Moc witamin w pielęgnacji skóry
Witaminy są kluczowym czynnikiem wpływającym na kondycję, wygląd i zdrowie naszej cery. Najpopularniejszymi witaminami stosowanymi w preparatach kosmetycznych do twarzy są witaminy A, C oraz E. To właśnie one wpływają na prawidłowe funkcjonowanie skóry i najsilniej walczą z jej naturalnymi procesami starzenia. Witaminy to mocna broń w uzyskaniu idealnej cery, której nie powinniśmy wahać się użyć.
- Dobroczynne witaminy, które korzystnie działają na skórę, czyli A, C oraz E, to bardzo silne przeciwutleniacze. Działają antyoksydacyjnie, chroniąc tym samym przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Nie bez powodu mówi się o nich „witaminy młodości". Biorą one udział w wielu procesach, np. syntezie kolagenu, regeneracji i odbudowie tkanek, poprawiają również funkcje barierowe skóry, zapobiegając wnikaniu szkodliwych czynników ze środowiska zewnętrznego. Składniki te powinny wejść do rutyny naszej codziennej pielęgnacji, po 25. roku życia – mówi Sandra Bujnowska, kosmetolog i właścicielka marki SensualSpa.
Warto poznać właściwości „witamin młodości” oraz sposoby, jak i kiedy je stosować. Witamina C polecana jest przy porannej pielęgnacji, natomiast retinol (witamina A) należy nakładać na noc. Przy podrażnieniach i zaczerwienionej skórze warto sięgnąć po witaminę E.
Przyśpieszona odnowa
Witamina A najczęściej występuje w formie retinolu i jego pochodnych. Podczas jej stosowania należy uważać na jej stężenie, ponieważ silnie oddziałuje na naskórek i może naruszyć barierę hydrolipidową. Witamina A pośrednio i bezpośrednio wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu uelastycznia ją i redukuje drobne zmarszczki. Ponadto neutralizuje niszczycielskie wolne rodniki, a więc opóźnia procesy starzenia. Jej działanie złuszczające sprawdza się w walce z przebarwieniami skóry i zablokowanymi porami.
Wielozadaniowy antyoksydant
Lista korzystnych właściwości witaminy C dla skóry jest długa i różnorodna. Przede wszystkim należy do jednego z silniejszych antyoksydantów. Opóźnia procesy starzenia się skóry. Witamina C bierze udział w syntezie kolagenu. Zwiększa jego produkcje, dzięki czemu cera staje się bardziej jędrna i sprężysta. Witamina C polecana jest przy problemie przebarwień. Hamuje działanie tyrozynazy – enzymu odpowiedzialnego za proces wytwarzania melaniny, dzięki czemu redukuje przebarwienia, rozjaśnia cerę i wyrównuje koloryt. Witamina C sprawdzi się przy pielęgnacji cery naczyniowej, ponieważ zwiększa odporność mechaniczną ścian naczyń krwionośnych. Przekłada się to na zmniejszenie widoczności rozszerzonych naczynek i redukcje zaczerwieniania skóry.
Ukojenie i nawilżenie
Witamina E to zbiorcze określenie obejmujące naturalne i syntetyczne tokoferole oraz tokotrienole. Jej stosowanie przynosi wiele korzyści. Witamina E poprawia elastyczność oraz poziom nawilżenia skóry (poprawia zdolność komórek do wiązania wody). Zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV oraz ma właściwości regenerujące i kojące. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie uszkodzeń skóry.
Idealny skład
Gdzie szukać kosmetyku, który zawiera wszystkie witaminy młodości? Wysoką zawartość witamin A, C i E oraz niezbędnych aminokwasów i innych naturalnych minerałów znajdziemy w kremie na dzień Sensitive Balance przeciwdziałającym zaczerwienieniu i wrażliwości skóry marki SensualSpa. Produkt ten zawiera olej Brassica Napus Seed o wysokiej zawartości naturalnej witaminy E, która chroni skórę przed wolnymi rodnikami, utlenianiem i zanieczyszczeniami. W jego składzie znajduje się również Lysine Aspartate – naturalny aminokwas pochodzenia roślinnego. Jest to składnik przeciw zmęczeniu i stresowi, który oferuje potrójne działanie przeciw zmęczeniu skóry (energetyzowanie poprzez stymulację ATP, detoksykację komórek i stymulację mikrokrążenia skórnego).
Krem na dzień Sensitive Balance SensualSpa można zakupić na stronie: https://www.sensualspa.eu/pl/sklep/
Światowy Dzień Wcześniaka. „Dziś większość dzieci da się uratować”
Test na HIV anonimowo i bezpłatnie w Nakle i Żninie
Mosznowładcy w Promenadzie! Wpadnij do centrum i przebadaj się za darmo!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Alicja Węgorzewska: W Warszawskiej Operze Kameralnej sięgamy po rzadkie i trudne dzieła sprzed wieków. Chcemy zaprezentować widzom najwyższy kunszt
– Sukcesy Warszawskiej Opery Kameralnej to sukcesy całego zespołu. Każde ogniwo musi pracować na najwyższych obrotach i na najwyższym poziomie – podkreśla Alicja Węgorzewska. Dyrektor WOK wyjątkowo skutecznie działa na rzecz przywracania niezwykłych dzieł barokowych na scenę i zaprasza do współpracy nietuzinkowych artystów. W obliczu rosnącej dominacji sztucznej inteligencji i rewolucji technologicznej stara się udowodnić, że klasyka nie tylko przetrwała próbę czasu, ale i zyskała nową jakość. Efektem pracy wielu osób są nieprzeciętne produkcje, profesjonalnie zarejestrowane i odnoszące sukcesy na międzynarodowych konkursach.
Media
Anna Lewandowska: Są aż trzy odsłony „Czerwonego dywanu” w „Pytaniu na śniadanie”. Ten punkt naszego programu ma bardzo dobrą oglądalność
Prezenterka zaznacza, że cykl, który prowadzi, cieszy się dużym zainteresowaniem widzów. Z tego też względu twórcy „Pytania na śniadanie” postanowili dać jej więcej czasu antenowego. W październiku „Czerwony dywan” zyskał nie tylko nową scenografię, ale także nową odsłonę. Anna Lewandowska podkreśla, że pozyskiwanie najświeższych informacji z kręgów show-biznesowych i dzielenie się nimi z odbiorcami sprawia jej dużą przyjemność.
Problemy społeczne
Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
Roczny cykl regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z edukacją zdrowotną znacząco redukuje ryzyko zdrowotne i poprawia kondycję – wynika z programu badawczego Zdrowa OdWaga przeprowadzonego przez Medicover. U uczestników badania poprawiły się wskaźniki zdrowotne, spadła też absencja chorobowa w pracy. – Wyliczyliśmy metodą naukową, że dzięki 12-miesięcznemu programowi zdobyli oni dodatkowy rok życia w lepszym zdrowiu – ocenia dr n. med. Piotr Soszyński, koordynator medyczny programu badawczego Zdrowa OdWaga.