Komunikaty PR

Niewystarczająca ilość pokarmu – ten problem laktacyjny dotyka wielu kobiet

2021-08-31  |  11:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.08 MB )

Ponad 90% kobiet w ciąży deklaruje, że pragnie karmić piersią i zależy im, aby robić to jak najdłużej[1]. Czasem jednak – nawet mimo wielu starań – podawanie dziecku wyłącznie własnego pokarmu nie jest możliwe. Chociaż dla każdej młodej mamy to trudna sytuacja, nie oznacza to, że kobieta nie może się zatroszczyć o swoje maleństwo w inny sposób.

 

 

Ważne informacje!

4 na 10 mam zaczyna podawać swojemu dziecku mleko modyfikowane ze względu na problemy laktacyjne, a w szczególności niewystarczającą ilość pokarmu i w efekcie obawę, że dziecko nie będzie odpowiednio najedzone[2].

 

 

Nie karmię dziecka wyłącznie piersią, bo…

Większość kobiet zdaje sobie sprawę, że ich mleko jest dla dziecka najlepszym pokarmem. Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią jako najlepszy sposób żywienia przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie jego kontynuację do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety. Jednak nie wszystkie kobiety mają taką możliwość. Czynników utrudniających lub uniemożliwiających karmienie piersią jest wiele. Zdarza się, że piersi kobiety nie mogą wyprodukować odpowiedniej ilości pokarmu dla niemowlęcia, a pobudzenie laktacji nie idzie zgodnie z planem – maluszek się nie najada i nie przybiera odpowiednio na wadze. W razie takiej sytuacji można się zwrócić o pomoc np. do położnej środowiskowej czy doradcy laktacyjnego – młoda mama otrzyma wtedy wsparcie oraz wskazówki, dzięki którym możliwe, że uda jej się odpowiednio pobudzić laktację.

Można wyróżnić kilka powodów, które prowadzą do tego, że kobieta ma zbyt mało pokarmu w piersiach w stosunku do potrzeb żywieniowych niemowlęcia. To m.in.:

  • długotrwały stres,
  • osłabienie lub wyczerpanie organizmu,
  • brak pozytywnego nastawienia, że uda się pobudzić laktację,
  • przyjmowanie leków,
  • zaburzenia hormonalne[3].

 

Rozwiązanie dopasowane do potrzeb dziecka

Jeśli mimo wszelkich starań karmienie piersią nie przynosi oczekiwanych efektów, pomocna przy podjęciu decyzji o innym sposobie żywienia dziecka będzie wizyta u pediatry. Możliwe, że lekarz zaleci karmienie mieszane, czyli tzw. mixed feeding, a więc włączenie do diety niemowlęcia mleka modyfikowanego i podawanie go naprzemiennie z pokarmem mamy. Warto pamiętać, że jednym z głównych powodów wprowadzenia karmienia mieszanego jest m.in. głód niemowlęcia, który powoduje niski przyrost masy jego ciała. W takiej sytuacji mama musi też pamiętać, że to tylko inne rozwiązanie, dzięki któremu będzie mogła wciąż troszczyć się o swoje maleństwo. Bo każda mama – bez względu na to, jak karmi swoje dziecko – jest dla niego najlepszą mamą.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze mleka następnego do karmienia mieszanego?

Zderzenie z rzeczywistością dla wielu młodych mam bywa bardzo trudne. Niezależnie od powodu, z jakiego mama nie może w pełni karmić tylko swoim pokarmem, z myślą o dalszym wspieraniu rozwoju organizmu dziecka powinna (w porozumieniu z lekarzem pediatrą) wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Wyniki najnowszych badań pozwalają na opracowywanie formuł, których receptury są inspirowane właściwościami kobiecego pokarmu, a dzięki temu dostarczają niemowlętom niekarmionym wyłącznie piersią kluczowe składniki odżywcze. Warto wziąć pod uwagę Bebilon Profutura 2. To najbardziej zaawansowana formuła wśród mlek następnych Nutricia, gdy wyłączne karmienie piersią nie jest możliwe. Łączy ona unikalną kompozycję oligosacharydów GOS/FOS, która odwzorowuje kompozycję krótko- i długołańcuchowych oligosacharydów mleka matki, z najwyższym poziomem oligosacharydów[4]. Zawiera również zgodnie z przepisami prawa niezbędne witaminy i składniki mineralne w odpowiednich ilościach, a także posiada wyjątkowy profil kwasów tłuszczowych.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

 


[1] „Karmienie Piersią w Polsce Raport 2015”, badanie przeprowadzone przez Centrum Nauk o Laktacji. N = 736 kobiet spodziewających się dziecka oraz kobiet, które są już mamami.

[2] Badanie U&A 2018, zrealizowane przez Kantar TNS na reprezentatywnej próbie matek dzieci w wieku 0-36 miesięcy. Termin realizacji badania maj-czerwiec 2018.

[3] https://cnol.kobiety.med.pl/pl/rzeczywisty-niedobor-pokarmu/

[4] Wśród mlek następnych Nutricia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej Biuro prasowe
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie
Zdrowie Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego
2024-12-23 | 01:00

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli problemy z wyraźnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy

Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.

Konsument

Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową

Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.

Media

Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące

Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.