Najlepszy sposób na leczenie oparzeń i stanów zapalnych
Oparzenia naskórka niekiedy bywają dość trudne do ich całkowitego pozbycia się, a z całą pewnością mogą pozostać jako nieestetyczne wspomnienie na ciele. Podobnie niełatwe w leczeniu bywają także stany zapalne, które pojawiają się w organizmie. Osoby borykające się z którymś z wymienionych problemów mają jednak szansę na to, aby podjąć się skutecznego leczenia. Taką możliwość oferuje medycyna estetyczna.
Rodzaje oparzeń
Oparzenia termiczne to nic innego jak uszkodzenie tkanek na skutek kontaktu np. z wrzątkiem, silnie działającymi środkami chemicznymi, promieniowaniem UV lub prądem. W zależności od ich głębokości rozróżnia się cztery stopnie poparzeń.
Oparzenie I stopnia charakteryzuje ból oraz zaczerwienienie okolicy rany, a po zagojeniu nie pozostaje blizna. Oparzenie II stopnia to takie, podczas którego pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, ból jest silniejszy, a skóra goi się do 21 dni, zazwyczaj bez pozostawienia blizny, ale czasem może się ona pojawić. Oparzenie III stopnia zajmuje całą grubość skóry, natomiast oparzenie IV stopnia sięga do tkanek głębokich lub kości. W jego przypadku często pojawia się martwica, strupy, a także blizny. Nierzadko wymaga leczenia operacyjnego.
Stany zapalne w organizmie
Stany zapalne są natomiast całkowicie naturalną reakcją organizmu na czynniki, które mu szkodzą i zaburzają jego działanie. Mogą to być np. drobnoustroje chorobotwórcze, ale również urazy mechaniczne. Przy ostrych stanach zapalnych pojawia się ból, obrzęk miejsca objętego zapaleniem, zaczerwienienie oraz wzrost temperatury ciała. Bywa, że stany zapalne przeradzają się także w przewlekłą formę, powodującą spory dyskomfort.
Jak leczyć oparzenia i zapalenia?
Oba te problemy, zarówno oparzenia skóry, jak i stany zapalne w organizmie można z łatwością leczyć przy pomocy naświetlania dotkniętej defektem okolicy światłem LED medycznej lampy TriWings. To skuteczna metoda, ale przede wszystkim bezpieczna.
– Fototerapia świetnie radzi sobie z wszelkiego rodzaju bliznami, również spowodowanymi poparzeniem termicznym, ale także działa znakomicie w leczeniu stanów zapalnych. Skraca i optymalizuje gojenie, a także łagodzi wszelkie podrażnienia – mówi lek. medycyny estetycznej Agnieszka Drożniak-Konstanty z Kliniki VESUNA.
Światło, które jest emitowane przez lampę, pobudza oraz optymalizuje procesy biochemiczne w tkankach organizmu, a także przyspiesza procesy ich regeneracji na poziomie molekularnym. Dzięki takiemu działaniu wnika w blizny pooparzeniowe i regeneruje skórę w ich miejscu, a także dogłębnie łagodzi zapalenia w organizmie.
Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?
Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.