Komunikaty PR

Likopen - Twój sprzymierzeniec w walce z rakiem prostaty

2023-11-23  |  15:13
Biuro prasowe
Kontakt

Andrzej Bromski
Bromo

ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl

Listopad to nie tylko deszczowe dni i spadające liście - to również miesiąc walki z męskimi nowotworami, szczególnie rakiem prostaty. Corocznie o tej porze tysiące mężczyzn uczestniczy w akcji Movember, zapuszczając wąsy w celu podnoszenia świadomości na temat tej choroby.  

 

Nowotwór prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn w Polsce, a ponadto najbardziej śmiertelnym. Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat zostanie on zdiagnozowany u co czwartego mężczyzny. W 2023 roku zarejestrowano w naszym kraju 16 000 nowych przypadków oraz 5000 zgonów z tego powodu. 

 

Leczenie 

 

Nowotwór prostaty rozwija się w odpowiedzialnym za płodność gruczole krokowym. W przeszłości jego leczenie polegało głównie na operacji usunięcia gruczołu krokowego, natomiast rozwój medycyny sprawił, że dziś dostępne są mniej inwazyjne techniki operacyjne, takie jak radioterapia, chemioterapia oraz hormonoterapia. 

 

Obecnie leczenie raka prostaty jest dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, a dla nowotworów o niskim ryzyku może obejmować wyłącznie obserwację i regularne badania kontrolne. W przypadkach umiarkowanych i zaawansowanych form nowotworu zaleca się  natychmiastowe działanie, zazwyczaj łączące operację z radioterapią, chemioterapią i hormonoterapią. Mężczyźni często jednak obawiają się skutków ubocznych tych terapii, takich jak zaburzenia erekcji, trudności z oddawaniem moczu, oraz wiele innych powikłań zdrowotnych. 

 

Dlaczego likopen? 

 

- W walce z nowotworem prostaty ważną rolę odgrywa likopen – naturalny związek występujący w owocach i warzywach, takich jak pomidory, papryka, arbuzy czy mango. Likopen posiada silne właściwości przeciwutleniające, chroniące komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Według wielu badań naukowych, spożywanie produktów bogatych w likopen może znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty. - stwierdza Marcin Dąbrowski, prezes LycoPharm. 

 

Według tychże badań, szansa zachorowania na raka prostaty zmniejszyła się o 30% wśród mężczyzn spożywających więcej niż przeciętną ilość likopenu. Aby osiągnąć pozytywne efekty, zaleca się regularne przyjmowanie likopenu przez co najmniej kilka miesięcy. Najlepiej spożywać go w postaci naturalnej, poprzez jedzenie owoców i warzyw, lecz dobrą alternatywą są napoje antyoksydacyjne. Przewagą tej formy podania jest fakt, że przyjęcie dziennej, profilaktycznej dawki likopenu, oznaczałoby konieczność spożycia ponad dziesięciu pomidorów w ciągu dnia. 30mg - bo tyle właśnie wynosi prewencyjna dawka według WHO, można przyjąć w postaci jednej butelki napoju antyoksydacyjnego. 

 

Jak zwiększyć spożycie likopenu? 

 

Aby zwiększyć swoje codzienne spożycie likopenu, należy regularnie jeść dania zawierające pomidory. Odpowiednim źródłem jest również czerwona papryka. Likopen zwiększa swoją aktywność po podgrzaniu, zatem nie trzeba obawiać się obróbki termicznej. Bogate w ten związek są również arbuzy oraz mango, lecz z uwagi na swój sezonowy charakter nie zawsze mamy do nich dostęp. 

 

Indywidualna odpowiedzialność 

 

Likopen to bezpieczny oraz skuteczny środek w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka prostaty. Jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, mającym również bardzo szerokie działanie redukujące stres oksydacyjny oraz ilość wolnych rodników w naszym organizmie. 

 

- Walka z rakiem prostaty to nie tylko kwestia dostępu do zaawansowanych terapii, ale również zdrowego stylu życia i odpowiedniej diety. Likopen, obecny w wielu codziennych produktach spożywczych, może stanowić ważne wsparcie w profilaktyce tego groźnego schorzenia. Ochrona zdrowia mężczyzn nie jest wyłącznie obowiązkiem służby zdrowia, ale także indywidualną odpowiedzialnością każdego z nas. - dodaje Marcin Dąbrowski, producent napoju LycopenPRO. 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Bromo
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.