Maska masce nierówna - przewodnik po maskach ochronnych
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
W doborze najlepszej ochrony pomoże porównanie dostępnych na rynku masek ochronnych, które przygotowali specjaliści Batist Medical w ramach kampanii społecznej „Chrońmy się”.
Wybór właściwej maski zależy od tego, do jakich celów będzie wykorzystywana. „Do powszechnego użytku, do codziennej ochrony, zdecydowanie najlepsze będą maski chirurgiczne typu IIR lub półmaski filtrujące FFP2 lub FFP3 bez zaworu. Dla profesjonalnego użytkownika, w warunkach np. szpitalnych, rekomendowałbym maski chirurgiczne typu IIR lub półmaski filtrujące FFP3 bez zaworu lub z zaworem” – powiedział Leszek Garbacz, specjalista ds. ochrony osobistej Batist Medical.
- Maski chirurgiczne
Wykonane z minimum 3 warstw włókniny, będące wyrobami medycznymi jednorazowego użytku, podlegają testowaniu i wymaganiom zgodnie z normą EN 14683:2019+AC:2019. Norma ta wyróżnia 3 typy masek: Typ I, II oraz IIR. Maski typu IIR są wyrobami o najwyższych wymaganiach w zakresie filtracji i barierowości, czyli chronią zarówno użytkownika, jak i osoby wokół.
„Im wyższa skuteczność filtracji i opory oddechowe tym lepiej maska chroni. Warto nadmienić, że maski typu IIR są jedynymi maskami z tej grupy, które zgodnie z normą EN 14683 posiadają odporność na przesiąkanie przez potencjalnie skażone substancje płynne (tzw. splash resistance). Stwarzają one barierę dla aerozoli, są więc najskuteczniejszym środkiem ochrony przed rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów, m.in. wirusów. Warto wspomnieć o nanomaskach z dodatkowym filtrem z nanowłókna, zwiększającym ochronę przed bakteriami i wirusami” – powiedział Leszek Garbacz, specjalista ds. ochrony osobistej Batist Medical.
Wymagania normy EN 14683 są następujące co do stopnia filtracji bakteryjnej (BFE):
- typ I skuteczność filtracji ≥ 95,
- typ II skuteczność filtracji ≥ 98,
- typ IIR skuteczność filtracji ≥ 98.
Ta sama norma określa też opory oddechowe (DP):
- typ I <40Pa/cm2,
- typ II <40Pa/cm2,
- typ IIR (<60Pa/cm2).
- Półmaski filtrujące – środki ochrony indywidualnej (Ś.O.I)
Nie są to wyroby medyczne, są to środki ochrony indywidualnej, zgodnie z Dyrektywą EU 2016/425. Podstawową normą kwalifikująco-badawczą dla nich jest norma EN 149:2001+A1:2009. Zgodnie z nią półmaski filtrujące można podzielić na 3 główne kategorie: FFP1, FFP2, FFP3.
W zakresie wymagań penetracji materiału filtracyjnego norma określa następujące wymagania:
- FFP1 – max. 20%
- FFP2 – max. 6%
- FFP3 – max. 1 %
“To oznacza, że najwyżej 1% patogenów otaczających osobę noszącą poprawnie założoną maskę FFP3 ma szansę się przez nią przedostać” – tłumaczy Leszek Garbacz z Batist Medical.
Półmaski filtrujące (głównie FFP3) mogą również występować z dodatkowym zaworem wydechowym. Są one przeznaczone głównie jako środek ochrony dla personelu medycznego pracującego w oddziałach zakaźnych, ze względu na fakt, że wydychane powietrze nie jest w żaden sposób filtrowane – nie chroni więc otoczenia przed potencjalną infekcją, zapewnia jednak ochronę użytkownika.
- Maski filtrujące - środki ochrony indywidualnej (Ś.O.I)
Wyroby te, będące połączeniem pełnej maski twarzowej z ochroną oczu oraz maski oddechowej z wymiennymi filtrami, to również środki ochrony indywidualnej, zgodnie z Dyrektywą EU 2016/425. Podstawową normą kwalifikująco-badawczą dla tych wyrobów jest norma EN 149:2001+A1:2009.
Są to wyroby wielokrotnego użytku, przeznaczone wyłączenie dla profesjonalnego użytkownika.
- Maski wykonane z tkaniny
Są to najprostsze produkty ochronne, niestety niebędące przedmiotem badań i testów na zgodność z którąkolwiek z obowiązujących norm europejskich.
Trudno jednoznacznie określić poziom ochrony dla tych produktów. Jak mówi Leszek Garbacz, specjalista ds. ochrony osobistej Batist Medical „Maski wykonane z tkaniny mają bardzo podstawowy poziom ochrony. Najlepiej chronią przed mandatem za brak maseczki.”
Więcej informacji na temat ochrony osobistej znajduje się na stronie internetowej https://chronmysie.batist.pl.
***
BATIST Medical Polska Sp. z o.o. to polski oddział czeskiej firmy, posiadającej swoje oddziały również na Słowacji, w Niemczech, w Portugalii i w Hiszpanii.
Batist Medical a.s. zajmuje się produkcją i dystrybucją wyrobów medycznych i ochronnych wysokiej jakości. Więcej informacji: https://www.batist.com/pl/produkty-i-uslugi/.
Dodatkowych informacji udziela:
Mariola Sarnowska
Biuro Prasowe Batist Medical Polska Sp. z o.o.
mariola.sarnowska@alfacommunications.pl
tel: 502213047

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.