Komunikaty PR

Nabiał – czy dzieci go potrzebują?

2021-01-31  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania nabiał ( 0.35 MB )

Mleko to pierwszy i jedyny pokarm noworodka. Doskonale wiemy, że mleko mamy, a także to modyfikowane ma za zadanie dostarczyć maluchowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Często pojawia się jednak pytanie, czy w kolejnych latach życia dziecka nabiał nadal jest tak istotny? Odpowiedź brzmi: TAK. Dietetycy podkreślają, że przetworów mlecznych nie może zabraknąć w diecie naszych pociech, ponieważ są one idealnym źródłem wapnia czy fosforu, niezbędnych do budowy kości, zębów i rozwoju młodego organizmu.

W pierwszych miesiącach życia, dziecko powinno być karmione jedynie piersią lub mlekiem modyfikowanym (jeśli mama nie może karmić). Takie mleko należy podawać do minimum 6 miesiąca. Z czasem można urozmaicić dietę i jeżeli nie ma przeciwskazań, to już od 10 miesiąca włączyć mleko krowie, jogurty czy kefiry, ważne jednak, aby były one naturalne, bez dodatku cukru. Po ukończeniu pierwszego roku życia mogą to być także serki homogenizowane czy sery. Wielu rodziców zastanawia się jednak czy nabiał na pewno jest zdrowy dla ich dzieci, a wokół tego tematu pojawiło się w ostatnich latach wiele mitów. Warto zaznaczyć, że Polskie Towarzystwo Pediatryczne, czy Instytut Żywności i Żywienia są zgodne, że produkty mleczne powinny być obecne w diecie każdego malca.

Mleko – dlaczego jest tak niezbędne w diecie dziecka?

Produkty mleczne to prawdziwe bogactwo składników mineralnych, takich jak np.: fosfor, magnez, potas, cynk, a także witamin: B2, B12, A i E. W diecie dzieci są one szczególnie ważne, ponieważ warunkują ich prawidłowy rozwój. Niezbędny jest także wapń, który odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi, pracę mięśni czy układu nerwowego. Bardzo istotnym jest fakt, że w ciągu pierwszych kilku lat życia, powstaje aż połowa masy kostnej człowieka, pozostała część tworzy się do 25.-30. roku życia. Po przekroczeniu tej granicy zaczyna jej już tylko ubywać. Np. mleko Łaciate Junior o zawartości tłuszczu 3,8%, które zostało stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych jest produktem idealnie dostosowanym do indywidualnych potrzeb dzieci. Nie zapominajmy jednak o innych produktach nabiałowych, które z czasem również powinny pojawić się w diecie naszej szybko rosnącej pociechy.

Czysta etykieta i pyszny smak

Kiedy dziecko jest jeszcze malutkie, najlepiej podawać mu łatwo przyswajalne pokarmy. Idealnie sprawdzą się wtedy serki homogenizowane. Warto wybrać taki, który nie będzie zawierał substancji dodatkowych. Wśród szerokiej gamy tego typu produktów na szczególną uwagę zasługuje serek waniliowy Rolmlecz. Obecny na rynku już blisko 50 lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kolejnych pokoleń dzieci i dorosłych. Warto zwrócić uwagę na jego krótki skład i czystą etykietę, dzięki której stanowi pyszną i odżywczą przekąskę.

Do diety malucha warto wprowadzić na stałe także kefir, maślankę czy zsiadłe mleko. A co zrobić, jeśli nasz malec nie lubi tych smaków? Wtedy dobrym sposobem jest przygotowanie mu koktajlu, czyli dodanie owoców i warzyw, a następnie zblendowanie ich. W ten sposób stworzymy nowy smak, a przy okazji dostarczymy dziecku dodatkowych witamin. Jak wykonać szybki i zdrowy koktajl dla naszej pociechy?

Bananowe love

Składniki:

  • 500 ml Maślanki Mrągowskiej
  • 2 średnie marchewki
  • 1 banan
  • garstka płatków migdałowych
  • 1-2 łyżki syropu klonowego
  • szczypta cynamonu

Przygotowanie: Banana i marchewki obieramy i kroimy. Płatki migdałowe prażymy na złoto, na suchej i dobrze rozgrzanej patelni. Odstawiamy do wystygnięcia. Marchewki, płatki i Maślankę Mrągowską umieszczamy w blenderze i miksujemy. Następnie dodajemy pozostałe składniki i jeszcze chwilę miksujemy, by uzyskać jednolity koktajl.

Więcej przepisów na pyszne koktajle dla dzieci znajduje się na stronie www.niejembyleczego.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nowe technologie

Konsument

Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.

Handel

Rynek piwa kurczy się w I półroczu 2025 roku. Zła pogoda w maju przyniosła 12-proc. spadek sprzedaży

Pierwsze półrocze br. to kolejny okres spadku rynku piwa w Polsce. I to mimo dynamicznego wzrostu produkcji i sprzedaży piwa bezalkoholowego. Zdaniem przedstawicieli Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie miały na to wpływ m.in. niesprzyjająca pogoda i negatywna narracja wokół branży piwnej. Ponadto wśród wyzwań, z jakimi musi się mierzyć rynek, są rosnące koszty prowadzenia działalności oraz przygotowania do systemu kaucyjnego, który zacznie obowiązywać już za trzy miesiące – wskazuje Mieszko Musiał, nowy prezes zarządu związku.