Komunikaty PR

Melatonina - jak działa i dlaczego jej potrzebujemy?

2021-02-25  |  01:00

Nasz organizm zupełnie inaczej funkcjonuje rano, a inaczej wieczorem. Uwarunkowane jest to naszym zegarem biologicznym, za który w głownej mierze odpowiada melatonina. Jakie są skutki rozregulowania tego hormonu oraz co zrobić, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie?

Co to takiego?

Melatonina to hormon regulujący rytm dobowy naszego organizmu. Za jego produkcję odpowiada szyszynka, znajdująca się w mózgu. W nocy nasz organizm produkuje znacznie więcej melatoniny niż w ciągu dnia. Najwyższy jej poziom odnotowuje się pomiędzy godziną 24 a 3 w nocy – i jest to pora najbardziej efektywnego odpoczynku dla organizmu. Każde zaburzenie tej fazy powoduje, że budzimy się niewyspani i zmęczeni.   

Zaburzenia melatoniny a bezsenność

Nasz organizm doskonale wie, kiedy jest noc, a kiedy dzień. Można powiedzieć, że jesteśmy zaprogramowani tak, by odpoczywać nocą, a wraz z pobudką być bardziej aktywnymi. Odwrócenie tego systemu może doprowadzić do różnych zaburzeń organizmu. Najbardziej oczywistym jest brak snu lub niedosypianie. Jednak w konsekwencji nieregularnego odpoczynku w nocy pojawia się szereg niepożądanych objawów. Problemy z koncentracją, i ogólne złe samopoczucie to tylko początek. Możemy także stać się bardziej nerwowi, mieć mniej siły a nawet mogą nasilić się objawy naszych chorób współistniejących. Wszystko z powodu braku snu. Jeśli hormon melatoniny będzie stale na niskim poziomie – może to mieć wpływ na powstawanie depresji. Dlatego właśnie zimą, kiedy szybciej robi się ciemno, nasz organizm wytwarza melatoninę w złych porach i stajemy się przez to zmęczeni i osowiali. Stąd bierze się  depresja zimowa, zwana także przesileniem.

Jak zadbać o prawidłowe utrzymanie rytmu dobowego?

Jeśli już wiemy, że organizm człowieka inaczej funkcjonuje w dzień, a inaczej w nocy, należy się zastanowić jak można wesprzeć go w zależności od pory dnia. Doskonale sprawdzi się DuoLife Noc, który zadba o wyciszenie wieczorem i przygotowanie naszego organizmu do snu, oraz Dzień, który doda energii na cały, aktywny dzień. Unikalna kompozycja naturalnych składników wspomaga pracę poszczególnych układów, zależnie od cyklu dobowego. Zawiera aż 26 ekstraktów i soków roślinnych, by wspomóc funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, przewodu pokarmowego i układu odpornościowego, oczyszczanie organizmu, pracę mózgu, wątroby i nerek. Zawiera wiele składników aktywnych, w tym cenne antyoksydanty, aminokwasy oraz witaminy i minerały. Wszystko po to, by każdego dnia działać w pełni sił, i pozwalać sobie na ukojenie i sen w nocy.

Trzymanie się wyznaczonego rytmu dobowego jest bardzo ważne dla całego organizmu. Wystarczy, że poświęcimy chwilę na uporządkowanie swojego dnia, w taki sposób, by wieczór i noc były czasem na regenrację. Dzięki temu będziemy wyspani, a przez to bardziej produktywni za dnia. Nasz humor także się polepszy, a przesilenie zimowe nie będzie nam straszne.

www.myduolife.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji Biuro prasowe
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”

Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.

Edukacja

Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce

Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.

Prawo

Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.