Komunikaty PR

Muzyczne drag show o HIV w Krakowie

2024-02-13  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.56 MB )

Już w najbliższą sobotę w krakowskim klubie Lindo Bar (ul. Sławkowska 23) wystąpią polskie drag queens: Zicola, Kitty oraz Miss Polonia. Oprócz zapewnienia publiczności świetnej zabawy, ich występy mają na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę HIV/AIDS. To bardzo ważna akcja: zgodnie z danymi NIZP PZH–PIB, liczba odnotowywanych w Polsce zakażeń HIV ciągle rośnie. Według wstępnych danych w 2023 roku wykryto w naszym kraju wirusa u niemal 3 tysięcy osób – to niestety rekord. A licznik bynajmniej się nie zatrzymuje. W ciągu dwóch pierwszych tygodni ubiegłego roku zanotowano 77 nowo wykrytych zakażeń HIV. W tym roku, w analogicznym okresie, było ich już 115! Akcja edukacyjna drag queens realizowana jest dzięki grantowi otrzymanemu przez organizatorów – Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy – w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Akcja „Nie bądź tępy!”, w ramach której odbędzie się krakowski pokaz 17 lutego to jednak nie tylko występy, które oprócz Krakowa zaplanowane są m.in. w Olsztynie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach czy Bydgoszczy. To również konkursy, gadżety promujące projekt oraz profil na Facebooku o nazwie „Nie bądź tępy! N=N”. A wszystko, aby nakłaniać do bezpieczniejszych zachowań, testowania w kierunku HIV, a w razie zakażenia – podejmowania skutecznego leczenia.

Ambasadorka akcji, drag queen Zicola, tak o niej opowiada: „Osobiste zaangażowanie performerek i występy w licznych miastach umożliwiają dotarcie do odbiorców w całej Polsce. Będziemy mówić o bezpiecznym seksie, ale też o potrzebie testowania i o tym, jak wygląda leczenie – skuteczne i nie bardziej problematyczne niż w przypadku innych chorób przewlekłych. Wierzę, że nasza akcja przyniesie wymierne efekty”.

Przy okazji wydarzenia 17 lutego w Lindo Barze warto wspomnieć o krakowskim Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym prowadzonym przez Stowarzyszenie Profilaktyki Zdrowotnej „Jeden Świat”. Można w nim, jak w każdym Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Polsce, bezpłatnie, bez recepty i anonimowo wykonać test na HIV. Doradcy pracujący w krakowskim punkcie zapraszają od poniedziałku do piątku od 15:00 do 18:00 po uprzedniej rejestracji na stronie http://stowarzyszeniejedenswiat.org/rezerwacja/ Adresy PKD w innych miastach można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS oraz na portalu leczhiv.pl.

„Nie pokonaliśmy jeszcze epidemii HIV. Przeciwnie. Ona się w Polsce dopiero rozwija. A przecież przed HIV można się skutecznie bronić. Można też z tym wirusem prowadzić normalne życie, ale trzeba o zakażeniu wiedzieć i zdecydować się na terapię. O tym właśnie będą w ramach projektu Pozytywnych w Tęczy mówić polskie drag queens, którym już teraz gorąco za te działania dziękuję” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

 

 

 

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego? Biuro prasowe
2024-11-04 | 14:35

Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?

W dzisiejszym dynamicznym świecie coraz więcej osób zgłasza dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem, problemami ze snem, oraz brakiem energii, co wpływa nie tylko na ich
Zdrowie Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
2024-10-30 | 14:10

Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy

Hipofosfatazja (HPP) to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U dzieci HPP objawia
Zdrowie Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
2024-10-29 | 14:00

Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins

Centrum Designu DOMOTEKA świętowało swoje 18. urodziny w wyjątkowej atmosferze, łącząc miłośników dobrego wzornictwa, sztuki i filmu. W ramach jubileuszowego wydarzenia,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.