Komunikaty PR

MARKA DAFI REALIZUJE PROJEKT OCHRONY PRZYRODY „ŚWIĘTOKRZYSKI PARASOL DLA NATURY

2021-08-23  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania Dafi ( 0.02 MB )

MARKA DAFI REALIZUJE PROJEKT OCHRONY PRZYRODY
„ŚWIĘTOKRZYSKI PARASOL DLA NATURY”

 

„WPATRZ SIĘ GŁĘBOKO, GŁĘBOKO W PRZYRODĘ,
A WTEDY WSZYSTKO LEPIEJ ZROZUMIESZ”

ALBERT EINSTEIN

Polska marka Dafi (Formaster Group) od lat inicjuje i wspiera lokalne projekty działające dla dobra środowiska. Edukuje, inspiruje i pokazuje nowe możliwości. Wzmożona troska o środowisko naturalne i świadoma odpowiedzialność społeczna są wpisane w DNA marki i definiują jej najważniejsze wartości.

 

16 lipca 2021 roku odbyło się spotkanie prasowe marki dotyczące kolejnej proekologicznej, lokalnej inicjatywy. W tym roku marka Dafi wraz ze Stowarzyszeniem MOST zaangażowała się w projekt „Świętokrzyski Parasol dla Natury”, którego celem jest ochrona gatunków parasolowych zagrożonych wymarciem i ich siedlisk. Projekt zakłada zbadanie i podjęcie prób ochrony cennych przyrodniczo miejsc w regionie.

 

„Naszą największą motywacją jest aktywna ochrona przyrody i wsparcie środowiska”

 

Podczas konferencji prasowej Maciej Bursztein – dyrektor ds. rozwoju i członek zarządu Formaster Group podkreślił znaczenie zaangażowania marki w lokalne działania proekologiczne: „Świętokrzyski Parasol dla Natury” to pierwszy tak duży i interdyscyplinarny projekt w partnerstwie prywatno-społecznym, który jest realizowany w województwie świętokrzyskim. Niezmiennie dążymy do tego, aby ograniczać wpływ naszej działalności produkcyjnej na środowisko naturalne do absolutnego minimum. Naszą największą motywacją jest aktywna ochrona przyrody i wsparcie środowiska”

 

 

„Co minutę planeta traci las o powierzchni 36 boisk do piłki nożnej”*

 

Lasy naturalne stanowią jedne z najbardziej różnorodnych ekosystemów na naszej planecie i tworzą środowisko życia większości gatunków lądowych roślin i zwierząt. Pomagają usuwać z atmosfery nadmiar dwutlenku węgla i chronią nas przed skutkami kryzysu klimatycznego, które już dziś są odczuwalne. Dlatego też musimy chronić tereny leśne, a tymczasem są one jednym z najbardziej zagrożonych obszarów na Ziemi. Liczby mówią same za siebie: wg danych Global Forest Watch/ World Resources Institute* w każdej minucie na Ziemi znika las o powierzchni 36 boisk do piłki nożnej.
Dodatkowo w Polsce gwałtownie rośnie tempo pozyskania drewna, w tym z lasów starych i bardzo cennych, osiągając wzrost nawet 100% co roku.

 

 

W Polsce brakuje rezerwatów przyrody – alarmują eksperci

 

Jednak ochrona lasów to nie tylko działanie skierowane przeciwko negatywnym zmianom klimatu, lecz także ochrona gatunków zagrożonych wymarciem i ich siedlisk. A w praktyce tylko utworzenie rezerwatu lub parku narodowego daje szanse realnej ochrony cennego obszaru, ponieważ obowiązują w nich największe rygory i zakazy. Jednak jak alarmują przyrodnicy jest ich w Polsce zbyt mało. W naszym kraju zaledwie  niespełna 1% lasów jest objętych ochroną rezerwatową, a w ciągu ostatnich 10 lat utworzono łącznie 99 rezerwatów przyrody, a więc niespełna 10 rocznie. Jeszcze gorzej wypada średnia z ostatnich 5 lat – to mniej niż 6 obiektów obejmowanych ochroną rocznie o średniej wielkości niespełna 40 ha. A zdaniem naukowców, aby skutecznie chronić cenne lasy, rezerwat powinien mieć powierzchnię przynajmniej 500 ha.

 

„Wierzymy, że możemy stanowić inspirację dla innych firm”

 „Świętokrzyski Parasol dla Natury” to kolejne przedsięwzięcie, które realizujemy w trosce o lokalne dziedzictwo naturalne. Wierzymy, że możemy stanowić inspirację dla innych firm i zachęcamy do podejmowania działań przyczyniających się do utrzymania ekosystemu w odpowiednim stanie” – dodaje Filip Makówka – dyrektor handlowy i członek zarządu Formaster Group.

 

Co już zostało osiągnięte w projekcie „Świętokrzyski Parasol dla Natury”?

Projekt rozpoczął się w styczniu 2020 roku i początkowo przyrodnicy skontrolowali 14 różnych lokalizacji nieobjętych dotąd żadnymi formami ochrony przyrody, z czego 10 zostało przez nich szczegółowo przebadanych. Tereny te to przede wszystkim cenne fragmenty lasów zbliżonych do naturalnych oraz mokradła, na przykład torfowiska. Podczas badań naukowcy wykonali około 120 kontroli terenowych, które trwały łącznie około 600 godzin, co pozwoliło im na przygotowanie szerokiej dokumentacji fotograficznej, 12 raportów miesięcznych oraz 3 raportów dla 3 nadleśnictw. A co najważniejsze, przyrodnicy złożyli już 2 kompletne wnioski o ustanowienie nowych form ochrony przyrody na przebadanych terenach.

 

Ale na tym nie koniec – w opracowaniu jest 9 kolejnych wniosków, a także 14 publikacji naukowych dotyczących lokalizacji objętych inicjatywą. Na efekty działań nie trzeba było długo czekać – aż 7 obszarów wskazanych przez przyrodników (w 3 nadleśnictwach) – zostało wyłączonych ze zwykłej gospodarki leśnej, co w praktyce oznacza, że objęto je ochroną na mocy wewnętrznych regulacji Lasów Państwowych. W czasie trwania projektu przyrodnicy wykryli szereg gatunków skrajnie rzadko występujących w Polsce i zagrożonych, czasem na granicach swoich zasięgów występowania w Europie, oraz gatunki nowe dla województwa świętokrzyskiego.

 

 

 

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.