Komunikaty PR

Nie tylko walentynki. 14 lutego to również Dzień Chorego na Padaczkę

2022-02-14  |  10:00
Biuro prasowe

14 lutego obchodzimy nie tylko walentynki, ale również Dzień Chorego na Padaczkę oraz – wyjątkowo w tym roku – Międzynarodowy Dzień Epilepsji. Tylko w Polsce chorobą tą dotkniętych jest około 380–500 tys. osób. Z tej okazji Centrum Terapii Padaczki Neurosphera rusza z akcją #ZrozumiećPadaczkę, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby. Wszystko po to, aby powstałe przez lata mity zastąpić rzetelnymi faktami. 

 

Nie tylko dzień zakochanych

Święty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych i narzeczonych, ale i osób zmagających się z epilepsjąpowszechnie zwaną padaczką. Według danych z tą przewlekłą chorobą żyje obecnie około 50 mln ludzi na całym świecie i około 380–500 tys. w Polsce. Co roku w naszym kraju przybywa około 27 tys. nowych zachorowań. Dlatego 14. dzień lutego to nie tylko powszechnie znane walentynki, ale także Dzień Chorego na Padaczkę, który w tym roku zbiegł się Międzynarodowym Dniem Epilepsji – zwyczajowo obchodzonym w drugi poniedziałek lutego. 

 

Epilepsja i powstałe wokół niej mity

Na temat padaczki przez wieki powstało wiele krzywdzących przekonań. Dawniej twierdzono nawet, że to „choroba opętanych”, co doprowadziło do stygmatyzacji chorującej na nią części społeczeństwa.

W swojej praktyce lekarskiej spotkałem się z wieloma mitami, niejednokrotnie bardzo krzywdzącymi – dotykającymi osoby zmagające się z padaczką. Jednym z nich jest to, że padaczka jest chorobą psychiczną. Tymczasem epilepsja jest po prostu przypadłością neurologiczną. Co najważniejsze, można ją z sukcesem leczyć, tak aby epileptyk mógł prowadzić dalej satysfakcjonujące i szczęśliwe życie bardzo często kompletnie bez żadnych ataków – mówi dr n. med. Piotr Zwoliński z Centrum Terapii Padaczki Neurosphera. Jak dodaje: – Błędne jest także przekonanie o nieuleczalności padaczki, dlatego uważam, że powinniśmy jak najwięcej mówić o tej chorobie, aby móc ją wspólnymi siłami społecznie odczarować.

Warto podkreślić, że z przypadłością tą można normalnie żyć, czego niejednokrotnie dowiedli między innymi ludzie, którzy swoimi działaniami na stałe zapisali się na kartach historii. Z epilepsją zmagali się chociażby Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Ludwig van Beethoven, Fiodor Dostojewski, Napoleon Bonaparte, Sokrates, Michał Anioł czy Agatha Christie.

 

Skuteczne leczenie*

Obecne metody leczenia – w tym wykorzystywana, zaawansowana technologia – są w stanie doprowadzić do całkowitego wyciszenia ataków. Dzięki temu epileptycy mogą w pełni korzystać z życia – spełniać się zawodowo, uprawiać sport czy podróżować. Kobiety zmagające się z padaczką mogą zajść w ciążę i urodzić zdrowe dzieci. Należy jednak mieć świadomość tego, w jaki sposób diagnozować i leczyć tę chorobę oraz czym się ona charakteryzuje. 

Istotne jest to, że nie możemy mówić o padaczce jako o jednej chorobie. Współcześnie medycyna zna wiele jej rodzajów. Do skutecznego leczenia niezbędna jest trafna diagnoza oraz indywidualne podejście do pacjenta. Epilepsja różni się od innych przypadłości tym, że jej objawy pojawiają się najczęściej poza gabinetem lekarskim. Na szczęście, jesteśmy na takim etapie rozwoju, że nowoczesne technologie pozwalają nam na stały kontakt z pacjentem oraz leczenie z coraz większym sukcesem – dodaje dr n. med. Piotr Zwoliński.

* Za wyleczonego medycyna uznaje osobę, która przez 5 lat nie miała ani jednego napadu, a przez kolejne 5 nie brała leków. 

 

Więcej informacji na temat mitów dotyczących padaczki, a także innowacyjnych metod leczenia epilepsji można znaleźć na stronie https://neurosphera.pl/blog/.

___________________________________________________________________________

#ZrozumiećPadaczkę to akcja stworzona przez Centrum Leczenia Padaczki Neurosphera, które specjalizuje się w leczeniu tej choroby już od 25 lat. 

Jednym z osiągnięć kliniki jest stworzenie Neuroterminala – portalu pacjenta, który pozwala na utrzymanie stałego kontaktu z lekarzem, stacjonarne lub zdalne leczenie oraz ustalenie osobistego planu opieki dla osób chorujących na padaczkę.

Neuroterminal to także innowacyjny, przełomowy system wykorzystujący sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, dzięki którym wspiera lekarza w postawieniu odpowiedniej diagnozy oraz decyzji co do zastosowania skutecznej terapii. 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:10

Serce pod opieką - spotkania z kardiologiem

Niezależnie od momentu rozpoznania choroby hematoonkologicznej, takiej jak np. przewlekła białaczka limfatyczna czy szpiczak plazmocytowy,  każdy pacjent powinien mieć świadomość, że
Zdrowie Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?
2024-09-27 | 01:00

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki ocznej. Wada ta powoduje
Zdrowie Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?
2024-09-25 | 13:17

Urazy zębów u dzieci. Jak dbać o prawidłową higienę po wypadku stomatologicznym?

W dniach 20-21 września 2024 r. odbyła się 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie”, podczas której omawiano bieżącą sytuację

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Muzyka

Zespół Enej: Na Ziemi mamy skrajności – od suszy po ulewę. Martwi nas, jak będzie wyglądał świat naszych dzieci

Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha z zespołu Enej przyznają, że obawiają się skutków suszy, która negatywnie wpływa na rolnictwo, czy ulewnych opadów deszczu prowadzących do powodzi i podtopień. Niestety klimat się ociepla i coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami w pogodzie, a wszystkie anomalie odczuwamy w naszych portfelach. Muzycy zdają sobie więc sprawę z tego, jak ważne jest uzmysłowienie społeczeństwu rangi problemu i propagowanie kultury ekologicznej. Chodzi też o to, aby wzbudzić poczucie odpowiedzialności za stan środowiska, bo lekkomyślność i zaniedbania mogą jeszcze pogorszyć sytuację.

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.