Komunikaty PR

Melatonina - jak działa i dlaczego jej potrzebujemy?

2021-02-25  |  01:00

Nasz organizm zupełnie inaczej funkcjonuje rano, a inaczej wieczorem. Uwarunkowane jest to naszym zegarem biologicznym, za który w głownej mierze odpowiada melatonina. Jakie są skutki rozregulowania tego hormonu oraz co zrobić, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie?

Co to takiego?

Melatonina to hormon regulujący rytm dobowy naszego organizmu. Za jego produkcję odpowiada szyszynka, znajdująca się w mózgu. W nocy nasz organizm produkuje znacznie więcej melatoniny niż w ciągu dnia. Najwyższy jej poziom odnotowuje się pomiędzy godziną 24 a 3 w nocy – i jest to pora najbardziej efektywnego odpoczynku dla organizmu. Każde zaburzenie tej fazy powoduje, że budzimy się niewyspani i zmęczeni.   

Zaburzenia melatoniny a bezsenność

Nasz organizm doskonale wie, kiedy jest noc, a kiedy dzień. Można powiedzieć, że jesteśmy zaprogramowani tak, by odpoczywać nocą, a wraz z pobudką być bardziej aktywnymi. Odwrócenie tego systemu może doprowadzić do różnych zaburzeń organizmu. Najbardziej oczywistym jest brak snu lub niedosypianie. Jednak w konsekwencji nieregularnego odpoczynku w nocy pojawia się szereg niepożądanych objawów. Problemy z koncentracją, i ogólne złe samopoczucie to tylko początek. Możemy także stać się bardziej nerwowi, mieć mniej siły a nawet mogą nasilić się objawy naszych chorób współistniejących. Wszystko z powodu braku snu. Jeśli hormon melatoniny będzie stale na niskim poziomie – może to mieć wpływ na powstawanie depresji. Dlatego właśnie zimą, kiedy szybciej robi się ciemno, nasz organizm wytwarza melatoninę w złych porach i stajemy się przez to zmęczeni i osowiali. Stąd bierze się  depresja zimowa, zwana także przesileniem.

Jak zadbać o prawidłowe utrzymanie rytmu dobowego?

Jeśli już wiemy, że organizm człowieka inaczej funkcjonuje w dzień, a inaczej w nocy, należy się zastanowić jak można wesprzeć go w zależności od pory dnia. Doskonale sprawdzi się DuoLife Noc, który zadba o wyciszenie wieczorem i przygotowanie naszego organizmu do snu, oraz Dzień, który doda energii na cały, aktywny dzień. Unikalna kompozycja naturalnych składników wspomaga pracę poszczególnych układów, zależnie od cyklu dobowego. Zawiera aż 26 ekstraktów i soków roślinnych, by wspomóc funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, przewodu pokarmowego i układu odpornościowego, oczyszczanie organizmu, pracę mózgu, wątroby i nerek. Zawiera wiele składników aktywnych, w tym cenne antyoksydanty, aminokwasy oraz witaminy i minerały. Wszystko po to, by każdego dnia działać w pełni sił, i pozwalać sobie na ukojenie i sen w nocy.

Trzymanie się wyznaczonego rytmu dobowego jest bardzo ważne dla całego organizmu. Wystarczy, że poświęcimy chwilę na uporządkowanie swojego dnia, w taki sposób, by wieczór i noc były czasem na regenrację. Dzięki temu będziemy wyspani, a przez to bardziej produktywni za dnia. Nasz humor także się polepszy, a przesilenie zimowe nie będzie nam straszne.

www.myduolife.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.