Letnia zbiórka krwi w Westfield Arkadia
W wielu polskich miastach odczuwalne są obecnie braki w zapasach krwi 0 Rh- oraz B Rh-. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Centrum handlowe Westfield Arkadia włącza się w promocję honorowego krwiodawstwa i zaprasza na kolejną w tym roku zbiórkę. W piątek, 30 czerwca w godz. 10.00-15.00 na terenie zielonym przed obiektem stanie specjalny krwiobus.
Centra krwiodawstwa regularnie borykają się z niedoborami w stanach magazynowych krwi. Mimo że nie dotyczy to każdej grupy, braki stają się szczególnie odczuwalne w okresie wakacyjnym. Latem wzrasta liczba wypadków i poszkodowanych w nich osób, co z kolei przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na krew i jej składniki. Sytuację pogarsza fakt, że możliwości poboru krwi są utrudnione, szczególnie od stałych dawców.
– Krew jest niezbędna, by móc skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi, dlatego Westfield Arkadia od lat włącza się w akcje honorowego krwiodawstwa. W tym roku będzie to już trzecia zbiórka organizowana na terenie naszego obiektu. Cieszymy się, że możemy brać aktywny udział w tak ważnej inicjatywie, zwłaszcza w obliczu zbliżających się wakacji, kiedy centra krwiodawstwa najgłośniej alarmują o brakach w stanach magazynowych – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.
Jak zostać Honorowym Dawcą Krwi?
By wziąć udział w zbiórce krwi, należy spełnić kilka wymogów. Krew mogą oddawać osoby dorosłe od 18. do 65. roku życia, których masa ciała wynosi co najmniej 50 kilogramów. Od dawcy jednorazowo pobiera się około pół litra krwi, a cała procedura zajmuje zwykle nie więcej niż 5-10 minut. Chcąc oddać krew, w dniu zbiórki należy zabrać ze sobą dowód osobisty.
Co ważne, istnieją określone przeciwwskazania do oddawania krwi. Dawcami nie mogą zostać:
- osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykonywały zabiegi, takie jak akupunktura, tatuaż, przekłucia uszu lub innych części ciała,
- osoby, które w ciągu 6 miesięcy miały wykonywane zabiegi chirurgiczne, endoskopowe lub były leczone krwią i jej składnikami,
- kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, kobiety będące 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią oraz 6 tygodni po poronieniu,
- kobiety w czasie miesiączki oraz 3 dni po jej zakończeniu.
Osoby po przebyciu choroby zakaźnej mogą oddać krew po upływie minimum 4 tygodni od czasu wyzdrowienia oraz co najmniej 2 tygodnie po ustąpienia objawów grypy.
W zbiórkach odbywających się na terenie Westfield Arkadia w lutym i kwietniu tego roku wzięło udział 40 dawców, którzy oddali łącznie 18 000 ml krwi. Od marca 2021 roku w sumie 223 dawców przekazało ponad 100 litrów krwi. Krew będzie można oddać w godzinach 10.00-15.00. Kolejne zbiórki zostały zaplanowane na wrzesień i grudzień. Partnerem akcji jest Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.