Mammobus i krwiobus przed CH Focus
Zadbaj o zdrowie także w wakacje! Najlepszą okazją do tego będzie akcja zdrowotna zaplanowana przez CH Focus. W ramach lokalnej inicjatywy skierowanej do mieszkańców, już w tę sobotę 19 sierpnia wszyscy chętni mogą oddać krew w mobilnym punkcie poboru, natomiast 25 sierpnia bydgoszczanki będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego.
Od wielu lat CH Focus zachęca klientów i mieszkańców do regularnych badań i dbania o swoje zdrowie. Do udziału w kolejnej akcji zdrowotnej, galeria zaprasza wszystkich chętnych już w najbliższych dniach.
W sobotę, 19 sierpnia, przed wejściem do centrum handlowego, stanie mobilny punkt poboru krwi, w którym będzie można podzielić się tym bezcennym darem życia z potrzebującymi. Do mobilnego punktu organizatorzy zapraszają osoby zdrowe między 18 a 65 rokiem życia. Na każdego krwiodawcę czekać będzie upominek.
Z kolei w piątek, 25 sierpnia, do bydgoskiego Focusa zawita mammobus. Klientki galerii i mieszkanki Bydgoszczy będą mogły na miejscu poddać się profilaktycznym badaniom mammograficznym. Bezpłatna mammografia skierowana jest do kobiet w wieku 50 - 69 lat w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia, które w przeciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii. Mammobus wyposażony jest w nowoczesny certyfikowany aparat mammograficzny podlegający bieżącym testom i kontrolom jakości.
Aby wziąć udział w badaniu należy wcześniej się zarejestrować. Zgłoszenia na mammografię można dokonywać telefonicznie pod numerem (42) 254 64 12 lub 517 544 004, a także przez internet na stronie medica.org.pl. W tym dniu będą przeprowadzane również odpłatnie badania wśród kobiet w innych grupach wiekowych (koszt 100 zł).
Akcja zdrowotna odbędzie się przed wejściem do CH Focus od ulicy Jagiellońskiej. Zbiórka krwi zaplanowana jest 19 sierpnia, w godzinach 10.00-15.00, natomiast z badań mammograficznych będzie można skorzystać 25 sierpnia, w godzinach 9.00-17.00. Nad prawidłowością wykonywanych badań i pobrań czuwać będzie wykwalifikowany personel medyczny z wieloletnim doświadczeniem.
– Dbanie o własne zdrowie jak i najbliższych nam osób, to priorytet, dlatego zachęcamy wszystkich do udziału w naszej akcji zdrowotnej – mówi Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy. - Mammografia jest badaniem bezbolesnym i bezpiecznym dla zdrowia, a jego wynik może uratować życie. Mamy świadomość, że im więcej kobiet skorzysta z mobilnego laboratorium i przebada się, tym większe prawdopodobieństwo wykrycia choroby i podjęcia właściwego leczenia. Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę także na to, jak ważna jest bezinteresowna pomoc tym osobom, które z różnych przyczyn losowych potrzebują krwi oraz promować krwiodawstwo wśród mieszkańców naszego regionu. Dlatego serdecznie zapraszamy do wspierania i dzielenia się tym cennym darem – dodaje dyrektor.
Organizatorami akcji, wspólnie z CH Focus, są Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy oraz łódzka Medica Mammografia.
Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na www: https://focusbydgoszcz.pl.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.