Mama Dla Mamy. Razem zadbajmy o zdrowie kobiet.
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Regularne badania, do których mamy dostęp w Polsce, dla wielu kobiet na świecie pozostają poza zasięgiem. USG dla kobiet w ciąży, mammografia i cytologia – dla Polek to jedna wizyta u lekarza, dla mamy z krajów Globalnego Południa to coś nieosiągalnego. Dzień Matki to doskonała okazja do przyjrzenia się historii badań, nie tylko swoich, ale kobiet na całym świecie. Aby wspólnie zawalczyć o zdrowie.
Codziennie na świecie z powodu komplikacji związanych z ciążą lub porodem umiera 810 kobiet. Dla kobiet z krajów ubogich i rozwijających się ryzyko śmierci jest ponad 130 razy wyższe niż w krajach rozwiniętych. Poprawa warunków przyjmowania porodów i zwiększenie przeżywalności matek i dzieci to jedno z priorytetowych zadań WHO. Bez odpowiedniej opieki na każdym etapie ciąży, ten cel będzie byt odległy, aby był realny. A każdy dzień to szansa na uratowanie życia kobiety.
– Ciąża to doskonała okazja do wykonania cytologii, zmierzenia ciśnienia, sprawdzenia wagi, zbadania krwi. A samo usłyszenie bicia serca dziecka to ogromna psychiczna ulga i radość dla przyszłej mamy - mówi Beata Stecz Niciak, ginekolog-położnik Polskiej Misji Medycznej.
Obecna sytuacja po części wynika z braku lekarzy – szczególnie na terenach wiejskich porody najczęściej odbywają się bez profesjonalnej pomocy, zwiększając ryzyko śmierci matki i dziecka. Obfite krwawienie lub infekcje w szpitalu jest wyleczalne, ale nawet zdrowa kobieta nie będzie sobie w stanie z tym poradzić, jeśli będzie skazana wyłącznie na siebie.
– Między 2006 a 2019 rokiem liczba porodów przyjmowanych przez wykwalifikowany personel wzrosła w ujęciu globalnym z 64% do 81%. To ogromna zmiana, ale teraz musimy skupić się na tych 19% porodów, które wciąż wiążą się z ogromnym ryzykiem zdrowia matki i dziecka. Pamiętajmy, że jedna kobieta najczęściej rodzi więcej niż jedno dziecko oraz opiekuje się rodzicami swoimi i męża, więc od jej zdrowia jest zależna cała rodzina - mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej.
Brak opieki nad kobietami w ciąży to globalny problem, wymagający zaangażowania i solidarności ponad granicami. Koszt czterech wizyt kontrolnych w Wenezueli i Tanzanii to około 60 złotych, jednak dla wielu rodzin to wydatek, który musi ustąpić zakupowi żywności i opłaceniu czynszu. W Polsce tymi samymi badaniami objęta jest każda kobieta w ciąży – bezpłatnie, u swojego lekarza, do którego podróż nie zajmuje całego dnia. Warto spojrzeć na możliwości, jakie mamy, i podzielić się pomocą z kobietami, które jej najbardziej potrzebują.
Dołącz do darczyńców Polskiej Misji Medycznej i wspomóż akcję Mama Dla Mamy:
· zakup pakiet badań USG przez stronę https://pmm.org.pl/mama-dla-mamy
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem Mama.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.