Mali pacjenci UDSK mogą zaopatrzyć się w sprzęt ortopedyczny w szpitalu
Od 4 sierpnia w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku można tuż po wizycie zakupić konieczne zaopatrzenie ortopedyczne, i to bez wychodzenia z budynku. Centrum Ortopedyczno-Protetyczne właśnie otworzyło tam swój sklep.
Wakacje to czas plenerowych szaleństw, które niestety czasami kończą się kontuzjami. Z medycznych statystyk wynika, że w letnie miesiące ortopedzi muszą interweniować równie często jak podczas zimowej ślizgawicy. Do tej pory dzieci, którym zdarzył się wypadek i trafiły do UDSK nie miały możliwości, aby na miejscu zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt ortopedyczny.
- Było to dość kłopotliwe, ponieważ jeden rodzic musiał zostać przy dziecku, a drugi szukał sklepu, w którym może kupić kulę, ortezę czy stabilizator - mówi Magdalena Milewska-Wilińska z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego w Białymstoku. - Teraz bez niepotrzebnej zwłoki, tuż po wizycie dziecko może dostać potrzebne zaopatrzenie, by jak najszybciej zacząć leczenie czy rehabilitację.
Na terenie województwa podlaskiego działa 14 salonów medycznych Centrum Ortopedyczno-Protetycznego, w tym już cztery w Białymstoku. Punkt w UDSK ulokowany jest przy wejściu, w holu głównym, tam gdzie znajduje się szatnia i szpitalna apteka. Centrum Ortopedyczno-Protetyczne to sklep z zaawansowanym zaopatrzeniem medycznym, którego oferta jest skierowana zarówno do dzieci jak i dorosłych.
- W UDSK będziemy mieli oczywiście głównie wysokiej jakości asortyment dziecięcy. Z naszej praktyki wynika, że w przyszpitalnych sklepach najczęściej wydawane jest zaopatrzenie dla pacjentów urazowych, a więc ortezy na nadgarstek, kolano czy na kostkę - dodaje Magdalena Milewska-Wilińska.
W UDSK funkcjonuje też poradnia preluksacyjna, do której niemal każdego dnia ustawiają się kolejki. Dla rodziców noworodków była to duża niedogodność, kiedy po uzyskaniu porady nie mogli w pobliżu kupić przepisanego przez lekarza aparatu do leczenia stawów biodrowych. Dzięki otwarciu sklepu COP mogą sprawę załatwić szybko i bez problemu. Pracownicy sklepu na bieżąco będą konsultować się z lekarzami z poradni, by ofertę zaopatrzenia jak najdokładniej dopasować do potrzeb małych pacjentów.
Kolejna grupa chorych odwiedzających szpital dziecięcy, która często ma problem z poruszaniem się to dzieci niepełnosprawne. Każdy rodzic wie jaka to udręka wędrować z dzieckiem na wózku od sklepu do sklepu. Sklep w UDSK ułatwi im życie. COP ma szeroką ofertę wózków inwalidzkich, pionizatorów, urządzeń multifunkcyjnych, wózków elektrycznych czy specjalnych fotelików samochodowych.
Oprócz zaopatrzenia seryjnego pacjenci, którzy mają specjalne potrzeby mogą zamówić spersonalizowany sprzęt wykonany na miarę: gorsety ortopedyczne, łuski, stabilizatory postawy, prostotrzymacze, indywidualne obuwie ortopedyczne, a także protezy kończyn. W pracowni COP przy ul. Ryskiej specjaliści przy użyciu najnowocześniejszych technologii wykonują protezy i ortezy w ultracienkich włókien węglowych, m.in. dla sportowców.
- Miarę zdejmujemy przy użyciu skanera 3D, pozwalającego na odwzorowanie sylwetki z dokładnością nawet do 0,5 mm. Model wycina potem zaawansowany robot-frezarka z taką samą precyzją. Pacjent dostaje zaopatrzenie idealnie dopasowane - mówi Emil Chojnowski, właściciel Centrum Ortopedyczno-Protetycznego.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.