Mama Dla Mamy. Razem zadbajmy o zdrowie kobiet.
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Regularne badania, do których mamy dostęp w Polsce, dla wielu kobiet na świecie pozostają poza zasięgiem. USG dla kobiet w ciąży, mammografia i cytologia – dla Polek to jedna wizyta u lekarza, dla mamy z krajów Globalnego Południa to coś nieosiągalnego. Dzień Matki to doskonała okazja do przyjrzenia się historii badań, nie tylko swoich, ale kobiet na całym świecie. Aby wspólnie zawalczyć o zdrowie.
Codziennie na świecie z powodu komplikacji związanych z ciążą lub porodem umiera 810 kobiet. Dla kobiet z krajów ubogich i rozwijających się ryzyko śmierci jest ponad 130 razy wyższe niż w krajach rozwiniętych. Poprawa warunków przyjmowania porodów i zwiększenie przeżywalności matek i dzieci to jedno z priorytetowych zadań WHO. Bez odpowiedniej opieki na każdym etapie ciąży, ten cel będzie byt odległy, aby był realny. A każdy dzień to szansa na uratowanie życia kobiety.
– Ciąża to doskonała okazja do wykonania cytologii, zmierzenia ciśnienia, sprawdzenia wagi, zbadania krwi. A samo usłyszenie bicia serca dziecka to ogromna psychiczna ulga i radość dla przyszłej mamy - mówi Beata Stecz Niciak, ginekolog-położnik Polskiej Misji Medycznej.
Obecna sytuacja po części wynika z braku lekarzy – szczególnie na terenach wiejskich porody najczęściej odbywają się bez profesjonalnej pomocy, zwiększając ryzyko śmierci matki i dziecka. Obfite krwawienie lub infekcje w szpitalu jest wyleczalne, ale nawet zdrowa kobieta nie będzie sobie w stanie z tym poradzić, jeśli będzie skazana wyłącznie na siebie.
– Między 2006 a 2019 rokiem liczba porodów przyjmowanych przez wykwalifikowany personel wzrosła w ujęciu globalnym z 64% do 81%. To ogromna zmiana, ale teraz musimy skupić się na tych 19% porodów, które wciąż wiążą się z ogromnym ryzykiem zdrowia matki i dziecka. Pamiętajmy, że jedna kobieta najczęściej rodzi więcej niż jedno dziecko oraz opiekuje się rodzicami swoimi i męża, więc od jej zdrowia jest zależna cała rodzina - mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.
Brak opieki nad kobietami w ciąży to globalny problem, wymagający zaangażowania i solidarności ponad granicami. Koszt czterech wizyt kontrolnych w Wenezueli i Tanzanii to około 60 złotych, jednak dla wielu rodzin to wydatek, który musi ustąpić zakupowi żywności i opłaceniu czynszu. W Polsce tymi samymi badaniami objęta jest każda kobieta w ciąży – bezpłatnie, u swojego lekarza, do którego podróż nie zajmuje całego dnia. Warto spojrzeć na możliwości, jakie mamy, i podzielić się pomocą z kobietami, które jej najbardziej potrzebują.
Dołącz do darczyńców Polskiej Misji Medycznej i wspomóż akcję Mama Dla Mamy:
· zakup pakiet badań USG przez stronę https://pmm.org.pl/mama-dla-mamy
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem Mama.
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Podaruj zdrowy sen swoim bliskim – wybierz materac na prezent
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
Połowa Polaków wspiera zbiórki charytatywne online – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research dla Allegro. Najczęściej przekazujemy datki na pomoc humanitarną związaną z kataklizmami, wsparcie chorych, pomoc dzieciom czy zwierzętom. Jeszcze do niedawna zbiórki internetowe kojarzyły się głównie z finansowaniem terapii czy rehabilitacji dla ciężko chorych, ale coraz częściej ludzie zbierają na podstawowe potrzeby, takie jak żywność czy opał na zimę, ale również na realizację marzeń.