Mammobus przed Atrium Copernicus
Atrium Copernicus wspiera profilaktykę raka piersi. Toruńska galeria po raz kolejny angażuje się w ważną inicjatywę prozdrowotną skierowaną do kobiet i zachęca je do skorzystania z bezpłatnej mammografii. W piątek, 9 września, mieszkanki Torunia i okolic będą mogły wykonać badanie profilaktyczne w mammobusie, który stanie przed centrum handlowym.
„Łączy Nas Kobiecość” to ogólnopolska akcja profilaktyki raka piersi, organizowana cyklicznie od 11 lat. Celem odbywającej się co roku kampanii jest przebadanie jak największej grupy pań w celu wykluczenia u nich jednej z najgroźniejszych kobiecych chorób – raka piersi. Najskuteczniejszą formą wczesnej profilaktyki nowotworu jest mammografia, która pozwala w porę podjąć właściwą terapię i daje szansę powrotu do zdrowia. Od wielu lat bezpłatne badania przeprowadzane są w całej Polsce w ramach ogólnopolskiej kampanii „Łączy Nas Kobiecość”. W inicjatywę ponownie włączyło się także Atrium Copernicus.
- Kampania „Łączy nas kobiecość” dotyka ważnego problemu społecznego i propaguje konieczność regularnego badania się wśród kobiet. Biorąc udział w akcji, chcemy podkreślić, jak ważna jest profilaktyka i zachęcać torunianki do wykonywania badań mammograficznych. Mamy nadzieję, że wzorem poprzednich edycji, również piątkowa akcja odniesie sukces i z badań skorzysta duże grono torunianek - mówi Ewa Machowska, dyrektor Atrium Copernicus.
Torunianki będą mogły poddać się profilaktycznym badaniom mammograficznym już 9 września. Tego dnia na parkingu Atrium Copernicus, od strony ul. Żółkiewskiego 15, zaparkuje mammobus, który będzie czynny w godz. 9.00-16.00. Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać kobiety w wieku 50 - 69 lat, które w ciągu 2 ostatnich lat nie wykonały takiego badania. Dla pań, spoza grupy refundowanej, oferowane są badania odpłatnie w kwocie 100 zł.
Mammobus wyposażony jest w nowoczesny certyfikowany aparat mammograficzny, podlegający bieżącym testom i kontrolom jakości. Nad prawidłowością wykonywanych badań czuwa wykwalifikowany personel z wieloletnim doświadczeniem. Rejestracji na badanie można dokonać telefonicznie pod numerem 42/ 254 64 12 lub online na stronie www.medica.org.pl. Do rejestracji należy przygotować nr PESEL oraz nr telefonu kontaktowego.
Akcja prozdrowotna jest elementem programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju.
Więcej informacji: www.atrium-copernicus.pl.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.