Na placu przed Galerią Katowicką nadal można oddawać krew

Agencja PR
Open Media
Obozowa 42A/2
30-383 Kraków
biuro|openmedia.pl| |biuro|openmedia.pl
12 268 97 50
openmedia.pl
Na placu przed Galerią Katowicką Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prowadzi akcje honorowego krwiodawstwa. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne - przez najbliższe dni: 25, 26 oraz 28 marca będzie okazja do przekazania tego cennego daru potrzebującym. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju pobory krwi wykonywane są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.
Z informacji przekazanych przez przedstawicielkę katowickiego RCKiK, na początku miesiąca, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia o koronawirusie w Polsce, liczba oddających krew znacząco spadła, obecnie nieco stabilizuje się. A krew potrzebna jest nieprzerwanie! Jak zapewniają medycy, na miejscu stosowane są wyjątkowe procedury sanitarne. Przed oddaniem krwi potencjalni krwiodawcy wypełniają ankietę dotyczącą odbytych ostatnio podróży, dodatkowo mierzona jest im temperatura ciała. Ponadto do mobilnego ambulansu wchodzi się pojedynczo. Krew może oddać osoba, która w czasie ostatnich dni nie przebywała zagranicą.
- W sytuacji, która niewątpliwie zaskoczyła nas wszystkich, nie zapominajmy o ciężko chorych pacjentach oraz o tym, że wciąż odbywają się mniej lub bardziej skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Nie kto inny, jak honorowi dawcy krwi mają w tym momencie jeszcze większą moc sprawczą, a ich pomoc jest aktualnie nieoceniona. Serdecznie zachęcam zatem do wsparcia inicjatywy – apeluje Aleksandra Dyląg, Kierownik Działu Organizacji i Marketingu RCKiK Katowice.
Przypomnijmy, że według danych z początku roku, w mobilnym ambulansie RCKiK zlokalizowanym na placu przed Galerią, od 2013 roku udało się tu pobrać ponad 10 tysięcy litrów krwi. Surowiec trafił do 130 lecznic w regionie.
Najbliższa akcja krwiodawstwa odbywa się 25 (godz. 10:00-17:00) marca, kolejne planowane są w dniach: 26.03 (8:00-15:00) oraz 28.03 (godz. 10:00-14:00). Szczegóły oraz informacje o kolejnych terminach można znaleźć pod adresem: https://www.rckik-katowice.pl/kalendarium.

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści
Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Problemy społeczne
Dla większości Polaków praca to obowiązek. Tylko niewielka część czuje satysfakcję z wykonywanych zadań

Z danych SW Research i Runaways wynika, że 80 proc. Polaków nie czuje pasji do swojej pracy, a 77 proc. nie widzi sensu w wykonywanych obowiązkach. Prowadzi to do wzrostu poziomu stresu i wypalenia zawodowego, co powoduje, że na życie prywatne nie mamy już energii. Work–life balance, ważny zwłaszcza dla młodszych pokoleń, jest trudny do osiągnięcia. Dodatkowo rozwój nowych technologii i modeli pracy powoduje coraz większe zacieranie różnic między czasem wolnym a pracą.
Gwiazdy
Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.