Nie odkładajmy zdrowia na później!
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Profilaktyka i systematyczne badania – to podstawa, jeśli chcemy zadbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Okazja do tego by skontrolować kondycję organizmu nadarzy się w najbliższą sobotę, 12 marca w Porcie Łódź. Na parkingu Centrum po raz kolejny pojawi się mobilny punkt, w którym wszystkie panie będą mogły wykonać jedno z najdokładniejszych badań piersi – mammografię.
Badanie mammografem jest bezbolesne i krótkie, umożliwia jednocześnie wykrycie bardzo wczesnych zmian w organizmie i postawienie prawidłowej diagnozy. Mammobus na parkingu Portu Łódź pojawi się 12 marca na wysokości wejścia do sklepu Empik, a profilaktyczne badanie piersi panie będą mogły wykonać w godzinach 10:00 – 17:00. Mammografia jest bezpłatna dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ostatnich dwóch latach nie przechodziły takiego badania. Pozostałe panie skorzystają z możliwości wykonania mammografii odpłatnie. Koszt badania to 100 zł. Aby wykonać mammografię w mobilnym punkcie w Porcie Łódź należy wcześniej zapisać się na badanie pod numerem telefonu: 42 254 64 10. Do wykonania mammografii specjaliści szczególnie zachęcają kobiety w wieku powyżej 50 lat, kiedy mocno wzrasta ryzyko pojawienia się zmian. Badanie mammograficzne pozwala wykryć ewentualne zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, jeszcze zanim staną się one jawne klinicznie i od razu zastosować odpowiednie leczenie.
Jak przygotować się do badania? Mammografia jest nieinwazyjna i bezbolesna. Wystarczy wygodnie się ubrać i nie korzystać tego dnia z kosmetyków, które mogą zakłócić diagnostykę, jak np. dezodorant czy talk.
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.