Komunikaty PR

Likopen - Twój sprzymierzeniec w walce z rakiem prostaty

2023-11-23  |  15:13
Biuro prasowe
Kontakt

Andrzej Bromski
Bromo

ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl

Listopad to nie tylko deszczowe dni i spadające liście - to również miesiąc walki z męskimi nowotworami, szczególnie rakiem prostaty. Corocznie o tej porze tysiące mężczyzn uczestniczy w akcji Movember, zapuszczając wąsy w celu podnoszenia świadomości na temat tej choroby.  

 

Nowotwór prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Polsce, a ponadto najbardziej śmiertelnym. Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat zostanie on zdiagnozowany u co czwartego mężczyzny. W 2023 roku zarejestrowano w naszym kraju 16 000 nowych przypadków oraz 5000 zgonów z tego powodu. 

 

Leczenie 

 

Nowotwór prostaty rozwija się w odpowiedzialnym za płodność gruczole krokowym. W przeszłości jego leczenie polegało głównie na operacji usunięcia gruczołu krokowego, natomiast rozwój medycyny sprawił, że dziś dostępne są mniej inwazyjne techniki operacyjne, takie jak radioterapia, chemioterapia oraz hormonoterapia. 

 

Obecnie leczenie raka prostaty jest dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, a dla nowotworów o niskim ryzyku może obejmować wyłącznie obserwację i regularne badania kontrolne. W przypadkach umiarkowanych i zaawansowanych form nowotworu zaleca się  natychmiastowe działanie, zazwyczaj łączące operację z radioterapią, chemioterapią i hormonoterapią. Mężczyźni często jednak obawiają się skutków ubocznych tych terapii, takich jak zaburzenia erekcji, trudności z oddawaniem moczu, oraz wiele innych powikłań zdrowotnych. 

 

Dlaczego likopen? 

 

- W walce z nowotworem prostaty ważną rolę odgrywa likopen – naturalny związek występujący w owocach i warzywach, takich jak pomidory, papryka, arbuzy czy mango. Likopen posiada silne właściwości przeciwutleniające, chroniące komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Według wielu badań naukowych, spożywanie produktów bogatych w likopen może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty. - stwierdza Marcin Dąbrowski, prezes LycoPharm. 

 

Według tychże badań, szansa zachorowania na raka prostaty zmniejszyła się o 30% wśród mężczyzn spożywających więcej niż przeciętną ilość likopenu. Aby osiągnąć pozytywne efekty, zaleca się regularne przyjmowanie likopenu przez co najmniej kilka miesięcy. Najlepiej spożywać go w postaci naturalnej, poprzez jedzenie owoców i warzyw, lecz dobrą alternatywą są napoje antyoksydacyjne. Przewagą tej formy podania jest fakt, że przyjęcie dziennej, profilaktycznej dawki likopenu, oznaczałoby konieczność spożycia ponad dziesięciu pomidorów w ciągu dnia. 30mg - bo tyle właśnie wynosi prewencyjna dawka według WHO, można przyjąć w postaci jednej butelki napoju antyoksydacyjnego. 

 

Jak zwiększyć spożycie likopenu? 

 

Aby zwiększyć swoje codzienne spożycie likopenu, należy regularnie jeść dania zawierające pomidory. Odpowiednim źródłem jest również czerwona papryka. Likopen zwiększa swoją aktywność po podgrzaniu, zatem nie trzeba obawiać się obróbki termicznej. Bogate w ten związek są również arbuzy oraz mango, lecz z uwagi na swój sezonowy charakter nie zawsze mamy do nich dostęp. 

 

Indywidualna odpowiedzialność 

 

Likopen to bezpieczny oraz skuteczny środek w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka prostaty. Jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, mającym również bardzo szerokie działanie redukujące stres oksydacyjny oraz ilość wolnych rodników w naszym organizmie. 

 

- Walka z rakiem prostaty to nie tylko kwestia dostępu do zaawansowanych terapii, ale również zdrowego stylu życia i odpowiedniej diety. Likopen, obecny w wielu codziennych produktach spożywczych, może stanowić ważne wsparcie w profilaktyce tego groźnego schorzenia. Ochrona zdrowia mężczyzn nie jest wyłącznie obowiązkiem służby zdrowia, ale także indywidualną odpowiedzialnością każdego z nas. - dodaje Marcin Dąbrowski, producent napoju LycopenPRO. 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Bromo
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie Biuro prasowe
2025-05-08 | 17:00

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Kampania edukacyjna „Sto żyć. ALS” Stowarzyszenia Dignitas Dolentium przedstawia poruszającą historię Barbary Gołubowskiej, pacjentki z SOD1-ALS. Stwardnienie zanikowe
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.