Na Dzień Matki dla Boskich Matek – program Fundacji Rak’n’Roll
Dzień Matki to dla wielu kobiet powód do świętowania, jednak dla części z nich to także kolejny dzień zmagania się z chorobą nowotworową. W szczególnej sytuacji znajdują się kobiety, u których chorobę zdiagnozowano w trakcie ciąży. To właśnie je wspiera od 5 lat Fundacja Rak’n’Roll w ramach programu Boskie Matki, otaczając je kompleksową opieką w ciąży i po porodzie.
Liczba kobiet w ciąży chorujących onkologicznie rośnie z roku na rok. Problem dotyka w Polsce nawet około 400 kobiet rocznie*. Wynika to ze wzrostu zachorowań na nowotwory wraz z wiekiem oraz coraz późniejszego macierzyństwa. Niestety, nadal część kobiet w tej sytuacji słyszy, że powinny usunąć ciążę i dopiero wtedy poddać się leczeniu. Jednak zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie onkologów pokazują, że w ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko. Właśnie dlatego fundacja Rak’n’Roll od 2015 r. prowadzi program Boskie Matki, w którym wspiera kobiety w ciąży chore na raka, a przez działania edukacyjne buduje świadomość, że choroby onkologiczne można leczyć także w czasie trwania ciąży, w sposób bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Program Boskie Matki Fundacji Rak’n’Roll, który wspiera m.in. Amazon, zakłada kompleksową opiekę dla kobiet w ciąży chorych na raka. Do tej pory, od jego powstania, skorzystało z niej 187 mam. W ramach programu kobiety z całej Polski otrzymują wszechstronną opiekę zdrowotną, psychologiczną oraz w zakresie urody. Pomoc jest zawsze odpowiedzią na indywidualne potrzeby Boskiej Mamy.
Macierzyństwo to szczególna rola, która stawia przed kobietami wiele nowych wyzwań. W tym wyjątkowym czasie oczekiwania na dziecko, zmaganie się z chorobą nowotworową to niewyobrażalne obciążenie. Dlatego pragniemy choć trochę pomóc kobietom w tej niezwykle trudnej sytuacji i dać im więcej siły, by przeszły przez raka. Mamy nadzieję, że wsparcie Amazon w ramach programu Boskie Matki będzie dla nich takim pozytywnym impulsem – mówi Blanka Fijołek, CEE PR & Community Manager w Amazon.
Dzięki donacji Amazon w wysokości 100.000 zł., prowadzona będzie opieka nad 35 podopiecznymi Fundacji Rak’n’Roll w ramach programu Boskie Matki od czerwca do końca 2020 roku. Dodatkowo ruszy akcja Boskiej Wyprawki dla podopiecznych fundacji, które od czerwca do końca roku mają zaplanowany termin porodu. Zawartość wyprawki będzie dopasowana do indywidualnej potrzeby każdej z mam, jednak w każdej z nich znajdzie się podstawowy zestaw śpioszków, pieluch i kosmetyków pielęgnacyjnych dla dziecka, a także ciepły koc, który ogrzeje mamy podczas wyziębiającej ciało chemioterapii.
„Boskie Matki to misyjny program Fundacji. Powstał z niezgody na zastaną rzeczywistość i silnej potrzeby zmiany – mówi Joanna Rokoszewska-Łojko z Fundacji Rak’n’Roll. Diagnoza onkologiczna w ciąży to niewątpliwie jedno z najtrudniejszych doświadczeń życiowych, kiedy radość z macierzyństwa przeplata się ze lękiem o życie i zdrowie, własne oraz dziecka. Dlatego chcemy, żeby pomoc, której udzielamy była jak najpełniejsza – podkreśla.
Rak'n'Roll to fundacja, która zmienia schemat myślenia o chorobie nowotworowej, przełamując tabu związane z podejściem do raka w Polsce i działa na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka. Dzięki licznym projektom fundacji i pozytywnej energii dającej ludziom siłę do zdrowienia, wiele kobiet chorych na raka zaczęło walczyć o swoją kobiecość w chorobie i o to, by chorować godnie i żyć z radością.
* www.raknroll.pl/boskiematki
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
Szefowa Fundacji TVP z pełnym przekonaniem przyznaje, że jej nowa rola to zarówno ogromne wyzwanie, jak i spełnienie marzeń o niesieniu pomocy innym. Katarzyna Dowbor cieszy się, że znów może pomagać ludziom w różnych kryzysach i w pewnym sensie jest to kontynuacja jej misji z programu „Nasz nowy dom”. Na razie Fundacja TVP wspiera osoby, które ucierpiały podczas niedawnej powodzi, ale pod jej skrzydła mogą też trafić inni potrzebujący.
Gwiazdy
Piotr Zelt: Od dawna weryfikuję swoje nawyki. Gonię też wszystkich z mojego otoczenia, żeby oszczędzali wodę i porządnie segregowali śmieci
Aktor zauważa, że w dzisiejszych czasach ekologiczny styl życia powinien być nie tylko modą, ale wręcz koniecznością. Zwraca bowiem uwagę na przyspieszającą degradację naszego środowiska i konieczność weryfikacji własnych przyzwyczajeń. Dobitnie tłumaczy to również swoim bliskim i mobilizuje ich do odpowiedzialnego postępowania. Zdaniem Piotra Zelta kluczowe jest przede wszystkim oszczędzanie wody, bo za jakiś czas może jej zabraknąć w naszych kranach, a także segregowanie śmieci i ograniczenie zakupów nowych ubrań oraz urządzeń elektronicznych.
Handel
Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.