Na placu przed Galerią Katowicką nadal można oddawać krew
Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Na placu przed Galerią Katowicką Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prowadzi akcje honorowego krwiodawstwa. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne - przez najbliższe dni: 25, 26 oraz 28 marca będzie okazja do przekazania tego cennego daru potrzebującym. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju pobory krwi wykonywane są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.
Z informacji przekazanych przez przedstawicielkę katowickiego RCKiK, na początku miesiąca, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia o koronawirusie w Polsce, liczba oddających krew znacząco spadła, obecnie nieco stabilizuje się. A krew potrzebna jest nieprzerwanie! Jak zapewniają medycy, na miejscu stosowane są wyjątkowe procedury sanitarne. Przed oddaniem krwi potencjalni krwiodawcy wypełniają ankietę dotyczącą odbytych ostatnio podróży, dodatkowo mierzona jest im temperatura ciała. Ponadto do mobilnego ambulansu wchodzi się pojedynczo. Krew może oddać osoba, która w czasie ostatnich dni nie przebywała zagranicą.
- W sytuacji, która niewątpliwie zaskoczyła nas wszystkich, nie zapominajmy o ciężko chorych pacjentach oraz o tym, że wciąż odbywają się mniej lub bardziej skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Nie kto inny, jak honorowi dawcy krwi mają w tym momencie jeszcze większą moc sprawczą, a ich pomoc jest aktualnie nieoceniona. Serdecznie zachęcam zatem do wsparcia inicjatywy – apeluje Aleksandra Dyląg, Kierownik Działu Organizacji i Marketingu RCKiK Katowice.
Przypomnijmy, że według danych z początku roku, w mobilnym ambulansie RCKiK zlokalizowanym na placu przed Galerią, od 2013 roku udało się tu pobrać ponad 10 tysięcy litrów krwi. Surowiec trafił do 130 lecznic w regionie.
Najbliższa akcja krwiodawstwa odbywa się 25 (godz. 10:00-17:00) marca, kolejne planowane są w dniach: 26.03 (8:00-15:00) oraz 28.03 (godz. 10:00-14:00). Szczegóły oraz informacje o kolejnych terminach można znaleźć pod adresem: https://www.rckik-katowice.pl/kalendarium.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.