Nie daj się HIV
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Rozpoczynająca się jutro akcja „Nie daj się HIV – zapobiegaj zakażeniom” to projekt edukacyjny skierowany do 150 nauczycieli i 20 tysięcy uczniów 150 szkół ponadpodstawowych w województwie śląskim. Jego celem jest poszerzanie wiedzy na temat profilaktyki zakażeń HIV. Środki na realizację projektu Polskie Towarzystwo Higieniczne oddział Śląsk otrzymało w ramach grantu przyznanego przez Gilead Sciences Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci. To ważna kampania. W 2021 roku nie stwierdzono w województwie śląskim ani jednego zakażenia HIV! Może to świadczyć nie tyle o braku zakażeń, ile o tym, że o wiele za mało osób zrobiło test.
Projekt rozpocznie szkolenie dla nauczycieli, które ma przygotować pedagogów do przeprowadzenia lekcji, na których młodzież dowie się, w jaki sposób można się zakazić, jak zakażeniom zapobiegać, a przede wszystkim – że HIV to nie wyrok, a na pewno nie powód do dyskryminacji. Kolejny etap projektu to konkurs dla nauczycieli na najciekawszy scenariusz takiej lekcji. Następny – umieszczenie relacji z niej na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych każdej ze szkół biorących udział w akcji.
„Z badań wynika, że poziom wiedzy o HIV i AIDS jest bardzo niski wśród młodzieży i młodych dorosłych. Deficyt informacji odnosi się do rozpoznawania ryzyka zakażeń w sytuacjach codziennych, diagnozowania HIV i leczenia. Niezadowalający jest także poziom wiedzy Polaków o tym, że np. wspólne spożywanie posiłków, czy korzystanie ze wspólnej toalety nie powodują zakażenia” – mówi Beata Kempa, koordynator projektu. – „Dlatego trzeba nieustannie przypominać o HIV wszystkim, poczynając od młodzieży szkolnej, bo czym skorupka nasiąknie za młodu nasiąknie,…. Wierzę, że dzięki mediom społecznościowym dotrzemy z informacją do jeszcze większej grupy młodych osób niż uczniowie 150 szkół, w których odbędą się zajęcia.”
Przed pandemią COVID-19 województwo śląskie było w czołówce pod względem liczby nowo wykrywanych zakażeń HIV. W rekordowym dotychczas roku 2019 na Śląsku odnotowano 233 takie przypadki, co stanowiło niemal 15% w skali kraju. W 2020 roku jednak liczba nowo wykrytych zakażeń spadła do 46 (5,5%), aby w 2021 osiągnąć… 0.
„Obawiam się, że taki wynik możemy zawdzięczać nie tyle spadkowi liczby nowych zakażeń na Śląsku, ile drastycznie zmniejszonej liczbie wykonywanych testów. Tym bardziej, że liczba przypadków HIV w Polsce rośnie, a rok 2022 jest niestety rekordowy pod tym względem. Wierzę, że dzięki działaniom podejmowanym przez PTH Śląsk wzrośnie wśród młodzieży świadomość profilaktyki HIV i zwiększy się liczba wykonywanych testów. Przecież dziś z tym wirusem można normalnie żyć, jeśli tylko seropozytywna osoba wie o swoim statusie i korzysta z bezpłatnego, nowoczesnego leczenia – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.