogą oddać krew po upływie minimum 4 tygodni od czasu wyzdrowienia oraz co najmniej 2 tygodnie po ustąpienia objawów grypy.

W zbiórkach odbywających się na terenie Westfield Arkadia w lutym i kwietniu tego roku wzięło udział 40 dawców, którzy oddali łącznie 18 000 ml krwi. Od marca 2021 roku w sumie 223 dawców przekazało ponad 100 litrów krwi. Krew będzie można oddać w godzinach 10.00-15.00. Kolejne zbiórki zostały zaplanowane na wrzesień i grudzień. Partnerem akcji jest Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie Biuro prasowe
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Problemy społeczne

Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.