Moc witamin w pielęgnacji skóry
Witaminy są kluczowym czynnikiem wpływającym na kondycję, wygląd i zdrowie naszej cery. Najpopularniejszymi witaminami stosowanymi w preparatach kosmetycznych do twarzy są witaminy A, C oraz E. To właśnie one wpływają na prawidłowe funkcjonowanie skóry i najsilniej walczą z jej naturalnymi procesami starzenia. Witaminy to mocna broń w uzyskaniu idealnej cery, której nie powinniśmy wahać się użyć.
- Dobroczynne witaminy, które korzystnie działają na skórę, czyli A, C oraz E, to bardzo silne przeciwutleniacze. Działają antyoksydacyjnie, chroniąc tym samym przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Nie bez powodu mówi się o nich „witaminy młodości". Biorą one udział w wielu procesach, np. syntezie kolagenu, regeneracji i odbudowie tkanek, poprawiają również funkcje barierowe skóry, zapobiegając wnikaniu szkodliwych czynników ze środowiska zewnętrznego. Składniki te powinny wejść do rutyny naszej codziennej pielęgnacji, po 25. roku życia – mówi Sandra Bujnowska, kosmetolog i właścicielka marki SensualSpa.
Warto poznać właściwości „witamin młodości” oraz sposoby, jak i kiedy je stosować. Witamina C polecana jest przy porannej pielęgnacji, natomiast retinol (witamina A) należy nakładać na noc. Przy podrażnieniach i zaczerwienionej skórze warto sięgnąć po witaminę E.
Przyśpieszona odnowa
Witamina A najczęściej występuje w formie retinolu i jego pochodnych. Podczas jej stosowania należy uważać na jej stężenie, ponieważ silnie oddziałuje na naskórek i może naruszyć barierę hydrolipidową. Witamina A pośrednio i bezpośrednio wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu uelastycznia ją i redukuje drobne zmarszczki. Ponadto neutralizuje niszczycielskie wolne rodniki, a więc opóźnia procesy starzenia. Jej działanie złuszczające sprawdza się w walce z przebarwieniami skóry i zablokowanymi porami.
Wielozadaniowy antyoksydant
Lista korzystnych właściwości witaminy C dla skóry jest długa i różnorodna. Przede wszystkim należy do jednego z silniejszych antyoksydantów. Opóźnia procesy starzenia się skóry. Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu. Zwiększa jego produkcje, dzięki czemu cera staje się bardziej jędrna i sprężysta. Witamina C polecana jest przy problemie przebarwień. Hamuje działanie tyrozynazy – enzymu odpowiedzialnego za proces wytwarzania melaniny, dzięki czemu redukuje przebarwienia, rozjaśnia cerę i wyrównuje koloryt. Witamina C sprawdzi się przy pielęgnacji cery naczyniowej, ponieważ zwiększa odporność mechaniczną ścian naczyń krwionośnych. Przekłada się to na zmniejszenie widoczności rozszerzonych naczynek i redukcje zaczerwieniania skóry.
Ukojenie i nawilżenie
Witamina E to zbiorcze określenie obejmujące naturalne i syntetyczne tokoferole oraz tokotrienole. Jej stosowanie przynosi wiele korzyści. Witamina E poprawia elastyczność oraz poziom nawilżenia skóry (poprawia zdolność komórek do wiązania wody). Zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV oraz ma właściwości regenerujące i kojące. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie uszkodzeń skóry.
Idealny skład
Gdzie szukać kosmetyku, który zawiera wszystkie witaminy młodości? Wysoką zawartość witamin A, C i E oraz niezbędnych aminokwasów i innych naturalnych minerałów znajdziemy w kremie na dzień Sensitive Balance przeciwdziałającym zaczerwienieniu i wrażliwości skóry marki SensualSpa. Produkt ten zawiera olej Brassica Napus Seed o wysokiej zawartości naturalnej witaminy E, która chroni skórę przed wolnymi rodnikami, utlenianiem i zanieczyszczeniami. W jego składzie znajduje się również Lysine Aspartate – naturalny aminokwas pochodzenia roślinnego. Jest to składnik przeciw zmęczeniu i stresowi, który oferuje potrójne działanie przeciw zmęczeniu skóry (energetyzowanie poprzez stymulację ATP, detoksykację komórek i stymulację mikrokrążenia skórnego).
Krem na dzień Sensitive Balance SensualSpa można zakupić na stronie: https://www.sensualspa.eu/pl/sklep/

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.