Komunikaty PR

Na ratunek pacjentom z obrzękami

2020-09-24  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania png ( 0.66 MB )

Głównym celem kompleksowej terapii przeciwobrzękowej jest poprawa jakości życia pacjenta, którą można osiągnąć poprzez redukcję obrzęku, zmniejszenie zwłóknienia tkanek oraz poprawę zakresu ruchomości stawów.

Pod pojęciem kompleksowej terapii przeciwobrzękowej (KTP) rozumiemy sumę wszystkich zabiegów leczących obrzęki.
- Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa skierowana jest do tej grupy pacjentów, którzy borykają się z obrzękami limfatycznymi, tłuszczowymi, pourazowymi. Najprościej mówiąc, chodzi o odprowadzenie limfy i pobudzenie układu limfatycznego wraz z węzłami chłonnymi, których w organizmie ludzkim jest przeszło 170 – mówi Tomasz Jeżowski, rehabilitant w Centrum Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji Wy-SPA. To jedyne miejsce w regionie, gdzie w sposób kompleksowy prowadzona jest terapia przeciwobrzękowa.
Jak powstają obrzęki?
Obrazowo można ująć to w ten sposób: układ limfatyczny to czyścioch, który zbiera brudy z przemiany materii i inne zanieczyszczenia organizmu. Jeżeli jest ich za dużo, układ przestaje sobie z tym radzić i powstaje obrzęk. W takiej sytuacji ulgę przyniesie drenaż limfatyczny. To inaczej masaż uciskowy, którego zadaniem jest usprawnienie przepływu limfy w organizmie. Odpowiednie uciskanie skóry bardzo szybko przynosi widoczne efekty.
Dla kogo jest przeznaczony ten rodzaj masażu? Jest on idealny dla osób prowadzących siedzący bądź stojący tryb życia, a w szczególności dla tych, którzy doświadczają opuchlizny nóg. Również osoby borykające się z cellulitem, niezależnie od wieku i płci, mogą skorzystać z tej formy leczenia.
Kobieta po mastektomii i mężczyzna ze skręconą kostką
Drenaż limfatyczny to również element rehabilitacji po mastektomii, skutecznie leczący wszelkiego rodzaju obrzęki. Może być wykonywany przez fizjoterapeutę ręcznie bądź przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Jest jedną z lepszych metod leczenia obrzęków. Służy przede wszystkim poprawieniu przepływu chłonki w układzie limfatycznym.
Masaż limfatyczny ręczny polega na używaniu takich technik głaskania, rozcierania i ugniatania, aby przepchnąć zalegającą chłonkę w kierunku węzłów chłonnych. Jest to również możliwe przy użyciu specjalistycznych aparatów do drenażu limfatycznego. Drenaż limfatyczny po mastektomii przynosi największe efekty w walce z obrzękami.
Aparaty do drenażu limfatycznego stymulują przepływ płynów w organizmie i poprawiają pracę przewodów limfatycznych.
- Kiedy skręcimy kostkę, zazwyczaj jedziemy na SOR, a tam lekarz zaleca usztywnienie kończyny za pomocą gipsu lub ortezy. Pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że może to bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeżeli nie ma uszkodzonej kości, to nie ma sensu. W tym przypadku na lepszy jest ruch i obciążenie. I tu również z powodzeniem stosować masaż limfatyczny – mówi Tomasz Jeżowski.
SKŁADOWE KOMPLEKSOWEJ TERAPII PRZECIWOBRZĘKOWEJ: manualny drenaż limfatyczny (MDL); kompresjoterapia (bandażowanie po MDL lub w późniejszej fazie zastosowanie odzieży kompresyjnej, a także kompresjoterapia pneumatyczna); terapia ruchem (aktywna kinezyterapia) oraz ćwiczenia oddechowe; pielęgnacja skóry; edukacja pacjenta.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zboża i owoce – idealny duet na lato! Biuro prasowe
2024-06-26 | 07:35

Zboża i owoce – idealny duet na lato!

Z badania przeprowadzonego w ramach I edycji kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!” wynika, że produkty zbożowe stosunkowo rzadko wykorzystywane są (przez niespełna
Zdrowie Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024
2024-06-25 | 13:00

Testy na HIV na Festiwalu Open’er 2024

Bezpłatne, szybkie testy w kierunku HIV, HCV i kiły oraz rozmowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową – oto co na Open’er Festival w Gdyni
Zdrowie Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego
2024-06-25 | 08:39

Nowe perspektywy w leczeniu schorzeń układu nerwowego

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.