Komunikaty PR

Mężczyźni nadal nie badają się na raka prostaty, choć problem narasta!

2020-11-02  |  09:49

Jak co roku w listopadzie głośniej mówi się o profilaktyce nowotworów prostaty i jąder. To ważne, bo badania na wykrycie raka prostaty są dopiero na 14. miejscu na liście wykonywanych przez mężczyzn badań, mimo że jest on najczęściej diagnozowanym nowotworem wśród mężczyzn (23% nowych przypadków). W tym roku profilaktyka jest szczególnie ważna, bo wykrywalność chorób cywilizacyjnych z powodu pandemii spadła. Sprawne przeprowadzenie badań ułatwiają ubezpieczenia zdrowotne, z których korzystają już ponad 3 mln Polaków.

Od marca do maja liczba wydanych tak zwanych zielonych kart DiLO, czyli kart diagnostyki i leczenia onkologicznego spadła o 25 procent, wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Choć od czerwca jest lepiej, to nadal wydano ich łącznie o 8 procent mniej niż rok wcześniej. Inne źródła podają jednak wyższe liczby, nawet rzędu 40 procent. To efekt pandemii, przez którą skupiamy się przede wszystkim na wykrywaniu i leczeniu zakażonych koronawirusem. Dlatego tym bardziej należy dbać obecnie o profilaktykę innych chorób. W listopadzie, jak co roku, skupmy się na „męskich” nowotworach. Zwłaszcza że coraz więcej osób ma z nimi problemy. Według European Cancer Information System (ECIS) wynika, że rak prostaty jest najczęściej wykrywanym u panów nowotworem (23 proc. nowych przypadków).

Warto pamiętać, że podstawowym badaniem wykrywającym raka prostaty jest analiza poziomu PSA, która polega wyłącznie na pobraniu krwi. O dowolnej porze dnia, więc nie wymaga żadnych przygotowań. Badanie to można wykonać wręcz „z marszu”, nawet przy okazji wizyty w przychodni z innego powodu. Mimo to nasze dane pokazują, że znajduje się daleko na liście najczęściej wykonywanych przez mężczyzn badań – na 14. miejscu, a powinno być znacznie wyżej. Uważam, że osoby znajdujące się w grupie ryzyka, czyli mężczyźni po czterdziestce, choć i młodsi również, powinni wykonywać to badanie raz w roku. Z kolei w przypadku raka jąder pierwszym działaniem, jest samodzielne sprawdzanie, czy nie pojawiają się na nich guzki – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Jak wynika z danych ubezpieczyciela o korzystaniu z usług, przez rok nic się nie zmieniło. Świadczy to o tym, że mimo rosnącej powoli świadomości zagrożeń, panowie nadal z rezerwą podchodzą do profilaktyki i badań.

Inne schorzenia przegrywają z koronawirusem

Przyczyną spadku wykrywalności wielu chorób w tym roku jest to, że służba zdrowia, zajęta jest przede wszystkim walką z COVID-19. Oznacza to m.in. opóźnienia w planowym leczeniu niektórych pacjentów wcześniej zdiagnozowanych. Równie ważnym czynnikiem jest strach pacjentów, obawiających się zakażenia wirusem i rezygnujących z tego powodu z badań. Tymczasem z prognoz wspomnianego już ECIS wynika, że bieżący rok przyniesie w Polsce ponad 196 tys. nowych zachorowań na nowotwory. Wskutek tych problemów w 2020 r. umrze aż 118 tysięcy Polaków. W całej UE liczby te wynoszą odpowiednio 2,7 i 1,3 mln.

Na jakie nowotwory chorujemy najczęściej?

Porównując Polskę z UE, warto zauważyć, że pod względem wskaźnika częstości zachorowań na nowotwory wypadamy lepiej niż większość krajów UE (535,6 na 100 tys. mieszkańców versus 569 średniej UE). Niestety, sytuacja odwraca się, gdy weźmiemy pod uwagę umieralność – pod tym względem Polska wypada gorzej niż większość krajów UE (aż 331,4 zgonów na 100 tys. osób przy 263,6 zgonach na 100 tys. mieszkańców w całej Unii). Najczęściej występującymi nowotworami w UE są rak piersi i prostaty. Rak piersi jest też obok nowotworu płuc najbardziej śmiertelny – odpowiednio 16,5 i 24 proc. wszystkich zgonów nowotworowych.

Rzeczywiste statystyki mogą obecnie wyglądać bardziej ponuro niż prognozy, szczególnie pod kątem zbyt późnej wykrywalności zaawansowanych nowotworów. Pamiętajmy, że tygodniowo z ich powodu umiera ponad 2 tysiące osób. Dlatego nie bagatelizujmy sygnałów ostrzegawczych, które wysyła organizm. Postawmy na profilaktykę – im wcześniej uda się postawić odpowiednią diagnozę, tym lepiej dla nas – mówi Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Zbawcza profilaktyka

Im szybciej wykryjemy problem, tym większa szansa na powrót do zdrowia. To wie większość z nas. Dlatego tak ważne są regularne badania. Owszem, obecnie ich wykonanie może być utrudnione, ale nie wolno z niektórych z nich rezygnować, przede wszystkim onkologicznych. Jak szybko wykonać badania? Niestety w ramach NFZ ciągle mamy do czynienia z długimi kolejkami (jeszcze dłuższymi przez pandemię). Dlatego coraz więcej osób korzysta z pomocy prywatnie. Świadczy o tym m.in. rosnący odsetek osób korzystających z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń polisy te posiada już ponad 3 mln Polaków, czyli 13,1 proc. więcej niż rok temu. W I półroczu tego roku wydaliśmy na nie prawie pół miliarda złotych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego
2024-06-25 | 08:39

Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.