Komunikaty PR

Mama Dla Mamy. Razem zadbajmy o zdrowie kobiet.

2021-05-24  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Dorota Zadroga
PMM

ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Do pobrania Mama ( 0.05 MB )

Regularne badania, do których mamy dostęp w Polsce, dla wielu kobiet na świecie pozostają poza zasięgiem. USG dla kobiet w ciąży, mammografia i cytologia – dla Polek to jedna wizyta u lekarza, dla mamy z krajów Globalnego Południa to coś nieosiągalnego. Dzień Matki to doskonała okazja do przyjrzenia się historii badań, nie tylko swoich, ale kobiet na całym świecie. Aby wspólnie zawalczyć o zdrowie.

Codziennie na świecie z powodu komplikacji związanych z ciążą lub porodem umiera 810 kobiet. Dla kobiet z krajów ubogich i rozwijających się ryzyko śmierci jest ponad 130 razy wyższe niż w krajach rozwiniętych. Poprawa warunków przyjmowania porodów i zwiększenie przeżywalności matek i dzieci to jedno z priorytetowych zadań WHO. Bez odpowiedniej opieki na każdym etapie ciąży, ten cel będzie byt odległy, aby był realny. A każdy dzień to szansa na uratowanie życia kobiety.

Ciąża to doskonała okazja do wykonania cytologii, zmierzenia ciśnienia, sprawdzenia wagi, zbadania krwi. A samo usłyszenie bicia serca dziecka to ogromna psychiczna ulga i radość dla przyszłej mamy - mówi Beata Stecz Niciak, ginekolog-położnik Polskiej Misji Medycznej.

Obecna sytuacja po części wynika z braku lekarzy – szczególnie na terenach wiejskich porody najczęściej odbywają się bez profesjonalnej pomocy, zwiększając ryzyko śmierci matki i dziecka. Obfite krwawienie lub infekcje w szpitalu jest wyleczalne, ale nawet zdrowa kobieta nie będzie sobie w stanie z tym poradzić, jeśli będzie skazana wyłącznie na siebie.

Między 2006 a 2019 rokiem liczba porodów przyjmowanych przez wykwalifikowany personel wzrosła w ujęciu globalnym z 64% do 81%. To ogromna zmiana, ale teraz musimy skupić się na tych 19% porodów, które wciąż wiążą się z ogromnym ryzykiem zdrowia matki i dziecka. Pamiętajmy, że jedna kobieta najczęściej rodzi więcej niż jedno dziecko oraz opiekuje się rodzicami swoimi i męża, więc od jej zdrowia jest zależna cała rodzina - mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.

Brak opieki nad kobietami w ciąży to globalny problem, wymagający zaangażowania i solidarności ponad granicami. Koszt czterech wizyt kontrolnych w Wenezueli i Tanzanii to około 60 złotych, jednak dla wielu rodzin to wydatek, który musi ustąpić zakupowi żywności i opłaceniu czynszu. W Polsce tymi samymi badaniami objęta jest każda kobieta w ciąży – bezpłatnie, u swojego lekarza, do którego podróż nie zajmuje całego dnia. Warto spojrzeć na możliwości, jakie mamy, i podzielić się pomocą z kobietami, które jej najbardziej potrzebują.

Dołącz do darczyńców Polskiej Misji Medycznej i wspomóż akcję Mama Dla Mamy:  

· zakup pakiet badań USG przez stronę https://pmm.org.pl/mama-dla-mamy

· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc

· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem Mama.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMM
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.